Clicks125
Coburg

Nemecko: Zasadnutie "Rady svetových náboženských vodcov"

"V najnaliehavejších globálnych otázkach ako je ochrana klímy

sa musia vytvoriť aliancie a tie musia vytvoriť aj náboženstvá!"

Bonn
, 04.10.2021 (KNA) 027 933 - Výzvou k medzináboženskému dialógu v diplomacii sa začalo plenárne zasadnutie Svetovej rady náboženských vodcov v nemeckom Lindau pri jazere Bodensee. Do štvrtka b ude diskutovať a radiť sa 600 zástupcov náboženstiev ale aj diplomati a experti z 90 krajín. Väčšina sa pre pandémiu zúčastní na podujatí virtuálne.
Organizátori sú podľa vlastných slov najväčšou medzináboženskou mimovládnou organizáciou na svete s názvom "Religions for Peace" (Náboženstvá za pokoj).
Stretnutie financuje nemecké ministerstvo zahraničia. Podujatie je zamerané najmä na mladých ľudí.
Augsburský biskup Bertram Meier na otvorení poukázal na to, že v najnaliehavejších globálnych otázkach ako je ochrana klímy sa musia vytvoriť aliancie a tie musia vytvoriť aj náboženstvá! Meier je aj predsedom Komisie pre medzináboženský dialóg pri Biskupskej konferencii Nemecka.
Biskup pripomenul spoločné vyhlásenie k bratstvu všetkých ľudí pápeža Františka a veľkého imama Ahmada al-Tayyeba vo februári 2019 v Abu Zabí:

"Toto svedectvo inšpiratívneho medzináboženského stretn utia načrtáva víziu, že v náboženstvách nie je príčina problému, ale časť riešenia. Veriaci ľudia majú od Boha dané poslanie poukazovať na nespravodlivosti a preberať zodpovednosť."

Predsedníčka Synody evanjelických cirkví v Nemecku (EKD), Anna-Nicole Heinrichová, vyzdvihla význam viery pre pokoj a povedala:
"Preto je dôležitý dialóg medzi náboženstvami. Som pevne presvedčená, že najlepšie nástroje sú už v našich rôznych hodnotných náboženských tradíciách realizované. No dialóg nesmie byť jednosmerkou vzhľadom na rôzne tradície ani na generácie." Potom poukázala na skúsenosti a úspechy v Nemecku: "Po druhej svetovej vojne a holokauste bolo jasné, že nijaký človek nesmie byť prenasledovaný, opovrhovaný, či dokonca popravený za svoju vieru."

Na stretnutí v Lindau ide o. i. o témy ako "Pokoj a bezpečnosť", "Ochrana životného prostredia" a "Humanitárna práca."
Prehovorí tam aj generá lny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi a podpredseda Medzinárodného výboru Červeného kríža Gilles Carbonnier.

Svetová rada zasadala v Lindau už viackrát. V r. 2019 sa tam konalo svetové stretnutie s 900 účastníkmi. V r. 2020 to bola virtuálna konferencia "Ženy, viera a diplomacia" s 1500 účastníkmi z niekoľkých desiatok krajín.
Rada spolupracuje aj s nadáciou "Ring for Peace" (Kruh za pokoj), ktorá sa zameriava na dialóg o pokoji svetových náboženstiev a občianskej spoločnosti.