Clicks489

Jakub Drábik z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied: Tiso nebol fašista

Jakub Drábik z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied: Tiso nebol fašista Historik fašizmu: Tiso nebol fašista, Kotleba jednoznačne je (rozhovor) Jakub Drábik z Historického ústavu Slovenskej …More
Jakub Drábik z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied: Tiso nebol fašista
Historik fašizmu: Tiso nebol fašista, Kotleba jednoznačne je (rozhovor)
Jakub Drábik z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied napísal veľkú knihu pod názvom Fašizmus.

Je vaša kniha o fašizme historicky alebo aj o dnešnom fašizme?
Gro práce je historický fašizmus. Samozrejme, je tam pomerne rozsiahla kapitola, ktorá mapuje vývoj a mutácie fašizmu po roku 1945. V knihe sa dotýkam aj vývoja na slovenskej scéne. Je to stručné, ale je tam všetko.

Takže je tam aj taliansky fašizmus a nemecký nacizmus. Čo myslíte tým slovenským fašizmom? Slovenský štát?
Je tam aj Slovenský štát a aj súčasný fašizmus od roku 1989 – ako sa vyvíjal fašizmus a neonacizmus na slovenskej politickej scéne.

Bol Slovenský štát počas druhej svetovej vojny fašistický?
Podľa tej definície, s ktorou pracujem ja, nenapĺňa kritéria fašizmu. Slovenský štát nebol dostatočne revolučný a nebol dostatočne radikálny.

Samotní nacisti, ktorí tento priestor celej strednej Európy kontrolovali, veľmi neradi púšťali fašistov k moci, pretože fašisti sú príliš radikálni. Oni potrebovali pre svoje vojnové úsilie a pre svoje zámery v strednej Európe pokoj. Vládu, ktorá by nijakým spôsobom nenarušovala plynulý chod hospodárstva, aby mohli vykorisťovať tie územia, ktoré majú.
Rozhovor s Jakubom Drábikom si môžete vypočuť v podcaste Aktuality Nahlas, od 6.55 min.:

To znamená, že HSĽS – Hlinkova slovenská ľudová strana – nebola fašistická strana, ale iba niektorí jej členovia boli fašisti?
Zjednodušene by sa to dalo aj takto povedať. V prípade HSĽS v žiadnom prípade nemôžme hovoriť o fašizme do roku 1938-39. Ona sa dokonca nikdy nesnažila ani o zlikvidovanie demokracie v Československu, ona demokraciu v Československu akceptovala.

Ale potom ju zlikvidovala.
Potom to zrušila, ale to je súčasťou pomerne komplexného vývoja. Keď sa dostala k moci, bola autoritárska, bola to vláda jednej strany, bola diktátorská, ale chýbal jej ten revolučný radikalizmus fašistov.

Ona sa nesnažila o vytvorenie úplne novej spoločnosti, vytvorenie nového človeka. Nesnažila sa zrušiť a zlikvidovať politický, kultúrny a sociálny systém, ktorý tu bol.
Naopak, v mnohom ťažila z tých starších systémov. Tiso bol katolícky kňaz, ktorý bol konzervatívny, celý ten režim bol kolaborantský.
Je to naozaj jedno z najhorších období slovenských dejín, ak nie najhoršie. Ale nebolo to fašistické. Tým nechcem ospravedlňovať ľudácky režim, ale jednoducho tie kritéria fašizmu nenapĺňal. Nebol fašistický.

Jozef Tiso teda nebol fašista?
alianciazanedelu.sk/archiv/4543
ľubica likes this.
pebu
Myslím, že by kněží neměli vstupovat do politiky. Velmi tím škodí Církvi.
ekans
tak jako mons. Levfébvre nepodléhal nikdy ekskomunikaci