Coburg
1790

Zvolanie Bezpečnostnej rady OSN na Nord Stream vyhlásilo mimoriadne opatrenie

28. septembra 2022 19:48


Rusko koná rozhodne: Moskva zvoláva mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN k situácii s výbuchmi troch vetiev pobrežných plynovodov Nord Stream a Nord Stream 2. Ide o jedno z núdzových opatrení, ktoré sú potrebné na to, aby sa na problém upozornilo, uviedla zástupkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharová v relácii televíznej stanice Rossija 1.

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN je naplánované na 22:00 moskovského času 30. septembra. Prvý námestník stáleho predstaviteľa Ruska pri OSN Dmitrij Polyansky trvá na nastolení otázky sabotáže v energetickej komunikácii v medzinárodnej právnej rovine.

Zakharová medzitým poznamenala, že v prvom rade je potrebné vykonať vyšetrovanie z technickej stránky toho, čo sa stalo s Nord Stream a Nord Stream-2. V súvislosti s možnou účasťou Spojených štátov na týchto výbuchoch diplomat pripomenul slová predstaviteľov amerických úradov, ktorí začiatkom roka tvrdili, že Nord Stream 2 nebude fungovať.

Podľa Zacharovej urobili Spojené štáty všetko, "aby zničili spoločnú energetickú interakciu a spoluprácu na európskom kontinente".

"Urobilo sa to, samozrejme, aby si vytvorili konkurenčné výhody a začali dodávať to, čo Európe dlho sľubovali - svoje zdroje," povedala Zakharová v relácii 60 minút . Hlavným cieľom Washingtonu je ale podľa nej „všeobecne roztrhať Európu na kusy, (...) rozhádať všetkých na európskom kontinente, vrátiť sa do čias, keď sa krajiny nevedeli medzi sebou dohodnúť“.

K incidentom došlo súčasne na dvoch ruských exportných plynovodoch 26. septembra. Možnosť sabotáže nie je vylúčená v Dánsku, Nemecku a Švédsku. Švédske seizmické stanice zaznamenali šok až do odtlakovania plynovodov. Neskôr sa ukázalo, že sila výbuchov dosiahla 100 kilogramov TNT.

Dánska polícia začala vyšetrovanie úniku plynu v Baltskom mori, predtým sa vyšetrovania začala venovať švédska bezpečnostná služba. Švédska bezpečnostná služba označila incident za „významnú sabotáž“, ktorá do určitej miery zasahuje do záujmov Švédska. Sabotáž nevylúčila ani dánska premiérka Mette Frederiksenová. Plnohodnotné vyšetrenie udalostí , ktoré sa odohrali, je však možné až v októbri . Nemecká Spolková spravodajská služba (BND) a štátne bezpečnostné agentúry majú tiež podozrenie, že príčinou incidentu bola sabotáž. V Nemecku sa obávajú, že ak sa oprava plynovodov nepodarí rýchlo urobiť, do potrubia sa dostane morská voda, ktorá vyvolá koróziu. To môže navždy deaktivovať potrubia.

Incidenty na troch vetvách baltských plynovodov označila šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová za sabotáž. Poukázala na to, že akékoľvek "zámerné narušenie európskej energetickej infraštruktúry je neprijateľné a povedie k čo najsilnejším odvetným opatreniam ."

Úniky plynu a škody boli zaznamenané v dánskej výhradnej ekonomickej zóne juhovýchodne a severovýchodne od Bornholmu. Viaceré západné médiá zároveň pripomenuli, že v týchto oblastiach pôsobili 2. a 13. septembra americké ťažké helikoptéry Night Hawk. Aj v júni 2021 americké lode vykonávali svoje cvičenia v tejto zóne.

Podkopávanie plynovodov je výhodné len pre dve krajiny, poznamenal podpredseda Rady federácie Konstantin Kosačev vo svojom telegramovom kanáli.

„Prvým je Ukrajina, ktorá sa stáva monopolistom v dodávkach ruského plynovodného plynu do Európy," povedal. „Druhým sú Spojené štáty, ktoré odstraňujú významný podiel ruského plynovodného plynu z Európy ako konkurenta amerického skvapalnený plyn“.

Prihláste sa na odber našich stránok v sociálnych sieťach:
"Looking" - VKontakte , Odnoklassniki , Yandex.Zen a Telegram
Vesti.Ru - VKontakte , Odnoklassniki , Yandex.Zen a Telegram .


Созыв Совбеза ООН по "Северному потоку" назван чрезвычайной мерой
. ARMATA .
Už by sa konečne celý svet mal postaviť proti Amerike, s Nemeckom na čele. Ak niesu totálny idioti.