Gloria.tv Needs Your Help - An Urgent Appeal
L. E.
345

Prezydent A. Duda: Praca rolników jest niezwykle ważna dla polskiego państwa

Praca rolników jest niezwykle ważna dla polskiego państwa i społeczeństwa, wymaga wielkiego wysiłku i wiedzy – powiedział w niedzielę w Spale prezydent Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich. Podkreślił, że polska żywność jest powodem do dumy.

To zaszczyt dla prezydenta Rzeczypospolitej, że może zaprosić do siebie polskich rolników po to, żeby im podziękować i otrzymać od nich wspaniałe dary. Ogromnie za to dziękuję w imieniu całego polskiego narodu, całego naszego społeczeństwa – powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił, że praca rolników wymaga wielkiego wysiłku, a dzisiaj także olbrzymiej wiedzy. Dodał, że w pracy rolników także przysłowiowe szczęście związane choćby z aurą odgrywa tak ogromne znaczenie.

Prezydent dodał, że praca rolników jest niezwykle ważna dla polskiego państwa i polskiego społeczeństwa.

Albowiem bezpieczeństwo żywnościowe ma charakter absolutnie strategiczny – zauważył Andrzej Duda.

My wszyscy, dzięki państwa pracy, dzięki pracy polskich rolników jesteśmy z polskiej żywności tak ogromne dumni i słuchamy kiedy jest ona chwalona praktycznie wszędzie tam, gdzie jest dostępna na świecie – powiedział prezydent Duda. Dodał, że polskie produkty są poszukiwane na świecie.

To już 89 lat od pierwszych dożynek prezydenckich, na które wtedy w II Rzeczypospolitej polskich rolników zaprosił pan prezydent Ignacy Mościcki – przypomniał prezydent Duda.


Przypomniał, że pierwsze dożynki nawiązujące do tradycji II RP w 2000 r. organizował prezydent Aleksander Kwaśniewski, a kontynuowali je kolejni prezydenci – Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski.

Cieszę się ogromnie, że państwo przyjmujecie także i moje zaproszenie jako Prezydenta RP i możemy się tutaj spotkać – powiedział prezydent.

Prezydent Polski w swoim przemówieniu nawiązał także do aktualnej sytuacji polskiego rolnictwa i najbardziej palących rolników problemów. Dodał, że będzie przygotowana ustawa o ubezpieczeniach rolników od klęsk naturalnych. Ustawa dot. ASF zakłada wykup świń ze stref zagrożonych i przerób mięsa na konserwy, a następnie zakup tych produktów przez instytucje państwowe.

Wiem o tym, że dziś wielu polskich rolników, hodowców trzody chlewnej jest dotkniętych klęską związana z Afrykańskim Pomorem Świń – mówił prezydent Duda w Spale. Przypomniał, że przygotowano już specjalną ustawę, która ma tym rolnikom pomóc.

Ta ustawa przygotowana została w bardzo szybkim tempie, przeprowadzona w polskim parlamencie przy zgodzie politycznej (…) i trafiła na moje biurko w piątek, czyli w dniu, w którym została uchwalona przez Senat RP. I w tym samym dniu została przeze mnie podpisana. A że ma termin wejścia w życie z chwila jej ogłoszenia, (…) jest możliwość, że ona wejdzie w życie już jutro, jeżeli jutro zostanie opublikowana – zapowiedział prezydent.

Jest wielkim obowiązkiem polskich władz, prezydenta RP, ministra rolnictwa, (…) dbanie o to, aby państwo miało pieczę nad polskim rolnikiem. To jest wielki obowiązek władz. My ten obowiązek rozumiemy w sposób poważny – oświadczył.

Podstawą pracy rolnika jest ziemia. Rolnik nie da rady pracować, nie będzie rolnikiem, jeżeli nie będzie miał ziemi w swoich rękach, którą będzie mógł uprawiać – dodał A.Duda.

Cieszę się ogromnie, że wreszcie przez polski rząd, parlament i prezydenta RP została przyjęta ustawa, która zapewnia to, że ziemia pozostanie w rękach rolników, tych, którzy umieją ją uprawiać, tych, którzy wiedzą, w jaki sposób ją spożytkować – mówił.RadioMaryja.pl