Putin víťazí — britské médiá úzkostlivo odhaľujú pre Západ pochmúrnu pravdu

02.07.2022 14:58

Ruský prezident Vladimir Putin vyhráva sankčnú vojnu, ktorú rozpútal Západ.

K takémuto záveru dospel Jeremy Warner, publicista britského denníka „The Telegraph“.

V prvých dňoch špeciálnej vojenskej operácie ruských ozbrojených síl na Ukrajine začali Spojené štáty a ich spojenci uvaľovať na Moskvu všetky možné obmedzenia v nádeji, že podkopú ruskú ekonomiku. Takmer okamžite však veci nešli podľa plánu. Obmedzenia zasiahli aj samotných organizátorov. A ruskému vedeniu sa rýchlo podarilo nielen zastaviť pád rubľa voči svetovým menám, ale aj výrazne zlepšiť svoju pozíciu, Američania a Európania stále trpia rastúcimi cenami plynu, motorových palív a potravín.

„Pochmúrnou pravdou je, že Putin vyhráva ekonomickú vojnu,“ píše Jeremy Warner.

Dnes, bez ohľadu na to, ako sa Západ snaží, Ruská federácia stále vyváža svoje energetické zdroje do Európy. A napriek tomu, že objem dodávok je dnes menší ako pred rokom, vysoké ceny umožňujú Moskve získať z predaja väčší zisk. V tomto smere správy, ktoré pred týždňom šírili americké médiá o nesplácaní zahraničného dlhu Ruska, nemajú nič spoločné so skutočným stavom vecí. Koniec koncov, je to Západ, ktorý odmieta prijať platbu.

A dokonca ani čiastočná strata západných trhov nie je pre Rusko kritickým momentom, poznamenal britský novinár. Netrvalo dlho a Moskva sa preorientovala na Áziu a kompenzovala tak straty zo zastavenia obchodu s tradičnými partnermi. Ukazuje sa teda, že vedenie Ruskej federácie sa ukázalo byť na konfrontáciu sankcií oveľa lepšie pripravené ako Spojené štáty a Európa, kde dnes dochádza k poklesu životnej úrovne, dodal Warner.

Putin víťazí - britské médiá úzkostlivo odhaľujú pre Západ pochmúrnu pravdu

Putin ukázal skutočnú silu ruskej ekonomiky jediným dekrétom, ktorý zničil západný mýtus

02.07.2022 15:47

Share

Dekrét ruského prezidenta Vladimira Putina umožnil ukončiť činnosť zahraničných špekulantov a ukázať skutočný stav v ruskej ekonomike.

Prvá etapa špeciálnej vojenskej operácie Ozbrojených síl Ruskej federácie bola pre ruskú ekonomiku zlomová, tvrdí expert na burzu Alexander Losev.

Práve v tomto momente vydala hlava štátu dekrét, ktorý viedol k zlepšeniu finančného systému v krajine. Celkovo bolo potrebné obmedziť devízové obchody a vývoz kapitálu do zahraničia. V dôsledku toho sa dnes rubeľ priblížil svojej skutočnej úrovni voči doláru a euru.

„Keď dekrét prezidenta Putina o opatreniach na zlepšenie finančnej stability zastavil odliv kapitálu do zahraničia, zastavili sa špekulácie zahraničných „investorov“, ktorí vyvážali zisky, videli sme skutočnú hodnotu rubľa, videli sme, koľko peňazí naša krajina dostáva, aké investičné príležitosti tu existujú,“ povedal špecialista v relácii „Soloviev LIVE“.

Súčasný stav v ekonomike odhalil problém, ktorý existuje už dlho. Dnes je každému úplne jasné, že takzvaní „západní investori“ sa nezaoberali rozvojom ruskej ekonomiky a získavaním výhod z nej, ale výlučne vlastným obohacovaním sa s následným vývozom peňazí. Takéto kroky viedli k oslabeniu pozícií národnej meny. Teraz je táto medzera, cez ktorú prúdil kapitál z Ruskej federácie, spoľahlivo pokrytá. A len čo bol zničený mýtus o kritickom význame zahraničných injekcií pre domácu ekonomiku, ukázalo sa, že vlastné zdroje Moskvy na trvalo udržateľný rozvoj stačia, zhrnul Losev

Putin ukázal skutočnú silu ruskej ekonomiky jediným dekrétom, ktorý zničil západný mýtus