Clicks589

Zradila konzervatívnych voličov? Záborská už nechce zákaz interrupcií: „Rešpektujem rozhodnutie ženy ísť na potrat“

Bratislava 25. mája 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Hlasy konzervatívnych voličov jej boli na vstup do parlamentu dobré. Teraz sa však zrejme na nich vykašľala. „Konzervatívna“ poslankyňa Anna Záborská pred voľbami sľubovala, že presadí zákaz potratov – zabíjania nenarodených detí. Dnes, keď má tú možnosť a stala sa súčasťou vládnej koalície, však otočila o 180 stupňov. Záborská podľa jej slov rešpektuje rozhodnutie ženy ísť na potrat a tvrdí, že postačí, keď budeme ženy viac informovať

Na snímke Anna Záborská

Predsedkyňa strany Kresťanská únia Anna Záborská kandidujúca na kandidátke strany OĽaNO sa pred voľbami pasovala do role najväčšej ochrankyne nenarodených detí.

Jeden z hlavných predvolebných sľubov jej strany Kresťanská únia bol zákaz interrupcií, teda zákaz vraždenia nenarodených detí. Doteraz má dokonca tento sľub zverejnený aj na svojej internetovej stránke:

„V budúcom parlamente budeme rokovať so všetkými relevantnými stranami s cieľom nájsť väčšinu pre odstránenie diskriminácie nenarodených detí prostredníctvom hľadania podpory pre zákon upravujúci nemožnosť podstúpiť na Slovensku umelý potrat. Zároveň budeme presadzovať aj ďalšie čiastkové opatrenia, ktoré zlepšia postavenie matiek, detí a rodín.

V obrane života nenarodených detí presadzujeme veľký krok vpred – zrušenie bezdôvodných potratov, teda stavu, keď na potrat nie je potrebné preukázať žiadny dôvod.

Súčasný zákon umožňuje potraty aj z takých dôvodov, ktoré sú riešiteľné, alebo malicherné. Fakt, že pri potrate netreba preukázať žiaden dôvod, vyhovuje aj násilníkom nútiacim matku k potratu, ktorých konanie sa ľahko skryje. Aby mal zákon zásadnejší vplyv na zníženie potratov, je potrebné zaviesť všeobecnú obranu života nenarodených detí s prípadnými výnimkami, ktoré bude potrebné preukázať. Vďaka tejto zmene môžeme dosiahnuť obranu 80% detí, ktoré by podľa súčasného zákona boli legálne zabité,“ píše sa na osobnej stránke Anny Záborskej.

Mnohí konzervatívni voliči jej verili a svojimi hlasmi dostali Záborskú a jej kolegov z kresťanskej únie do parlamentu. Dnes však z (ne)známych dôvodov otočila o 180 stupňov.

V podcaste pre portál Aktuality.sk, Záborská svojimi výrokmi skôr pripomínala liberálnu političku, ktorá síce „proforma“ chce ochraňovať život, no v podstate potraty podľa nej majú byť legálne:

„Toto nie je cesta. Ak chceme zlepšiť tú ochranu, my by sme nemali ísť cestou obmedzovania. My by sme sa mali vydať cestou pomáhania.“


Záborská ďalej dovysvetlila, že je potrebné eliminovať dôvody, pre ktoré sa daná matka rozhodne ísť na potrat. Chce lepšie informovanie matiek o možnostiach pomoci, ak by si dieťa nechali, taktiež sa jej pozdáva nápad ultrazvuku, ktorý by ukázal matkám bijúce srdcia ich nenarodených detí a mnohé iné opatrenia.

Kresťanská politička nechce zakazovať ženám ísť na potrat: „Je to otázka jej rozhodnutia. Ja by som povedala, nie že má na to právo, ale tá spoločnosť rešpektuje, že sa tak rozhodla. Je to jej rozhodnutie. Ja musím maximum urobiť, aby nešla, aby sa rozhodla ináč, ale ak sa takto rozhodne… čiže ja nakoniec to jej rozhodnutie rešpektujem.“

Záborská takýto „umiernený“ postup šokujúco odôvodňuje aj tým, že nechce viesť „kultúrnu vojnu“ a nechce zavádzať „pápežský štát“:

„Vyvolávať tu nejakú hystériu, nejakého pápežského štátu, alebo nejakého božieho štátu a neviem čo, čo chceme v tejto spoločnosti nastoliť, je nereálne, pretože aj samotná viera nepripúšťa boží štát na zemi, takže to je len nejaké zbytočné rozdúchavanie nejakých vášní.“

Anna Záborská tento podcast zdieľala aj na sociálnej sieti, kde potvrdila svoje slová: „Rešpektujem rozhodnutie ženy ísť na umelý potrat, ale budem pracovať na tom, aby svoje rozhodnutie mohla zmeniť.“

Vyjadrenia Záborskej však vyvolali kritiku z kresťanského a konzervatívneho spektra. Anton Chromík z Aliancie za rodinu tvrdí, že kresťania a konzervatívci sa už nemôžu spoliehať na Annu Záborskú a jej výroky považuje a obrovskú chybu podobnú, ako v minulosti spravil Alojz Hlina:


„Táto ustráchanosť a snaha o takzvaný „mier“ je jedným z dôvodov, pre ktorý pro life hnutie ide od porážky k porážke. Cenu porážok poznáme. Plačeme vôbec nad tými tisíckami zabitých detí? Mali by sme! A robíme všetko čo sa dá? Myslím, že nerobíme. Pri Anne Záborskej ide zároveň o politickú chybu podobnú Hlinovej chybe s paktom s liberálmi. Je to nesmierna škoda a je mi to ľúto.“

Chromík tiež vyčíta Záborskej, že pristúpila na slovník liberálov:

„Nesúhlasím s tým, aby politici, ktorí sa považujú za kresťanov používali slovník našej protistrany: hystéria, zavádzanie Božieho štátu, kultúrne vojny. To, že je človek človekom od počatia a má byť chránený ako človek vedel už Hippokrates. Stačili mu na to prirodzené znalosti lekára a morálka.“

Celé vyhlásenie Aliancie za rodinu si môžete prečítať tu.

Záborskú skritizoval aj poslanec NR SR Tomáš Taraba (KDŽP):

„No a postupne sa ukazuje, kto je kto. Tu je odpoveď, prečo Slovensko má najliberálnejši zákon na ochranu detí, pretože politici, čo za tie deti mali bojovať ich len použili na vlastnú kariéru, aby sa vždy na ne vykašľali. Raz ich zobchodovali za nové ministerstvo, raz za europoslanca. Vody sa číria a to je dobrá správa. Desaťročia parazitujú na tejto téme, lebo mali z toho benefity.“


Prekvapivo sa ku kritike pripojil dokonca aj liberálny “kresťan“ Alojz Hlina (bývalý predseda KDH), ktorý tvrdí, že sa mu takáto pokrytecká, farizejská politika, „bridí“:


„Poslankyňa Záborská dnes v podcaste Aktualít rozpráva niečo úplne iné. Z toho podcastu pomaly neviete, či počúvate pro life političku alebo pro choice političku. Naozaj zaujímavý obrat. Zrazu už nebudú predkladať zákon na sprísnenie interupcií,“ uviedol Hlina na sociálnej sieti a naznačil, že za týmto obratom môžu byť nominácie strany na niektoré významné funkcie: „Vymenili interupcie za správne a dozorné rady?, kladie si rečnícku otázku Hlina.

Inými možnosťami prečo Záborská otočila môže byť v poslednom čase enormný tlak liberálnych médií, ktoré spustili hystériu ohľadom možného zákazu interrupcií poslancami súčasného vraj väčšinovo konzervatívneho parlamentu a za hlavných „inkvizítorov“ označujú práve Annu Záborskú a jej kolegu Richarda Vašečku.

Každopádne politici by mali zastupovať vôľu ľudí, ktorí ich volili a nemali by podliehať takýmto tlakom. Keď budú kresťanskí a konzervatívni politici neustále ustupovať zo svojich požiadaviek, len aby sa zapáčili liberálom a ich médiám, potom sa nikto nemôže čudovať, že ľudia budú voliť tzv. „extrémistické strany“, ktoré svoje sľuby ohľadom zákazu interrupcií skutočne splnia.

Samuel Gdovin
johanika
Ja som Záborskú počula už dávnejšie, kedy už nechcela zákaz interrupcií. Vtedy tvrdila, že dôležité je, kto zákon predkladá a nie za čo ten zákon bojuje. Skoro som odpadla a to bola vtedy európska poslankyňa, takže bol to čisto jej osobný názor. Hrôza! Pokiaľ sa budú takíto ľudia vydávať za kresťanov a budú tvorcami zákonov, je to naša záhuba.
Dada Miluška
No milá pani Záborská vo Vašom veku by som myslela na to, ako obhájim svoje farizejské konanie pred najvyšším sudcom našim stvoriteľom,lebo čas plynie, rôčky pribúdajú a svedomie čo hovorí?
Renata Nad
Tej ženskej nič dobré z očí nevidieť. To určite nie je kresťanka. Kresťanstvo iba používa na svoje zištné ciele. Je iba na škodu, že to nevidia všetci. Niektorí jej dokonca veria.
Peter(skala)
si jej vyveštila z očííííííííííííííí ???
😉
Roberto 55
Matka, ktora ide na potrat uz nie je matka ale vrahyna (ci si to uvedomuje alebo nie), ktora navyse zabija vlastne dieta. Egoisticke vyhovorky, ze si nemozu dovolit dalsie dieta neobstoja, zivot nie je totizto o uzivani si tzv. dobier ako su dovolenky, drahe auto, oblecenie a jedlo. Pan Boh vie co potrebujeme a nam vzdy pomoze. Pokial niekto, kto sa nazyva katolik nechce mat viac deti z roznych …More
Matka, ktora ide na potrat uz nie je matka ale vrahyna (ci si to uvedomuje alebo nie), ktora navyse zabija vlastne dieta. Egoisticke vyhovorky, ze si nemozu dovolit dalsie dieta neobstoja, zivot nie je totizto o uzivani si tzv. dobier ako su dovolenky, drahe auto, oblecenie a jedlo. Pan Boh vie co potrebujeme a nam vzdy pomoze. Pokial niekto, kto sa nazyva katolik nechce mat viac deti z roznych dovodov, tak nech sa vzda sexu.
Hluposti ako ukazat matkam bijuce srdce dietata na ultrazvuku neobstoja, ved kazda matka musi to dieta citit vo svojom zivote a akeze vzdelavanie, ved je to jej dieta, jej krv, zivot s jej zivota. Co k tomu viac dodat. Ludia sa prestali bat Pana Boha a falosne informacie o Jeho milosrdenstve bez spravodlivosti a pravdy doviedli ludi k potratom. A tiez komunizmus, ktory potraty zlegalizoval a teraz je cely svet presiaknuty komunizmom a jeho myslienkami.
Istvano
Už som to napísal na inom mieste. Som zvedavý či mi to pán Peter (skala) zase zmaže, ako príspevok do diskusie z minulého týždňa?

Nedajte sa zmiasť tzv. Záborská je za slobodna Neuwirthová. Nič vám to nehovorí? Krv nie je voda. Je predsa z vyvolenej rodiny od Mŕtveho mora. Nemôže predsa zaprieť svoj pôvod. Nezabudnime, že my všetci gójovia sme pre nich iba zvieratá, nás môžu ľubovoľne klamať a …More
Už som to napísal na inom mieste. Som zvedavý či mi to pán Peter (skala) zase zmaže, ako príspevok do diskusie z minulého týždňa?

Nedajte sa zmiasť tzv. Záborská je za slobodna Neuwirthová. Nič vám to nehovorí? Krv nie je voda. Je predsa z vyvolenej rodiny od Mŕtveho mora. Nemôže predsa zaprieť svoj pôvod. Nezabudnime, že my všetci gójovia sme pre nich iba zvieratá, nás môžu ľubovoľne klamať a podvádzať a podľa ľubovole likvidovať. Oni sú tu predsa na to, aby nám "zvieratám" vládli. Iba ONI patria do parlamentu a vlády. IM patria všetky vrcholové managérske a podnikateľské funkcie. Iba IM patrí do rúk veda, umenie a masovo komunikačné prostriedky. ICH je pôda všetkých univerzít. Nám zostáva iba sprostá drina, ako ťažným zvieratám, ktoré musia trpieť, ako nad nimi plieska bič. Dokedy?
A dovetok:
Nikoho nezradila. Iba potvrdila svoj pôvod. My sme pre ňu iba spodina a zvieratá, s ktorými môže ľubovoľne nakladať. Čudovať sa jej že nás podviedla je ako čudovať sa zmiji, že vás uštipne. Zmija je predsa na to určená a má na to jed, aby svojho protivníka uštipla a zabila. Títo "vyvolení" obrezaní tzv. kresťania nikdy neboli a nikdy nebudú skutoční kresťania. Skutočné kresťanstvo má dve hlavné prikázania- milovať Boha a blížneho. Obrezaní "vyvolení" kresťania nemilujú Boha, ale zlaté teľa. Blížneho milujú, ale ich blížny je iba obrezaný a "vyvolený", my ostatní sme iba na to, aby sme na nich dreli od svitu do mrku. Kresťanstvo používajú iba ako mimikry a prostriedok na získavanie všetkých benefitov. Žiaľ veľká väčšina kresťanov to vôbec nechápe na veľkú radosť "vyvolených". Dovtedy budeme v svrabe, dokiaľ to nepochopíme.
Peter(skala)
možno maš pravdu, že to celé hrala a teraz sa vyfarbila, ale čo ak ju vydieraju, tak preto verejne zmenila názor?!

napr.niekto z rodiny by išiel do basy, keby zverejnili, čo spáchal.
Zaborska nechce, aby sa to zverejnilo, resp. aby išla do basy tá osoba, tak radšej si vybrala ich vydieračku a tak teraz verejne hovorí proti zakazu interupcií.

... a to hovorím ešte v miernom podaní, môže byť že …More
možno maš pravdu, že to celé hrala a teraz sa vyfarbila, ale čo ak ju vydieraju, tak preto verejne zmenila názor?!

napr.niekto z rodiny by išiel do basy, keby zverejnili, čo spáchal.
Zaborska nechce, aby sa to zverejnilo, resp. aby išla do basy tá osoba, tak radšej si vybrala ich vydieračku a tak teraz verejne hovorí proti zakazu interupcií.

... a to hovorím ešte v miernom podaní, môže byť že chcu zabiť niekoho z jej rodiny, tak preto...

V konečnom dôsledku tak, či tak jej rozhodnutie je zlé, len dávam do pozornosti možnosti, pre ktoré ludia zvyknu zmeniť retoriku-nazory na verejnosti. V sukromí si myslia jedno a na verejnosti hovoria druhé...
Istvano
Pán Peter(skala), tak teraz som zostal stáť v nemom úžase. Takú skvelú obhajobu by si určite ani sama nevymyslela. Určite ak to číta, tak vám tlieska o dušu. Pán Peter(skala) vaša ohajoba však má nie iba jeden háčik. Táto osôbka nie je v politike rok či dva. Je potrebné pozrieť sa na jej chronologický vývoj. To chcete povedať, že všetky rozhodnutia odkedy vstúpila do politiky urobila pod tlakom …More
Pán Peter(skala), tak teraz som zostal stáť v nemom úžase. Takú skvelú obhajobu by si určite ani sama nevymyslela. Určite ak to číta, tak vám tlieska o dušu. Pán Peter(skala) vaša ohajoba však má nie iba jeden háčik. Táto osôbka nie je v politike rok či dva. Je potrebné pozrieť sa na jej chronologický vývoj. To chcete povedať, že všetky rozhodnutia odkedy vstúpila do politiky urobila pod tlakom a pod vplyvom vyhrážok či vydierania? Prečo potom už dávno z politiky neodišla, ale stále sa derie za vidinou zlatého teľaťa? Veď celá jej politická kariéra je jedna katastrofa od začiatku až do dnešných dní! Všetko samé klamstvo a podvod. Vždy niečo naslubovala a nakoniec to poprela. Vždy sa jej niekto vyhrážal, či vydieral ju? Určite nie je potrebné vám tu menovať všetky jej činy, ktoré v minulosti napáchala. Alebo je potrebné dohľadať všetky jej iniciatívy a vyjadrenia, aby to už konečne niekomu došlo?
Peter(skala)
nebolo by od veci to TU napísať, nech je viac porozumenia.
Ja môžem dodať zatial 1.kontroverzný navrh, s ktorým nesuhlasím, aj ked zaiste v porovnaní s interupčným zakonom nie je horší:

Zavedenie jedného času a to zimného
🥶
Suhlasím, že by sa mal azviesť len 1.čas, ale ten letný a nie zimný.
Ona chcela zimný, čo by spôsobilo, že v Nebi by sa modlili v iný čas ako ludia na zemi a dalo by sa …More
nebolo by od veci to TU napísať, nech je viac porozumenia.
Ja môžem dodať zatial 1.kontroverzný navrh, s ktorým nesuhlasím, aj ked zaiste v porovnaní s interupčným zakonom nie je horší:

Zavedenie jedného času a to zimného
🥶
Suhlasím, že by sa mal azviesť len 1.čas, ale ten letný a nie zimný.
Ona chcela zimný, čo by spôsobilo, že v Nebi by sa modlili v iný čas ako ludia na zemi a dalo by sa vela hovoriť o tom, aký vplyv by to malo aj na telesnu stranku človeka

Takže v pohode a s rozumom napíš, čo všetko má za ušami.
Hodim si to do dielničky káuz:)
Peter(skala)
Palko: Výroky Anny Záborskej sú viac pro-choice ako pro-life a sú jej veľkým omylom a zlyhaním
www.hlavnespravy.sk/…/2174112
Istvano
Pán Palko je podobne z tej istej "vyvolenej" skupiny. Nedajte sa zmiasť eskapádami pána Palka, ktorý ma za úlohu zjemňovať, začisťovať a uhladzovať prípadné prešľapy členov "vyvolenej" skupiny. Pamätajte si dobre na slovenské príslovie "Nebude zo psa slanina ani z vlka baranina". Je to veľmi dobre zahrané a ako vidím veľmi dobre to mätie neobrezaných kresťanov.
Peter(skala)
tiež som myslel na to, presnejšie ako Paľko odporučal voliť Mikloška Františka-toho cirkev.slobodomurara, takže ani Paľko nie je čistý... ale čo sa týka Záborskej tak to vystihol
Istvano
Palko to vystihol, ale iba z časti. Týmto jeho obezličkárskym hodnotením ju vlastne zakryl, lebo vyplnil priestor a spoločenskú požiadavku na jej odsúdenie. Predbehol s tým skutočne tvrdé a argumentačne pevné hodnotenie jej činov ľudí, ktorí do toho vidia. Obrezaný slobodomurársky nočník Postoj mu okamžite dal priestor a vytvoril mediálne krytie. Je to úžasné sledovať, ako táto "vyvolená" banda …More
Palko to vystihol, ale iba z časti. Týmto jeho obezličkárskym hodnotením ju vlastne zakryl, lebo vyplnil priestor a spoločenskú požiadavku na jej odsúdenie. Predbehol s tým skutočne tvrdé a argumentačne pevné hodnotenie jej činov ľudí, ktorí do toho vidia. Obrezaný slobodomurársky nočník Postoj mu okamžite dal priestor a vytvoril mediálne krytie. Je to úžasné sledovať, ako táto "vyvolená" banda sofistikovane, dokonale a synchronizovane pracuje. Ako si jeden druhému kryjú chrbát a akú geniálnu taktiku majú na nás vymyslenú. Najhoršie na tom je to, že my im to všetko papáme aj s navijakom.
ľubica
tu je asi každý koment zybtočný..
Peter(skala)
už viem prečo si tak sadli Zaborska a Škripek.
Škripek už dávno pred koaliciou KU hovoril, že on sehuhlasi s Kufovým navrhom za trestnopravny zakon voči potratarom.

Zaborska síce hovorila pred vstupom do OLANO ako bude bojovať za protiinterupčný zakon ale až teraz v čase skušky sa ukazalo, že to nemyslela vážne.

už to bolo podozrivé že išla do OLANO
to je také typické politik ktorý je netrpezli…More
už viem prečo si tak sadli Zaborska a Škripek.
Škripek už dávno pred koaliciou KU hovoril, že on sehuhlasi s Kufovým navrhom za trestnopravny zakon voči potratarom.

Zaborska síce hovorila pred vstupom do OLANO ako bude bojovať za protiinterupčný zakon ale až teraz v čase skušky sa ukazalo, že to nemyslela vážne.

už to bolo podozrivé že išla do OLANO
to je také typické politik ktorý je netrpezlivý vo svojej strane a sa tlačí do Vlády kvôli silnejšiemu hlasu v parlamente, tak nebude horlivý, aj ked sa tam dostane.

premôže ho bud materialna výhoda alebo kolegovia strany cez ktoru sa dostal do Vlady v tomto pripade OLANO.

Krajčí zlyhal, Zaborska zlyhala .. to sa dalo čakať.
Môžu sa oni vyznávať za konzervativcov, charizmatikov... aj tak ich skutky svedčia proti nim
🤮 😫