Coburg
1275

Podrobnosti o výbuchoch v plynovode Nord Stream (video v linku)

29. september 2022 21:09 Alexander Khristenko


Je zrejmé, že po incidente na plynovodoch Nord Stream sa situácia s dodávkami energie pre Európu len zhorší. Švédska pobrežná stráž objavila už štvrtý únik zo systému.

Štokholm ohlásil nový - štvrtý - výbuch na plynovode Nord Stream len dnes, hoci švédska pobrežná stráž zistila únik už v utorok. Informáciu potom zverejnil rezortný web, no údajne z neznámych dôvodov incident nenahlásili ani vedeniu krajiny, hoci premiérka Magdalena Andersonová mala v ten deň tlačovú konferenciu. A ani o deň neskôr, v stredu, na svojom brífingu šéf pobrežnej stráže tiež nepovedal o náleze ani slovo. Z vyjadrení európskych predstaviteľov nie je nič jasnejšie.

„Musíme sa dostať k podstate nášho vyšetrovania, kým budem môcť povedať niečo o pôvode týchto výbuchov,“ povedal Didier Reynders, komisár EÚ pre spravodlivosť.

Objav štvrtej diery však môže byť kritickým faktom tak pre vyšetrovanie sabotáže, ako aj pre celú energetickú bezpečnosť Európy. Napokon, pôvodne sa objavili informácie, že tri zo štyroch liniek Nord Streams boli prerušené. Teraz nie je jasné, či bol poškodený aj posledný zo zostávajúcich, alebo či bol dvojnásobný teroristický útok spáchaný na tej istej diaľnici.

Fínsky minister vnútra Mikkonen omdlel na brífingu o stave núdze na plynovodoch Nord Stream. Všetko sa to stalo náhodou, hovorí sa, bol to dlhý deň, v práci som bol unavený, ale jej kolegyňa, ktorá je zodpovedná za vnútorné záležitosti celej EÚ, veľmi jasne sprostredkovala novinárom svoju myšlienku: výbuchy Nord Stream sú samozrejme nie nehoda.

- Išlo o sofistikovaný útok, ktorý nedokázal zariadiť obyčajný človek ani žiadna skupina ľudí. Je vysoko pravdepodobné, že za tým stojí štát, hovorí Ylva Johansson, eurokomisárka pre vnútorné záležitosti.

- Máte nejaké podozrenie?

- Toto treba dôkladne prešetriť, máme úvahy, ale je priskoro o tom hovoriť.

Ale namiesto úradníkov už začala západná tlač hovoriť mocne a hlavne. Britský The Daily Telegraph na návrh nemenovaných spravodajských služieb uvidel ruské vojnové lode a ponorky v blízkosti poškodeného plynovodu a nemecký Bild, opäť citujúci britské The Times, takmer trafil so svojím článkom na dno a tvrdil, že Putin mínoval. plynovody ešte v štádiu výstavby a súdiac podľa priloženej fotografie som to robil osobne. Snímka bola urobená v Sevastopole v roku 2015.

Oficiálne americký minister zahraničných vecí Blinken vyhlásil, že výbuchy plynovodov nezodpovedajú záujmom ani jednej zo strán. Dnes odznela odpoveď ruského ministerstva zahraničných vecí.

"Vy, pán Blinken, ste sa nikdy netajili tým, že hlavnou úlohou je odtrhnúť Európu od ruských energetických zdrojov. A teraz neviete, kto z toho profituje? Je to výhodné pre Vás. V tejto situácii bol absolútny prospech Samozrejme, toto je Washington,“ – poznamenala oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharova .

Okrem garantovaného distribučného kanála pre svoj drahý LNG mohli Američania počítať aj s politickými dividendami.

"Blokujú akékoľvek pokusy určitých síl v Nemecku nájsť kompromis s Ruskom. Ako budete hľadať kompromis s Ruskom, ak nebude ruský plyn aspoň budúcu zimu a možno aj viac. Zamerajte sa na Američanov. Preto logika a výhody pre Spojené štáty sú úplne zrejmé,“ povedal Stanislav Mitrakhovich, popredný odborník z Národného fondu energetickej bezpečnosti a Finančnej univerzity pri vláde Ruskej federácie.

A dokonca aj v éteri americkej CNN sa objavili mierne pochybnosti o primeranosti verzie, ktorú západné médiá a spravodajské agentúry aktívne kŕmia všetkých: "Je zrejmé, že ide o sabotáž a Rusko je tu hlavným podozrivým."

„Prečo by vyhodili do vzduchu svoje vlastné plynovody, keď môžu jednoducho vypnúť plyn, ktorý z nich vychádza?

- Plyn týmto potrubím neprichádzal, ale určité množstvo plynu sa tam nahromadilo. Preto došlo k úniku metánu. Existujú však aj iné plynovody, ktoré smerujú do Európy a dodávajú plyn z Nórska. A tak to nebude vyžadovať veľa úsilia, ak sa Rusko rozhodne loviť ďalšie plynovody, ktoré vedú plyn do Európy.

Náznak, vrátane poľského plynovodu Baltic Pipe, sa otvoril bezprostredne po sabotáži.

"Skutočnosť, že nový plynovod Baltic Pipe z Nórska do Poľska bol spustený súčasne s explóziou nového plynovodu Baltic Pipe z Nórska do Poľska, sa teraz stáva uzlom. A má určité množstvo plynu - nie príliš veľké," uviedol. ale to sa v nom objavuje a nie v nemecku.plus je to Polsko vybudovane LNG terminaly z americkych penazi,teda akceptovat tieto tankery so skvapalnenym plynom.A Nemecko nema ani jeden.Tedy Polsko teraz zarobi peniaze,“ povedal politológ Marat Baširov.

A Nemecko – samozrejme – utrpí straty.

"Európanom sa ponúka, aby v budúcnosti opustili lacný ruský plyn a prešli na drahší americký plyn. A počas tohto prechodu budú musieť byť niektoré podniky zatvorené a ďalšia časť podnikov bude presunutá do Spojených štátov. Teraz je rozdiel v cenách plynu v USA a Európe beriem len veľkoobchodné ceny v uzle – asi 8-násobok,“ povedal Konstantin Simonov, riaditeľ Národného fondu energetickej bezpečnosti, profesor na Finančnej univerzite.

Prihláste sa na odber našich stránok v sociálnych sieťach:
"Looking" - VKontakte , Odnoklassniki , Yandex.Zen a Telegram
Vesti.Ru - VKontakte , Odnoklassniki , Yandex.Zen a Telegram .


Подробности взрывов на газопроводе "Северный поток"
Vladislav Vojčák
Satani sú pred svojím definitívnym koncom. Besnejú a do pekla chcú stiahnuť maximum duši. Beštie konečná, vystupovať, pakujte do pekla!