tommy1
1618

W OSTATNICH LATACH PRÓBUJE SIĘ ODNALEŹĆ W OSOBIE ŚW. JÓZEFA PATRONA NA NASZE CZASY

[TYLKO U NAS] KS. J. BOGACKI:
20 września 2022 óbuje się odnaleźć w osobie św. Józefa patrona na nasze czasy, patrona na czasy kryzysu. Próbuje się odnaleźć osobę, która potrafi dobrze rozeznawać, którędy pójść, w co się zaangażować, ale także próbuje się ukazać św. Józefa jako wzór człowieka zasłuchanego w Słowo Boże. Św. Józef mówi nam, żebyśmy potrafili słuchać Pana Boga, słuchać siebie nawzajem, ale też słuchać swojego sumienia – mówił ks. Jakub Bogacki, przewodniczący polskiej delegacji na XIII Międzynarodowym Kongresie Józefologicznym w rozmowie z o. Markiem Raczkiewiczem CSsR.fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

Międzynarodowy Kongres Józefologiczny to cykliczne światowe spotkanie józefologów, czyli teologów, którzy na co dzień w swojej pracy naukowej zajmują się osobą św. Józefa oraz jej wpływem na Kościół czy pobożność.


fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

– Międzynarodowy Kongres Józefologiczny jest okazją do podsumowań tego, co wydarzyło się poprzez poprzednie cztery lata w poszczególnych ośrodkach józefologicznych, których na świecie jest 14. Jest również okazją do wyznaczenia nowych dróg do rozeznania, którędy można iść i które zadania podjąć jako najważniejsze w przyszłych miesiącach i przyszłych latach – zaznaczył ks. Jakub Bogacki.

fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

Oprócz delegacji polskiej, której przewodniczy kapłan, w Kongresie uczestniczą również delegacje m.in. z: Włoch, Meksyku, Francji, Hiszpanii czy Brazylii.

Kongres trwa tydzień. Jest to długi czas obrad, zważywszy, że postać św. Józefa jest zaledwie kilka razy wspomniana w Piśmie Świętym.

– Na kartach Ewangelii nie mamy żadnego słowa, które wypowiedział św. Józef. Mówimy oczywiście o teologii, staramy się rozeznać, jaki wpływ na to, co dzieje się teraz, ma św. Józef. Szczególnie – co widać w ostatnich latach – próbuje się odnaleźć w osobie św. Józefa, czyli patrona na nasze czasy, patrona na czasy kryzysu – osobę, która potrafi dobrze rozeznawać, którędy pójść, w co się zaangażować, ale także ukazać św. Józefa jako wzór człowieka zasłuchanego w Słowo Boże, a przez to będącego najbliżej Pana Jezusa i Najświętszej Maryi Panny – mówił kapłan.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że – paradoksalnie – poprzez swoje milczenie, św. Józef może „powiedzieć” człowiekowi bardzo wiele.

– Św. Józef mówi nam, żebyśmy potrafili słuchać Pana Boga, zwłaszcza w swoim sercu, na modlitwie, w czasie rozważania Słowa Bożego, słuchać siebie nawzajem, słuchać tego, co drugi człowiek ma nam do powiedzenia, ale też słuchać samego siebie, słuchać swojego sumienia i wybierać odpowiednio, podejmować właściwe decyzje – podkreślał duchowny.

Św. Józef jest też opiekunem rodzin. Razem z Maryją oraz Jezusem tworzą doskonały wzór rodziny funkcjonującej na podstawie miłości do Boga i siebie nawzajem.

– Św. Józef pokazuje nam, że o rodzinę należy walczyć, czasami zrezygnować ze swoich ambicji, swoich chęci właśnie w imię dobra rodziny. Św. Józef mówi nam, że należy w rodzinę włączyć to, co mamy najpiękniejszego, czyli troskliwość, dobroć, zasłuchanie się w to, co mówią do nas poszczególni członkowie naszej rodziny – zaznaczył ks. Jakub Bogacki.

Przybrany ojciec Jezusa jest też wzorem pracowitości – nie tylko, jeśli chodzi o pracę zarobkową pozwalającą utrzymać rodzinę, ale także o pracę nad samym sobą.

Międzynarodowe Kongresy Józefologiczne odbywają się w wielu miejscach na świecie. W Meksyku wydarzenie to ma miejsce już po raz trzeci, zaś w Polsce józefolodzy spotykali się dwa razy, w tym w 2009 r. w Kaliszu – mieście słynnym z kultu św. Józefa. Kongres zgromadził wówczas rekordową liczbę uczestników, w tym 200 znawców osoby tego wybitnego świętego. Polska ponadto może się poszczycić najbardziej aktywnym ośrodkiem józefologicznym na świecie, który wyróżnia nieprzerwana praca. Co roku od 53 lat w Kaliszu na początku maja odbywa się Ogólnopolskie Sympozjum Józefologiczne. Tradycji ich organizowania nie przerwał nawet czas pandemii.

– To, co obserwujemy coraz bardziej w latach poprzednich i teraz na Kongresie, to fakt, że pod kątem teologicznym, pod kątem ludzkim (…) Polskie Centrum Józefologiczne ma najwięcej do zaproponowania i mamy nadzieję, że tak pozostanie – podkreślił przewodniczący polskiej delegacji na XIII Międzynarodowym Kongresie Józefologicznym.

fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

W działalność ośrodka mogą włączyć się także osoby świeckie, co nie jest niczym nadzwyczajnym, zważywszy na specyfikę Świętego, którego osobą się on zajmuje.

– Jeśli mówimy o św. Józefie jako patronie rodzin, to mówimy o kimś, kto może mieć duży wpływ na życie ludzi świeckich. Oczywiście możemy odnaleźć w nim także wzór kapłaństwa – tak jak kapłani każdego dnia w czasie Mszy św. dotykają Pana Jezusa, tak św. Józef miał możliwość, aby dotykać Go, aby troszczyć się o Niego, aby być, tak blisko, jak blisko Pana Jezusa są kapłani – podsumował ks. Jakub Bogacki.

Galerię zdjęć z XIII Międzynarodowego Kongresu Józefologicznego można obejrzeć [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj

Tagi: ks. Jakub Bogacki, na XIII Międzynarodowy Kongres Józefologiczny

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
tommy 1
Próbuje się odnaleźć osobę, która potrafi dobrze rozeznawać, którędy pójść, w co się zaangażować, ale także próbuje się ukazać św. Józefa jako wzór człowieka zasłuchanego w Słowo Boże.