Clicks447

Vyzývame poslancov vládnej koalície v NR SR, ktorí sa pred voľbami označili ako kresťanskí kandidáti, aby nezištne a jednohlasne podporili návrh zákona na ochranu voľnej nedele z dielne poslancov NRSR M. Čepčeka, J. Podmanického a F. Kuffu

Vyzývame poslancov vládnej koalície v NR SR, ktorí sa pred voľbami označili ako kresťanskí kandidáti, aby nezištne a jednohlasne podporili návrh zákona na ochranu voľnej nedele z dielne poslancov NRSR M. Čepčeka, J. Podmanického a F. Kuffu

Vyzývame poslancov vládnej koalície v NR SR, ktorí sa pred voľbami označili ako kresťanskí kandidáti, aby nezištne a jednohlasne podporili návrh zákona na ochranu voľnej nedele z dielne poslancov NRSR M. Čepčeka, J. Podmanického a F. Kuffu a pri tomto hlasovaní odložili bokom akékoľvek medzistranícke animozity.

V tomto roku 2021 je tomu už 1700 rokov, čo cisár Konštantín Veľký po vzore Arménov aj v Rímskej ríši schválil nedeľu ako deň pracovného pokoja pre všetkých občanov. Na Slovensku však aj po vyše 1700 rokoch musia ľudia stále pracovať za existenčnú mzdu ako otroci aj počas nedele a sviatkov.

Tento tvrdý zápas o voľnú nedeľu a rovnako celospoločenská diskusia o potrebe aspoň jedného voľného dňa potrebného na odpočinok po celotýždennej práci pre neustále narastajúci počet pracujúcich občanov na Slovensku, trvá už od roku 2002 resp. 1994. Pravda je taká, že takzvané “kresťanské politické strany” na Slovensku už dlhých devätnásť rokov nie sú v stave prijať legislatívne opatrenia na ochranu voľnej nedele. Podobne, ako napríklad v prípade ochrany života, výhrady svedomia či zrovnoprávnenie cirkevných škôl so štátnymi školami! Formálne sa hlásia ku kresťanstvu, ale ich skutky dokazujú pravý opak. Hovoria, že sú veriaci, ale ich skutky tomu vôbec nenasvedčujú. A viera bez skutkov je mŕtva viera.

Hoci aj podľa platného § 93 Zákonníka práce – Nepretržitý odpočinok v týždni musí pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok:
“(1) Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku, ktoré musia pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok”.

Impulzom k začiatku tejto diskusie bola inicitíva členov Aliancie za nedeľu- Slovensko o.z. v tom čase pôsobiacich pod hlavičkou NKOS a ich celoslovenská letáková akcia “Za svätenie nedele” ktorú podporila o.i. aj Konferencia biskupov Slovenska a Ekumenická rada cirkví a náboženských spoločností v SR. Aj keď to v tom čase vyvolalo v liberálnych médiách obrovskú vlnu pobúrenia a odporu, už čoskoro to prinieslo aspoň malé ovocie.

Vďaka tejto diskusii 15. mája 2008 Národná rada Slovenskej republiky upravila § 94 Zákonníka práce, podľa ktorého zamestnancovi nemožno nariadiť prácu:
1. januára (Nový rok), na Veľkonočnú nedeľu, na Štedrý deň po 12. hodine a 25. decembra (Božie narodenie, Prvý sviatok vianočný). Zákonník práce
Vďaka iniciatívam AZN predložil do NRSR ako prvý zákon na ochranu nedele v júni 2009 poslanec za KDH Peter Gabura a v septembri 2009 v spolupráci s AZN predložil jeho novelu aj poslanec NRSR za SNS Jozef M. Rydlo. Na jeseň v roku 2012 SMER – SD prekvapujúco stiahol z rokovania NRSR návrh zákona na ochranu nedele, ktorý mal obrovskú šancu na to, aby v parlamente prešiel. Urobil tak podľa všetkého kvôli štrajku učiteľov.

Odvtedy bolo opäť neúspešne predložených do NRSR viacero návrhov noviel tohto zákona z dielne KDH, OĽANO ale aj ĽSNS. Vďaka pripomienkam AZN o neexistujúcich príplatkoch za prácu nadčas, počas soboty, nedele a sviatkov NR SR prijala potrebnú novelu zákona a tieto príplatky sú vyplácané.

V roku 2014 predložili do NRSR návrh novely zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce poslanci A. Přidal a J. Brocka. Poslanec A. Přidal poďakoval v rozprave aj písomne predsedovi a podpredsedovi AZN za to, že mohol čerpať všetok potrebný materiál z článkov, ktoré publikovala na svojej web stránke Aliancia za nedeľu- Slovensko, o.z.

Doteraz najsilnejším hlasom v tejto už takmer dvadsať rokov trvajúcej celospoločenskej diskusie za prijatie zákona na ochranu nedele, je nepochybne petícia AZN za prijatie zákona na ochranu nedele. Podporilo ju viacero odborových organizácií, predovšetkým KOZ SR a množstvo občianskych združení, ale aj Evanjelickej cirkvi a.v. Vďaka ich podpore sa nám podarilo pod touto petíciou vyzbierať viac ako 83 000 podpisov občanov SR a v spolupráci s ĽSNS ju v apríli roku 2017 odovzdať do NRSR krátko pred rokovaním o návrhu zákona na ochranu voľnej nedele, vtedy z dielne ĽSNS.

Z uvedeného je jasné, že široká a celospoločenská diskusia na túto tému trvá na Slovensku už takmer dvadsať rokov a liberálne a novokomunistické média len zavádzajú, ak tvrdia, že v otázke prijatia takéhoto zákona na ochranu nedele sa ešte žiadna takáto široká spoločenská diskusia nezačala.
Pravda je taká, že v NR SR už bolo predložených množstvo návrhov zákonov na ochranu voľnej nedele zo strany poslancov – kresťanov z celého politického spektra, že by už bolo hanbou pre súčasnú konzervatívnu koalíciu nabitú kresťanmi, ak by ani po dlhých devätnástich rokoch nedokázali konečne schváliť aj kvalitný zákon na ochranu voľnej nedele.

Aliancia za nedeľu preto v mene viac ako 83 000 podpísaných občanov Slovenskej republiky pod petíciou aj teraz vyzýva poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, vládu Slovenskej republiky, ale predovšetkým predsedu vlády SR Eduarda Hegera, aby prešli od slov k činom a podporili Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Martina ČEPČEKA, Jána PODMANICKÉHO a Filipa KUFFU na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov – zákaz maloobchodného predaja aj počas nedieľ.

Prípadne, aby vládna koalícia, doslova praskajúca vo švíkoch v počte kresťanov na meter štvorcový čím skôr využila túto parlamentnú väčšinu, ktorú má v NR SR, a prijala zákon na ochranu voľnej nedele prijateľný pre všetkých občanov Slovenska. “Tak aj viera, ak sa neprejavuje skutkami, je mŕtva sama v sebe”. (Jak 2, 17)

Boh žehnaj Slovensko

Anton Čulen, predseda AZN
Miroslav Šuňal, podpredseda AZN
alianciazanedelu.sk/archiv/9850
johanika
Včera som počúvala poslancov NR SR z hnutia Republika, ktorí navrhli zákon podobný v Maďarsku, aby v našich školách nepropagovali LGBTI a nenútili naše deti do rôznych besied a prác na túto tému.... Presne charakterizovali "kresťanov" z OĽANO (Vašečka, Záborská, Hatráková), ktorí nijaký dobrý zákon nepodporia, iba keď by boli predkladateľmi oni.
To je kresťanstvo? To je protikresťanstvo! Nedajte …More
Včera som počúvala poslancov NR SR z hnutia Republika, ktorí navrhli zákon podobný v Maďarsku, aby v našich školách nepropagovali LGBTI a nenútili naše deti do rôznych besied a prác na túto tému.... Presne charakterizovali "kresťanov" z OĽANO (Vašečka, Záborská, Hatráková), ktorí nijaký dobrý zákon nepodporia, iba keď by boli predkladateľmi oni.
To je kresťanstvo? To je protikresťanstvo! Nedajte sa nimi už nikdy oklamať!
Marieta Ria
To je najsmutnejšie, že títo tzv. kresťanskí poslanci podporili aj segregačný zákon... a pani Záborská to zaklincovala, že aspoň už nebudú musieť byť zatvorené kostoly! Budú otvorené, len pre vyvolených...
Je to veľmi smutné, ale pod kepienkom KDH sa skrývali tí najväčší pokrytci...
johanika
Teraz som sa vrátila z návštevy lekára- plné chodby ľudí, sedadlá zaplnené bez odstupov, ľudia v húfoch postávajú sklonení nad sediacimi- doslova hlava na hlave.... Nikto nič nekontroluje, nikto nemeria teplotu, nikto nič nevypisuje. Život v nemocniciach plynie bezcovidovo. Nechápem, prečo len v kostoloch sa stále drží covid...
Marieta Ria
On je veľmi pobožný a veľmi disciplinovaný - zdržuje sa najmä v kostoloch a ohradených priestoroch - keď vidí pásku, ďalej nejde, u tých čo jedia v reštauráciách je to v pohode, ale tí ktorí sú vo vyšších sférach - teda stoja a idú platiť, tam už útočí. Ale zďaleka obchádza všetky zahraničné reťazce, tam nezizne ani náhodou. Útočí len v malinkých obchodíkoch, kde dovolia vstup len jednému …More
On je veľmi pobožný a veľmi disciplinovaný - zdržuje sa najmä v kostoloch a ohradených priestoroch - keď vidí pásku, ďalej nejde, u tých čo jedia v reštauráciách je to v pohode, ale tí ktorí sú vo vyšších sférach - teda stoja a idú platiť, tam už útočí. Ale zďaleka obchádza všetky zahraničné reťazce, tam nezizne ani náhodou. Útočí len v malinkých obchodíkoch, kde dovolia vstup len jednému zákazníkovi...
Ako som to čítala niekde na nete - keď zapneš TV - si uprostred pandémie, keď ju vypneš - je obyčajný deň!