Maja 21
363
LISTA PAPIEŻA FRANCISZKA: 1. NIE PLOTKUJ. „Kiedy plotkujesz, robisz to, co Judasz, i zaczynasz rozdzierać drugą osobę na strzępy. Za każdym razem, gdy oceniasz kogoś w swoim sercu lub gorzej, gdy …More
LISTA PAPIEŻA FRANCISZKA:

1. NIE PLOTKUJ.

„Kiedy plotkujesz, robisz to, co Judasz, i zaczynasz rozdzierać drugą osobę na strzępy. Za każdym razem, gdy oceniasz kogoś w swoim sercu lub gorzej, gdy źle mówisz o tej osobie z innymi, mordujesz go/ją. Nie ma czegoś takiego jak niewinne pomówienia.”

2. SKOŃCZ SWÓJ POSIŁEK.

„Wyrzucanie jedzenia jest jak okradanie stołów biednych i głodnych. Zastanów się nad problemem wyrzuconej i zmarnowanej żywności, aby zidentyfikować sposoby i środki, że poważnie zajmując się tym problemem, jesteś pojazdem solidarności i dzielenia się z potrzebującymi.”

3. ZNAJDŹ CZAS DLA INNYCH.

„Jeśli papież znajdzie czas, aby być życzliwym dla innych, jeśli może zatrzymać się, aby podziękować, jeśli może poświęcić chwilę, aby ktoś poczuł się doceniony, to ja też mogę. Ty też możesz.” -Ks James Martin

4. WYBIERZ TYM BARDZIEJ SKROMNY ZAKUP.

„Z pewnością posiadanie, pieniądze i władza mogą wywoływać chwilowy dreszcz emocji, iluzję bycia szczęśliwym, ale kończą się tym, że Cię opętają i sprawiają, że zawsze chcesz mieć więcej, nigdy nie zadowolony. Postaw Boga w swoim życiu, zaufaj Mu, a nigdy się nie zawiedziesz.”

5. SPOTKAJ BIEDNEGO W PRAWDZIE.

„Gościnność sama w sobie nie wystarczy. Nie wystarczy dać kanapkę, jeśli nie towarzyszy jej możliwość nauki stania na własnych nogach. Dobroczynność, która nie zmienia sytuacji ubogich, to za mało.”

6. PRZESTAŃ OCENIAĆ INNYCH.

„Jeśli ktoś jest odmieńcem i szuka kogoś z dobrą wolą, kim jestem, aby osądzać? Nie zapominajmy, że nienawiść, zawiść i pycha zbezczeszczają nasze życie.”

7. PRZED TYMI, KTÓRZY SIĘ NIE ZGADZAJĄ.

„Kiedy liderzy w różnych dziedzinach proszą mnie o radę, moja odpowiedź jest zawsze taka sama: dialog, dialog, dialog. To jedyny sposób rozwoju jednostek, rodzin i społeczeństw, jedyny sposób na rozwój życia ludów, wraz z kulturą spotkania, kulturą, w której wszyscy mają coś dobrego do podarowania i wszyscy mogą otrzymać coś dobrego w powrocie. Inni zawsze mają Ci coś do przekazania, jeśli wiesz, jak do nich podejść w duchu otwartości i bez uprzedzeń.”

8. ZOBOWIĄZANIA.

„Proszę was, abyście byli rewolucjonistami, abyście płynęli pod przypływ. Tak, proszę Cię, abyś zbuntował się przeciwko tej kulturze, która widzi wszystko jako tymczasowe i która ostatecznie wierzy, że jesteś niezdolny do odpowiedzialności, że nie jesteś zdolny do prawdziwej miłości. Wierzę w ciebie i modlę się za ciebie. Miej odwagę płynąć pod przypływ. Miej odwagę, by być szczęśliwym. ”

9. SPRAW, ŻEBY MIEĆ NAWYK PROSZENIA PANA.

„Drodzy młodzi ludzie, niektórzy z was mogą jeszcze nie wiedzieć, co zrobicie ze swoim życiem. Proście Pana, a On wskaże wam drogę. Młody Samuel ciągle słyszał głos Pana, który go wołał, ale nie rozumiał ani nie wiedział, co powiedzieć, a jednak z pomocą kapłana Elego odpowiedział: 'Powiedz, Panie, bo ja słucham' (por. 1 Sam 3:1-10). Ty też możesz zapytać Pana: Co chcesz, abym zrobił? Jaką ścieżką mam podążać? ”

10. BĄDŹ SZCZĘŚLIWY.

„Radość jest cnotą pielgrzyma; nie można jej trzymać w napięciu, trzeba odpuścić. To dar, który kroczy, kroczy ścieżką życia, dar który idzie z Bogiem. Głoszenie Boga, to głoszenie radości, która wydłuża i poszerza drogę.”