Clicks108
POHENIX
2

Koronawirus. Papież odwołał zaplanowane audiencje.

www.tokfm.pl/Tokfm/7,171710,257397…

PANDEMIA Włochy, Korea, Iran

Do poniedziałku rano na świecie zanotowano łącznie blisko 80 tys. przypadków zakażenia nowym drobnoustrojem. Potwierdzono ponad 2600 zgonów. Z choroby udało się wyleczyć ponad 25 tys. osób.

Zdecydowanie najwięcej zakażeń jest na terenie kontynentalnych Chin, a więc w miejscu, w którym koronawirus uderzył po raz pierwszy. Zdaniem chińskich lekarzy szczyt zachorowań przypadł na koniec stycznia 2020, a od pewnego czasu epidemia w tym miejscu świata zwalnia.

Przeczytaj także:

„Ciepłe mięso” i koronawirus. To nieudolność reżimu napędza epidemię w Chinach


27 STYCZNIA 2020

Niestety, w innych rejonach sytuacja jest znacznie mniej optymistyczna. Nowe ogniska choroby pojawiły się ostatnio nie tylko we Włoszech. Epidemia wyraźnie przyspieszyła w Południowej Korei. W poniedziałek 24 lutego podano informację o nowych 231 zakażeniach w tym kraju. Całkowita liczba potwierdzonych przypadków sięgnęła w ten sposób 833. 7 osób zmarło.

W Iranie odnotowano do tej pory już 12 zgonów, co jest najwyższym wynikiem poza Chinami.

Pakistan i Turcja zamknęły w niedzielę czasowo swoje granice z Iranem – poinformował „The New York Times”. Władze w Teheranie zdecydowały o tygodniowym zamknięciu szkół, wyższych uczelni i centrów kulturalnych w 14 prowincjach Iranu.

W poniedziałek odnotowano pierwszy przypadek zakażenia u obywatela Bahrainu, który niedawno przebywał w Iranie.

Liczba państw, w których wykryto do tej pory zakażenie przekroczyła 30. Z danych publikowanych na stronie Medonet wynika, że poza Włochami najwięcej przypadków w Europie stwierdzono w Niemczech (16), Francji (12), Wlk. Brytanii (9) i Hiszpanii (2).

Coś, co miało być jedynie „lekką niedyspozycją”, wygląda na co najmniej poważne przeziębienie. Podobnie jak w czwartek, również w piątek odwołano część spotkań Franciszka. Z planu dnia wykasowano m.in. oficjalne audiencje papieża.

Jak podaje Vatican News, papież w piątek przewodniczył mszy w Domu św. Marty, po której pozdrowił wszystkich uczestników liturgii. Franciszek podjął jednak decyzję o odwołaniu zaplanowanych na wczorajszy dzień oficjalnych audiencji. Wprawdzie Stolica Apostolska nie podała szczegółowych informacji na temat stanu zdrowia głowy Kościoła, ale argentyński hierarcha prawdopodobnie wciąż zmaga się z przeziębieniem. Wszystko wskazuje jednak na to, że niedzielny Anioł Pański z udziałem Franciszka powinien odbyć się zgodnie z planem.

Franciszek dzień wcześniej także najpierw odprawił mszę w Domu św. Marty, a później wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami katolickiego ruchu na rzecz ochrony klimatu. Następnie papież miał spotkać się w Bazylice św. Jana na Lateranie z księżmi rzymskiej diecezji, jednak podjął decyzję o pozostaniu w swojej rezydencji. Rzecznik Watykanu Matteo Bruni przekazał cytowany przez agencję Reutera, że biskup Rzymu był „lekko niedysponowany”, ale pozostałe punkty jego działalności miały być realizowane zgodnie z planem. Wspomniana „niedyspozycja” to prawdopodobnie przeziębienie,

Źródło: Vatican News

A Polska?

W Polsce nie stwierdzono do tej pory żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Aktualnie u 2 osób podejrzewa się zakażenie.

Do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie trafił wczoraj pacjent, który wrócił z objętych epidemią regionów. Jego stan jest dobry. Od chorego pobrano próbki do badań. Do czasu otrzymania wyników i ustalenia przyczyn infekcji pacjent pozostanie w szpitalu w izolacji od innych chorych.oko.press
rycerz_Niepokalanej777
Nowy koronawirus, o którym głośno od kilkunastu tygodni, z niespodziewaną siłą uderzył w północne Włochy. Jeszcze w ubiegłym tygodniu liczba zakażonych była bardzo niska. Sytuacja nagle zmieniła się trzy dni temu. "Według mnie, jeśli Włochy nie opanują sytuacji, to może grozić nam pandemia" - mówi OKO.press epidemiolog dr Paweł Grzesiowski. Co to oznacza?oko.press/cieple-mieso-i-…
Piotr opoka777
nas nie dotknie bo my jesteśmy chronieni