Clicks2.2K
pl.news
4

Kościół to nie jest międzynarodowa sieć hoteli, wyjaśnia Franciszkowi kardynał Müller

Poprzez Traditionis Custodes Franciszek próbuje zabić Ryt Trydencki, zauważa kardynał Gerhard Müller w oświadczeniu z 19 lipca.

Ma on wątpliwości co do jakości tekstu TC i krytykuje cytat ze św. Augustyna użyty w liście towarzyszącym Franciszka. Chodzi o kwesię rozróżnienia przynależności do Kościoła "według ciała" lub "według serca", aby położyć nacisk na posłuszeństwo. Müller wyjaśnia jednak, że cytat ten nie mówi o autorytaryzmie, ale o jedności w wierze, która "w żadnym wypadku" nie wymaga całkowitej jednolitości w zewnętrznej formie liturgicznej.

Müller stara się uzmysłowić Franciszkowi, że Kościół nie jest jak "międzynarodowa sieć hoteli o jednorodnym wystroju". Dlatego, w następstwie Soboru Trydenckiego, Pius V nie stłumił różnych obrządków, ale chciał ograniczyć nadużycia.

Podobnie jak Franciszek, Müller nalega na "bezwarunkowe" uznanie [nieudanego] II Soboru Watykańskiego, ale zauważa, że jego nauczanie na temat Odkupienia, Kościoła, objawienia, małżeństwa, jest negowane "przez większość niemieckich biskupów" – i nie tylko przez nich. Oni również sprzeciwiają się Franciszkowi i "otwarcie" promują błogosławienie homoseksualizmu i naturalistycznego cudzołóstwa.

W tym kontekście Müller dostrzega dysproporcję między błahą reakcją Franciszka na zmasowane ataki na jedność Kościoła ze strony Niemców (i innych) a ostrym rozprawieniem się z mniejszością obrządku trydenckiego, tak że Müllerowi przychodzi na myśl obraz pomylonej straży pożarnej, która zamiast ratować płonący dom, najpierw zajmuje się małą stodołą obok.

Franciszek ignoruje uczucia religijne często młodych uczestników mszy trydenckiej, pisze Müller: "zamiast docenić zapach owiec, pasterz uderza je tutaj mocno swoim pejczem."

Grafika: © Joseph Shaw, CC BY-NC-SA, #newsVwhhxjzept

Jarujestem
Weronika....S
Franciszek chce zniszczyć przedsoborowy kult religijny, a z posoborowia wyeliminować resztki katolickiej wiary, co czyni na bieżąco. Msza Święta wszechczasów to serce Kościoła Katolickiego, w które Franciszek uderzył z rozmachem, represjonując i zabraniając oficjalnie tej liturgii w kościołach parafialnych.
niewolnicaMaryi
fałszywy prorok robi wszystko by zniszczyć KK , a kapłani posłuszni , oj , tam , ojciec święty itd .... ciekawi mnie czy przejrzą tego zdrajcę Chrystusa !!!
Weronika....S
Zauważyłam, że wpisy zdecydowanie katolickie, nie realizujące ,,ducha SWII,, są przesuwane ze strony głównej.
Dlaczego wprowadzono takie określenie ,,duch soboru,,? Czyżby był to ,,inny duch,, niż ten, który prowadził Kościół przez dwa tysiące lat? Myślę, że wyjaśnieniem jest posoborowa zasada, czyli aggionarmento.