Clicks1.6K
pl.news
21

Biskup Franciszka: reformacja była "owocem Ducha Świętego"

"Reformy rozpoczęte przez Marcina Lutra 500 lat temu były aktem działania Ducha Świętego" według biskupa Nunzio Galantino (69), sekretarza generalnego włoskiego episkopatu, wybranego przez papieża Franciszka.

Galantino wypowiedział te słowa w Rzymskim Uniwersytecie Laterańskim [Luterańskim?] według Il Timone 19 października.

#newsOjqjodawlm
yuitrel
biniobill
Może jakiś konkretny odnośnik? Wygląda to na wyssane z palca bzdury.
wacula25wp.pl
ludzik1000 A czy w KK papież ogłosił JUŻ KORAN CZY BUDDYZM JECHOWIZM itd ja tego nie widzę jest normalnie jak 100 lat wcześniej chyba że TY
ludzik1000
wacula25@wp.pl Inne są zadania Benedykta XVI a inne papieża Franciszka
=============================
Juz ty sama popelnilas w tym momencie zbrodnie teologiczna, twierdzac, ze dzialania niszczycielskie przeciwko Kosciolowi Katolickiemu uczynione przez Bergoglia (F) sa planem Bozym! Herezja i lamanie 1-go przykazania DEKALOGU nie jest w planie Bozym! No chyba ze wy wyznajecie innego boga, …More
wacula25@wp.pl Inne są zadania Benedykta XVI a inne papieża Franciszka
=============================
Juz ty sama popelnilas w tym momencie zbrodnie teologiczna, twierdzac, ze dzialania niszczycielskie przeciwko Kosciolowi Katolickiemu uczynione przez Bergoglia (F) sa planem Bozym! Herezja i lamanie 1-go przykazania DEKALOGU nie jest w planie Bozym! No chyba ze wy wyznajecie innego boga, tak jak muzlemany jakiegos ksiezycowego bozka Allaha, a twierdzicie, ze jest to ten sam bóg co nasz Bóg.
wacula25wp.pl
ludzik1000 Inne są zadania Benedykta XVI a inne papieża Franciszka na DZISIEJSZE DNI . A najlepiej by było aby był nasz rodak J.P Wojtyła cudna postać . Ale plan BOŻY jest inny niż ludzki bo też i zagrożenia są inne a co gorsze nawet nowej wojny co nie daj BOŻE nigdy i nie ma żadnych teologicznych zbrodni nie pisz tych bzdur bo na glorii-tv jest więcej wrogów KK jak wiernych BOGU i oni czyhają …More
ludzik1000 Inne są zadania Benedykta XVI a inne papieża Franciszka na DZISIEJSZE DNI . A najlepiej by było aby był nasz rodak J.P Wojtyła cudna postać . Ale plan BOŻY jest inny niż ludzki bo też i zagrożenia są inne a co gorsze nawet nowej wojny co nie daj BOŻE nigdy i nie ma żadnych teologicznych zbrodni nie pisz tych bzdur bo na glorii-tv jest więcej wrogów KK jak wiernych BOGU i oni czyhają jak żydzi na J.CH ABY GO PONIŻYĆ i opluć
ludzik1000
wacula25@wp.pl No a ja ci powtarzam każdy ma prawo się pomylić i upaść w grzechu....
============================
No akurat ja na papieza Benedykta XVI zadnej negatywnej opinii nie wypowiadam, a Franka nie oplulem w zaden sposób, a jedynie ujawnilem komu on sluzy w rzeczywistosci i bronie Kosciola fundamentalnego przed zmuzulmanieniem i zluternieniem. Nie obchodza mnie prywatne grzeszki i …More
wacula25@wp.pl No a ja ci powtarzam każdy ma prawo się pomylić i upaść w grzechu....
============================
No akurat ja na papieza Benedykta XVI zadnej negatywnej opinii nie wypowiadam, a Franka nie oplulem w zaden sposób, a jedynie ujawnilem komu on sluzy w rzeczywistosci i bronie Kosciola fundamentalnego przed zmuzulmanieniem i zluternieniem. Nie obchodza mnie prywatne grzeszki i omylki Bergoglia; ale jedynie administracyjne i teologiczne zbrodnie.
wacula25wp.pl
ludzik1000 No a ja ci powtarzam każdy ma prawo się pomylić i upaść w grzechu Nie ma człowieka nieomylnego, podobnie jak nie ma człowieka bez grzechu, albo człowieka, który wszystko potrafi. Nic nie jest idealne w tym świecie Zdziwiłbyś się ilu świętych jest którzy pomylili się jest w niebie ale już żadnego Nie ma w niebie który Opluł papieża .Katolik nie ma żadnego obowiązku wierzenia w prywa…More
ludzik1000 No a ja ci powtarzam każdy ma prawo się pomylić i upaść w grzechu Nie ma człowieka nieomylnego, podobnie jak nie ma człowieka bez grzechu, albo człowieka, który wszystko potrafi. Nic nie jest idealne w tym świecie Zdziwiłbyś się ilu świętych jest którzy pomylili się jest w niebie ale już żadnego Nie ma w niebie który Opluł papieża .Katolik nie ma żadnego obowiązku wierzenia w prywatne opinie i pomyłki papieży. A "objawienia prywatne, które przecież nie są dogmatem Kościoła"również .?
ludzik1000
wacula25@wp.pl 8 godziny temu

ludzik1000 A teraz piszesz na inny temat i to wielki reformacja Lutra to inna sprawa ale i w tej kwestii Watykan próbuje i szuka pojednania właśnie po przez ekumenię jest to tylko jeden Bóg i dlatego też tylko jedna droga do Boga światło, Jego prawdę, Jego łaskę, Jego siłę i drogę powrotną do domu Ojca to przynajmniejporozumienie i wzajemny szacunek pomiędzy …More
wacula25@wp.pl 8 godziny temu

ludzik1000 A teraz piszesz na inny temat i to wielki reformacja Lutra to inna sprawa ale i w tej kwestii Watykan próbuje i szuka pojednania właśnie po przez ekumenię jest to tylko jeden Bóg i dlatego też tylko jedna droga do Boga światło, Jego prawdę, Jego łaskę, Jego siłę i drogę powrotną do domu Ojca to przynajmniejporozumienie i wzajemny szacunek pomiędzy ich wyznawcami.

=================


Przeczytaj sobie to, bo widze, ze poprzedniego albo nie przeczytalas albo nie zrozumialas.

ZBM 2 godziny temu

Jeśli dla bp Nunzio Galantino, wybranego przez papieża Franciszka sekretarzem generalnym włoskiego episkopatu, Duchem Świętym jest ewidentnie zły duch stojący za reformą Lutra, to znaczy że ten hierarcha jest już w zupełnie w innym kościele niż Kościół katolicki. O ile słowa tego hierarchy są prawdziwe to jest on zadeklarowanym satanistą.
wacula25wp.pl
ludzik1000 A teraz piszesz na inny temat i to wielki reformacja Lutra to inna sprawa ale i w tej kwestii Watykan próbuje i szuka pojednania właśnie po przez ekumenię jest to tylko jeden Bóg i dlatego też tylko jedna droga do Boga światło, Jego prawdę, Jego łaskę, Jego siłę i drogę powrotną do domu Ojca to przynajmniej porozumienie i wzajemny szacunek pomiędzy ich wyznawcami.
yaphet
Za takie słowa zwykły, niekonsekrowany głupek dostałby po gębie.
ludzik1000
wacula25@wp.pl
Nie wiem co ty "ciekawego" palisz albo pijesz na uspienie twojego umyslu i sumienia; ale napisze ci szczerze: ja, ze wzgledu na grzechy mojej mlodosci zasluguje na pieklo, ale staram sie chocby dopilnowac aby dzieci takie jak ty nie zbladzily.
Ten oto artykul: Ekumenizm a fałszerstwa bluźniercy Lutra - dla wszystkich kierujących się rozumem. przychodzi mi z pomoca przed twoimi …More
wacula25@wp.pl
Nie wiem co ty "ciekawego" palisz albo pijesz na uspienie twojego umyslu i sumienia; ale napisze ci szczerze: ja, ze wzgledu na grzechy mojej mlodosci zasluguje na pieklo, ale staram sie chocby dopilnowac aby dzieci takie jak ty nie zbladzily.
Ten oto artykul: Ekumenizm a fałszerstwa bluźniercy Lutra - dla wszystkich kierujących się rozumem. przychodzi mi z pomoca przed twoimi atakami, za co dziekuje posterowi 22Cecylia :
>>Pastor Bartosik odpowiedział na to w ten sposób (dyskusja jest publicznie dostępna, więc pozwalam sobie zacytować bez pytania autora):
„Kościół do XVI w. to też mój Kościół. I Lutra i Kalwina. Niedoskonały, czasami błądzący w pewnych kwestiach, ale trwający. Jezus obiecał wytrwanie, a nie bezbłędność Kościoła. Do XVI w. nasza historia się nie różni. Różni nas historia od reformacji. Reformatorzy debatując o cechach prawdziwego Kościoła uzasadniali, że to rzymsko-katolickie skrzydło Kościoła Powszechnego porzuciło dziedzictwo doktorów, ojców, biskupów i synodów starożytnego Kościoła. To KRK stał się nowinkarzemporzucając spuściznę teologiczną zawartą w Piśmie, ale i pismach patrystycznych. (…) Kościół się mylił w pewnych kwestiach, a w innych nie.

A więc pastor Bartosik godzi się na współistnienie prawdy i fałszu jednocześnie (jest to zupełnie zrozumiałe biorąc pod uwagę, że sam Luter głosił, że „Bóg musi najpierw stać się diabłem”. O tym i o całym załamaniu się myśli metafizycznej u Lutra mówi ks. prof. Guz w filmiku poniżej). Z konieczności logicznej musi także przyjmować, że 1517 lat Bóg w swoim niepodzielonym Kościele wprowadzał wiernych w błąd (przynajmniej częściowy). Stąd rodzą się inne pytania np. skąd w takim razie dziesiątki tysięcy wyznań czy grup protestanckich i które z nich głoszą prawdę (i jakie jest, jeśli w ogóle jest) kryterium prawdy. Ostatecznie można dojść do obrazu Boga, który XVI wieków bawi się z ludźmi w kotka i myszkę (tu trochę prawdy, tam odrobina kłamstwa), albo Boga, który sam sobie zaprzecza (skoro jeden Duch mówi i przemawia we wszystkich wspólnotach, które mają sprzeczne ze sobą „dogmaty” czy wskazania moralne).

Owe konsekwencje (które w zaczątkach wyraził sam pastor Bartosik) prowadzą do wniosku, że prawda nie może być w nauce Lutra a tym bardziej w naukach tysięcy odłamów protestanckich. Znajduje się ona w Kościele katolickim. Stąd zawsze rozumiano ekumenizm jako wezwanie do powrotu „braci odłączonych” do wspólnoty z Kościołem katolickim.

Ekumenizm encyklik Satis cognitum Leona XIII i Mortalium animos Piusa XI (obie pominięte całkowicie w dokumentach II Soboru Watykańskiego) szedł zgodnie z zasadą niesprzeczności, czyli od fałszu do prawdy. W rozumieniu współczesnym zarówno katolicy jak i protestanci zmierzają ku prawdzie (co logicznie implikuje, że oba wyznania tej prawdy nie posiadają). W ten sposób Kościół katolicki odchodzi od nauki głoszonej przez wieki, ale i sami protestanci przyjmując taki punkt widzenia, stwierdzają, że nie mają i nie znają prawdy. To stoi w radykalnej sprzeczności ze słowami samego Lutra:
„Nie godzę się, aby moja nauka mogła podlegać jakiemukolwiek osądowi, nawet anielskiemu. Kto nie przyjmie mojej nauki, nie może zostać zbawionym” (za: J. Maritain…).<<
wacula25wp.pl
ludzik1000 Hm a jak myślisz czy sam BÓG widząc tyle dusz które się nawróciły do BOGA po przez jego żywot i komunii św. pod czas mszy św i spowiedzi jego do piekła wrzóci a ciebie do nieba za to że nikogo nie zbawiłeś od piekła przez spowiedź przed śmiercią itd a to nie koniec jeszcze?
ludzik1000
wacula25@wp.pl teraz

ludzik1000 Lepiej przemyśl to ? raz jeszcze bo naprawdę chyba nie zdajesz sobie z powagi tych słów

================

Zdaje sobie sprawe perfect!

wole pieklo dla mnie jednego niz dla milionów innych naiwnych ludzi.
wacula25wp.pl
ludzik1000 Lepiej przemyśl to ? raz jeszcze bo naprawdę chyba nie zdajesz sobie z powagi tych słów
ludzik1000
wacula25@wp.pl
Ktoby glosil slowa wbrew woli Bozej mianujac sie jego prorokiem lub wykonawca, a nie bedac powolany, sam na siebie zsyla ogien piekielny. Ale naszym zadaniem jest ustrzec slabe i bezbronne owieczki (takie jak ty na przyklad) przed opetaniem demonskim pseudoslug Bozych. Co ci wiecej tlumaczyc? To jest mój obowiazek skromny! Czego jeszcze trzeba, czyzbym mial sie stac papiezem (…More
wacula25@wp.pl
Ktoby glosil slowa wbrew woli Bozej mianujac sie jego prorokiem lub wykonawca, a nie bedac powolany, sam na siebie zsyla ogien piekielny. Ale naszym zadaniem jest ustrzec slabe i bezbronne owieczki (takie jak ty na przyklad) przed opetaniem demonskim pseudoslug Bozych. Co ci wiecej tlumaczyc? To jest mój obowiazek skromny! Czego jeszcze trzeba, czyzbym mial sie stac papiezem (lepszym od tego!)? A co ty w zyciu przezylac co ty widzialac, czy bylas w Jerozolimie, Rzymie, Efezie, itd. ...?
ludzik1000
Ktoby glosil slowa wbrew woli Bozej mianujac sie jego prorokiem lub wykonawca, a nie bedac powolany, sam na siebie zsyla ogien piekielny. Ale naszym zadaniem jest ustrzec slabe i bezbronne owieczki (takie jak ty na przyklad) przed opetaniem demonskim pseudoslug Bozych. Co ci wiecej tlumaczyc? To jest mój obowiazek skromny! Czego jeszcze trzeba, czyzbym mial sie stac papiezem (lepszym od tego!)?
wacula25wp.pl
ludzik1000 Coooooooo czynisz MYŚL! wypisujesz bzdury za te słowa masz ciężkie grzechy a za to są męki piekielne ROZUMIESZ TO?. A jak się pomylił a może bo wiek ku temu i co? jemu BÓG wybaczy a tobie NIE --BO SĄD DO BOGA a nie człowieka należy MYŚL bo to jest groźne i jest PRAWDĄ BOŻĄ nie naszą
ludzik1000
No tom wszystko wyjasnia. Franek jst diablem wcielonym.
tahamata
Ciszej nad tą trumną, znaczy się grobem pobielanym...