Clicks151

Víťazstvo strojcov amazonskej synody

ľubica
5
Žádný kompromis, amazonská synoda skočila zcela jasným vítězstvím svých strůjců. Ještě před závěrečnou zprávou, než byl zveřejněn dokument s tabulkami o hlasování paragraf za paragrafem, biskup Erwi…More
Žádný kompromis, amazonská synoda skočila zcela jasným vítězstvím svých strůjců. Ještě před závěrečnou zprávou, než byl zveřejněn dokument s tabulkami o hlasování paragraf za paragrafem, biskup Erwin Kräutler, jeden z nejzavilejších hlasatelů reformy – ženatí kněží a jáhenky – jásal před novináři a vysvětloval, že všechno probíhalo tak, jak mělo. Stačí si přečíst text, který oznamuje, že zvrat byl naplněn.

Paragraf 111, ten který měl nejvíce hlasů non placet (41 non placet 128 placet), navrhuje stanovit kritéria pro svěcení indiánských mužů vhodných a uznaných komunitou, kteří mají za sebou plodnou jáhenskou službu a přípravu nezbytnou ke kněžství, mohou mít svou legitimní a stabilní rodinu.

Úkol těchto mužů má spočívat v udržování života křesťanské komunity hlásáním slova a slavením svátostí v nejodlehlejších zónách Amazonie. Ale navíc, zde se někteří ozvali k přijetí tohoto tématu jako univerzálního. To je přesně to, co požadovali němečtí biskupové, když ohlašovali, že po synodě už nic nebude tak jako dříve, na zdůraznění, že zde není řeč o viri probati, tj, starcích, ale důraz se klade na trvalé jáhny. To předvídal také kardinál Schönborn před několika dny.

Brány byly pootevřeny také na ženské frontě: je zde požadavek na vymezení funkce ad hoc pro ženy: trvalé jáhenství. Zde by mohl být problém, protože papež dříve ustanovil komisi ad hoc, která nenašla v církvi pro tuto funkci doklad. Nemůžeme překračovat Zjevení a dogmatickou aplikaci. Jestliže Pán nechtěl mít svátostnou službu pro ženy, tak to nejde.

Nyní je naopak František ochoten znovu svolat komisi. V závěrečné řeči vzpomněl na hnutí mladých, Gretu a další. A chválil jejich úsilí a uvědomělost v ekologickém nebezpečí.
Dokument nyní poputuje do Františkovy tašky a ten rozhodne, co se dá dělat. Apoštolská exhortace by se měla objevit na počátku 2020 a dá se očekávat, že zde budou nějaké odlišnosti od toho, co schválili synodní otcové.
Mateo Matzuzzi Il Tempo
SvataHora
To se mu moc dobre hodi! Papezem stejne neni.
ľubica and one more user like this.
ľubica likes this.
Joske likes this.
Peter(skala)
Pre lepšie pochopenie: paragraf 111 by sa nemal týkať RKC ale iba novovzniknutej amazonskej katolickej cirkvi, ktorá bude mať vlastný status.

Na toto netreba zabudať a je potrebne to brať do uvahy, lebo ked čitame članky, kde sa vytrhne len tato časť o sobašených knazov, tak dáva dojem, ako keby sa jednalo o RKC, čo napokon vyzera ako keby chceli zrušiť celibat v RKC (i ked teraz len pre …More
Pre lepšie pochopenie: paragraf 111 by sa nemal týkať RKC ale iba novovzniknutej amazonskej katolickej cirkvi, ktorá bude mať vlastný status.

Na toto netreba zabudať a je potrebne to brať do uvahy, lebo ked čitame članky, kde sa vytrhne len tato časť o sobašených knazov, tak dáva dojem, ako keby sa jednalo o RKC, čo napokon vyzera ako keby chceli zrušiť celibat v RKC (i ked teraz len pre amazoniu), avšak v skutočnosti už to nebude RKC.

RKC má a bude mať vždy neporušený celibát.
Môžu si amazončania alebo nemci, či dokonca aj synodálni otcovia navrhovať čo chcu, ale napokon pápež to aj tak nezmení, lebo ako vieme a veríme: pápež nemá moc zmeniť to, čo Ježiš Kristus ustanovil.
ľubica
kde žiješ človeče, čo si slepy a hluchý že ten človek ktorého obdivujes je zradca a veselo mení všetko čo Pán Ježiš ustanovil...... prepáč musím ťa bloknuť...
a nechám aj tento tvoj koment, nech vidia ostatní ako si mimo.....ked pises o vlastnej amazonskej cirkvi!!!! a to už je čo za nezmysel??? Modlíš sa Verím? a v akú cirkev veríš? katolícku=všeobecnú?.... tak potom nemože platiť žiadna …More
kde žiješ človeče, čo si slepy a hluchý že ten človek ktorého obdivujes je zradca a veselo mení všetko čo Pán Ježiš ustanovil...... prepáč musím ťa bloknuť...
a nechám aj tento tvoj koment, nech vidia ostatní ako si mimo.....ked pises o vlastnej amazonskej cirkvi!!!! a to už je čo za nezmysel??? Modlíš sa Verím? a v akú cirkev veríš? katolícku=všeobecnú?.... tak potom nemože platiť žiadna výnimka ani pre amazončanov!!!!
PetraB and one more user like this.
PetraB likes this.
Joske likes this.
ľubica