Clicks584
dorei
12

Apel rodzin smoleńskich do polityków PO: Zrobiliście przez 7 lat wiele nieszczęścia. Zamilczcie!

wpolityce.pl

Fot. wpolityce.pl

Sławomir Neumann, skazuje nas pan na powrót do stalinowskich praktyk, powinien się pan zapaść pod ziemię ze wstydu - apelowała Ewa Kochanowska podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, na której obok niej znaleźli się pani Magdalena Merta i Grzegorz Januszko.

Od kilku dni media informują o kolejnych szokujących wynikach ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Dzisiaj portal wPolityce.pl poinformował, że doszło do pochowania w jednym grobie szczątków ciał dwóch biskupów podróżujących na pokładzie Tupolewa w 2010 r.

Ekshumacje są dla nas wyjątkowo bolesne, to co najgorsze mogło się wydarzyć miało miejsce 10 kwietnia, chcielibyśmy zaapelować do polityków PO o bardziej wstrzemięźliwe wypowiedzi. Mówiono nam, że trumien nie można otwierać - podkreślił Grzegorz Januszko.

Ewa Kochanowska zaznaczyła, że nad rodzinami ciągle ciążył zakaz otwierania trumien.

Rodziny zostały zmuszone do tej czynności na początku, Poinformowano nas, że powinniśmy oglądać dokładnie każde ze szczątków, bo trumny nie będą otwierane w Polsce. Ten zakaz ciążył na nas od początku. Kiedy Prokuratura Krajowa się na to zdecydowała, zaczęła się nagonka, jesteśmy poddawani presji medialnej, mówi się o nas najgorsze rzeczy, nikt nie potrafi powiedzieć, czemu nie przeprowadzano tych badań po powrocie do Polski - mówiła.

Obarczanie nas winą za niedociągnięcia tamtejszego rządu jest wielką niesprawiedliwością. Poseł Sławomir Neumann, który mówił o wspólnym grobie, chciałabym panu przypomnieć, że my mamy swój wspólny grób, w którym znajduje się 150 kg niezidentyfikowanych szczątków i spoczywają one w grobie na Powązkach. Pan nas skazuje na powrót do mrocznych PRL-owskich praktyk, powinien się pan zapaść pod ziemię ze wstydu -dodał.

Magdalena Merta zauważyła, że trumny powinny być dawno otwarte przez wyspecjalizowane trumny.

Najistotniejsze było nie to, czy to rodziny otworzą te trumny, tylko te trumny powinny być otwarte przez wyspecjalizowane trumny, po to, aby przeprowadzić wszystkie istotne badania. Nawet gdyby rodziny złamała ten zakaz, to nie mielibyśmy do czynienia z materiałem dowodowym, który teraz odkrywa Prokuratura Krajowa. Istotniejszy dla śledztwa był zakaz przeprowadzenia sekcji przez odpowiednie organy - wyjaśniła.

Zarysowuje się granica miedzy tymi, którzy wzorem zbrodniarzy sowieckich uważali, że najlepszym pochówkiem będzie wrzucenie polskich oficerów do wspólnych dołów, a później ich następców, którzy ciała Żołnierzy Wyklętych umieszczali we wspólnych grobach, co dzisiaj odkrywamy. Dzisiaj dzielimy się na tych, którzy są z tamtego ducha - wspólnych grobów dla ofiar, a tych, którzy zgodnie z nakazem zachodniej cywilizacji chcą, aby doszło do godnego pochówku ofiar katastrofy smoleńskiej. Nie wyobrażam sobie, aby mój mąż miał spocząć w grobie obok bliskich tych, którzy chcieli wspólnych mogił. Nie godzę się na to i nie daje nikomu prawa na dysponowanie szczątkami mojego męża - dodała.

Z kolei Grzegorz Januszko podkreślił, że narracja o zakazie otwierania trumny jest kłamstwem.

Obecność Kopacz i Arabskiego w Moskwie jest dla mnie nie zrozumiała, co do meritum sprawy, że trumien nie można otwierać, jest to kłamstwo, nie ma takiego zakazu. Kolejnym kłamstwem jest to, że naciskaliśmy, aby pogrzeby odbyły się jak najszybciej. Gdybyśmy wiedzieli, co znalazło się w tych trumnach, to byśmy zarządzali tych ekshumacji szybciej. To co wychodzi podczas ekshumacji, pokazuje czemu pewne osoby nie chciały tych sekcji -zaznaczył.

Ewa Kochanowska zaapelowała do polityków Platformy Obywatelskiej.
Spotykamy się ze strony polityków z obrzydliwymi postawami, nie mówię barbarzyńskimi, bo trzeba byłoby przeprosić barbarzyńców. Niech zamilkną! Zrobili przez 7 lat tyle nieszczęścia, dotknęliście nas najgorszym z cierpienia. Zamilczcie! -mówiła.

Na koniec konferencji Magdalena Merta podkreśliła, że nie godzi się, aby szczątki jej męża pozostały w innym grobie.

Nie ma żadnego prawa do zatrzymywania w grobach szczątków ciał, które nie należą do danej rodziny, bo mamy prawo pochować naszych bliskich. (…) Najgłośniej protestują ci, którzy swoich bliskich skremowali - podkreśliła.

niedziela.pl/…/Apel-rodzin-smo…
wacula25wp.pl
A to nie na Rosjanach spoczywal obowiazek godnego chowania naszych -to pakowanie do ruskich trumien powinien nadzorowac sam kaczyński który sam namawiał brata na ten lot a on wolał głaskać koty na krześle i oglądać tv- Rosjanie to w wiekszosci narod, gdzie po wypadkach sprzata sie łopata i posypuje wapnem. Tam jest inny stosunek do smierci, zawartosci trumien nie kontrolowal nikt, bo chyba …More
A to nie na Rosjanach spoczywal obowiazek godnego chowania naszych -to pakowanie do ruskich trumien powinien nadzorowac sam kaczyński który sam namawiał brata na ten lot a on wolał głaskać koty na krześle i oglądać tv- Rosjanie to w wiekszosci narod, gdzie po wypadkach sprzata sie łopata i posypuje wapnem. Tam jest inny stosunek do smierci, zawartosci trumien nie kontrolowal nikt, bo chyba przeciez latwo byloby do odroznienia w trumnie 3 nogi czy 2 glowy, nawet cale polowy ciala.
Czeslaw Lipka shares this
584
Apel rodzin smoleńskich do polityków PO: Zrobiliście przez 7 lat wiele nieszczęścia. Zamilczcie!/////NIE ZAMILCZYM BEDZIEM GLOSIC DALEJ NASZA PRAWDE NAWET I GOWNO PRAWDE ALE BEDZIEM GLOSIC
Setniksalomenomentaromantes
dorei nie blokuje.