16:06
REKOLEKCJE MISTYCZNE youtu.be/ri2BE_vflDE
MementoMori+++
Wiele zawdzięczam temu świętemu. Bardzo cenię tego świętego i jego dzieła które poznałem jako pierwsze z katolickiej teologii. Cenię teologię negatywną- apofatyczną również innych mistyków jak Jana Taulera, i oscylującego na ostrzu krawędzi, Mistrza Eckharta. Bliższa mi jest teologia apofatyczna która mówi co Bogiem nie jest, i co do Niego nie prowadzi, niż ci którzy usiłują po trzykroć świętego …More
Wiele zawdzięczam temu świętemu. Bardzo cenię tego świętego i jego dzieła które poznałem jako pierwsze z katolickiej teologii. Cenię teologię negatywną- apofatyczną również innych mistyków jak Jana Taulera, i oscylującego na ostrzu krawędzi, Mistrza Eckharta. Bliższa mi jest teologia apofatyczna która mówi co Bogiem nie jest, i co do Niego nie prowadzi, niż ci którzy usiłują po trzykroć świętego Boga wtłoczyć w ramy ciasnego świata i ubierać w jakieś dalekie ludzkie określenia kim jest Bóg, co uważam wszystko kaleczy "obraz" Boga złymi i nie potrzebnymi wyobrażeniami, i później może się okazać że człowiek służy wyobrażeniom boga a nie Bogu.

Dzieła św Jana od Krzyża są prostą literaturą tylko że ta prostota jest obszernie i dokładnie opisana i wytłumaczona tak że gdy się to wszystko czyta jest wszystko tak prawdziwe że niemal widzialne i prostsze niż jakieś wypełnianie PITu. Jestem pełen podziwu dla tego świętego i za jego precyzję . Jedynie czego trzeba to skupienia i wyciszenia, jeśli ktoś nie może się skupić i jest w głośnym środowisku, bo w zetknięciu i w obliczu z agresywnym i głośnym światem i potrójną pożądliwością którą świat usiłuje wcisnąć i narzucić, cała ta cenna teologia doznaje gwałtu, brakuje cierpliwości do takiego skupienia , ale i tak z całego tego bogactwa można zapamietać że to wszystko co świat narzuca, do Boga nie prowadzi i że lepiej się wewnętrznie oczyszczać z tego całego światowego brudu i agresji jak zarówno oczyszczać i odrywać pamięć i wyobraźnie z tego co odciąga od Boga , i czynić jak napisał w przestrogach Jan przeciwko ciału, szatanowi, i przeciw światu, aby zważać na pokusy ze strony świata, stworzenia, szatana, ciała, które nie dadzą nam spokoju do końca ziemskiego życia. Nic nic nic :)