pl.news
1.8K

Błahe zarzuty: Kardynał Zen zjawia się w sądzie

24 maja Kardynał Joseph Zen pojawił się w sądzie w Hongkongu. Zarzuca się mu nieprawidłowe dopełnienie formalności związanych z rejestracją funduszu 612 Humanitarian Relief Fund wspomagającego obronę prawną osób biorących udział w protestach, który to powinien zostać wpisany do rejestrów jako "stowarzyszenie".

Zarzut ten stanowi drobne wykroczenie administracyjne, karane grzywną w wysokości około 1200 EUR. Co nie zmienia faktu, że Zen wstępnie został aresztowany za pogwałcenie krajowego regulaminu bezpieczeństwa w związku z "kolaboracją z zagranicznymi władzami", za którą mógłby zostać skazany na dożywocie.

Zen nie przyznał się do winy podobnie jak czwórka pozostałych oskarżonych. Proces ruszy 19 września. Według oficjalnych doniesień prokuratura jest w posiadaniu "dziesięciu pudeł z dowodami" oraz "ośmiu godzin nagrań filmowych", które posłużą w sprawie.

Wikariusz generalny Hongkongu, Ojciec Joseph Chan, a także dyplomaci z UE, włączając w to Niemcy, Francję, Szwecję oraz Włochy, pojawili się na przesłuchaniu, mając na celu wykorzystanie Kardynała do własnych rozgrywek politycznych.

Chan podkreśla, że dla niego najistotniejszy był stan zdrowia Zena. W każdym razie dziewięćdziesięcioletniemu kapłanowi dopisywał dobry nastrój.

#newsIfjlcarzke