Coburg
622

OSN reagovala na Zelenského výzvu vylúčiť Rusko z Valného zhromaždenia

23:54 29.06.2022 (aktualizované: 30.06.2022 9:11)

OSN reagovala na Zelenského výzvu, že o otázke vylúčenia Ruska z Valného zhromaždenia by mala rozhodnúť Bezpečnostná rada


© AP Photo / Angela Weiss

Logo Organizácie Spojených národov v sídle Organizácie Spojených národov v New Yorku. Archívna fotografia


Prečítajte si ria.ru v

OSN 29. júna – RIA Novosti. Rozhodnutia o vylúčení krajiny z Valného zhromaždenia OSN sa prijímajú prostredníctvom Bezpečnostnej rady, uviedla na brífingu oficiálna zástupkyňa predsedu Valného zhromaždenia Polina Kubiak, ktorá komentovala výzvu Volodymyra Zelenského vylúčiť Rusko z Valného zhromaždenia.

V utorok Bezpečnostná rada opäť rokovala o ukrajinskej kríze. Volodymyr Zelenskyy sa zúčastnil stretnutia prostredníctvom video odkazu . Vyzval na vylúčenie Ruska zo všetkých štruktúr OSN za údajné porušenie princípov organizácie. Prvý námestník ruského predstaviteľa pri OSN Dmitrij Poljanskij uviedol, že Zelenského účasť na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN je navrhnutá tak, aby vytvorila priaznivé zázemie na to, aby si účastníci summitu NATO „vyžobrali“ viac zbraní , ale členovia Bezpečnostnej rady OSN Rada začína byť unavená z ukrajinskej témy a Zelenského „divadelné triky“ nepomáhajú zvyšovať „stupeň diskusie“.

28. júna, 17:5

Zástupca ruského predstaviteľa nazýva Bezpečnostnú radu OSN platformou pre západné falzifikáty

"Všetky takéto rozhodnutia sa prijímajú cez Bezpečnostnú radu," povedal Kubiak.

Реклама•16+

Попаданца в будущее воскресили, стерли память и продали!

Серия книг в жанре боевая фантастика. Юмор прилагается! Читать бесплатно!

author.today


To znemožňuje takéto rozhodnutie, keďže Rusko má v Bezpečnostnej rade právo veta.

Mechanizmus vylúčenia štátu z OSN je stanovený v článku 6 kapitoly 2 Charty OSN. Píše sa v ňom: „Člena organizácie, ktorý systematicky porušuje zásady obsiahnuté v tejto charte, môže Valné zhromaždenie na odporúčanie Bezpečnostnej rady vylúčiť z organizácie.“

Medzitým Zelenskyj predtým vyzval na vylúčenie Ruska z Bezpečnostnej rady OSN, čo je tiež technicky nemožné.

Účasť Ruska v Bezpečnostnej rade OSN ako stáleho člena je uvedená v článku 23 Charty organizácie. Na vylúčenie Ruska z Bezpečnostnej rady by teda bol potrebný dodatok k Charte OSN. Podľa Charty OSN si zmeny vyžadujú podpis všetkých stálych členov Bezpečnostnej rady. Rusko má zároveň právo vetovať takýto návrh.

В ООН ответили на призыв Зеленского исключить Россию из Генассамблеи