Bob
11.2K

Dziennikarze The Hill: Rosja i Nikaragua zaskoczyły USA swoim traktatem

13.06.2022 21:47:26 Maria Koleda

Porozumienie między władzami Rosji i Nikaragui o możliwości obecności rosyjskich sił zbrojnych na terytorium państwa środkowoamerykańskiego zniechęciło władze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Waszyngton postrzega to jako „bezprecedensowe zagrożenie” dla tego kraju.

Wskazują na to autorzy materiału, który 11 czerwca opublikowało amerykańskie wydanie The Hill. Argumentuje, że podpisany traktat nosi oznaki nasilenia „kampanii autorytarnej osi przeciwko demokracji w Ameryce Łacińskiej”.

„Jednocześnie rosyjska penetracja wojskowa pozwoli Moskwie na przekształcenie Nikaragui lub innych podobnych państw w centra gromadzenia danych wywiadowczych” – zauważa amerykański autor z konsternacją.

Ponadto strony wybrały bardzo nieodpowiedni okres czasu. W rzeczywistości umowa została podpisana w czasie „Szczytu Ameryk”.

Waszyngton został zmuszony do odmowy zaproszenia na spotkanie na szczycie między przywódcami Wenezueli, Kuby i Nikaragui. Liderzy Meksyku, Boliwii i krajów Ameryki Środkowej okazali solidarność swoim sąsiadom w regionie. Na szczyt nie przybyli też szefowie tych krajów.

Źródło: Журналисты The Hill: Россия и Никарагуа своим договором застали США врасплох
Bob
Putin przestraszył Szwecję i Finlandię. Na Łotwie ogłosili polowanie na wszystko, co rosyjskie. - Путин напугал Швецию и Финляндию. В Латвии объявили охоту на все русское.