Clicks121
szuirad1

PILNE❗

PILNE❗PiS obiecywało, że po rządach PO-PSL wreszcie wstaniemy z kolan, a okazuje się, że upadliśmy na twarz a zapewnia nam to... koalicja PiS i PO! Właśnie wspólnie przegłosowali nową umowę wojskową między Polską i USA według której Polacy sfinansują amerykańskie bazy w Polsce a amerykańscy żołnierze stacjonujący w naszym kraju nie będą podlegać polskiemu prawu! Zamiast rozwijać polską armię i być silnym partnerem, stajemy się wasalem!

Według treści umowy "Rzeczpospolita Polska, na wniosek Stanów Zjednoczonych i w celu realizacji zobowiązania o wzajemnej obronie, niniejszym korzysta ze swojego suwerennego prawa i zrzeka się pierwszeństwa Rzeczypospolitej Polskiej w sprawowaniu jurysdykcji karnej."
Co prawda dokument dopuszcza przypadki "o szczególnym znaczeniu", ale wówczas polski rząd musi skierować się do „właściwych władz wojskowych USA” pisemnie nie później niż 30 dni od daty otrzymania informacji, że siły zbrojne USA prowadzą jakieś dochodzenie. „W razie zaistnienia sporu co do jurysdykcji, właściwe władze Stron niezwłocznie podejmują konsultacje w celu rozstrzygnięcia tego sporu” – pada w dokumencie.
Ale to nie wszystko. Okazuje się, że podpisana 15 sierpnia umowa zakłada również, że Amerykanie nie zapłacą ani grosza za wynajem polskich obiektów i nie poniosą innych podobnych kosztów (jedynie swoją proporcjonalną część kosztów eksploatacji i utrzymania takich obiektów): "Uznając wzajemne korzyści wynikające z obecności sił zbrojnych USA na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wspólnych działań obronnych, Rzeczpospolita Polska udostępnia siłom zbrojnym USA bez kosztów wynajmu lub podobnych kosztów uzgodnione obiekty i tereny."
Oto obiekty, do których dostęp będą mieć Amerykanie: Baza Sił Powietrznych w Łasku, Poligon w Drawsku Pomorskim, Poligon w Żaganiu (w tym Centrum Szkolenia Wojskowego oraz kompleksy wojskowe w Żaganiu, Karlikach, Trzebieniu, Bolesławcu i Świętoszowie), Kompleks Wojskowy Skwierzyna, Baza Sił Powietrznych i Kompleks Wojskowy w Powidzu, Kompleks Wojskowy Poznań, Kompleks Wojskowy Lubliniec, Kompleks Wojskowy Toruń, Poligon w Orzyszu/Bemowie Piskim, Baza Sił Powietrznych w Mirosławcu, Poligon w Ustce, Poligon w Czarnym, Poligon w Wędrzynie, Poligon w Biedrusku, Poligon w Nowej Dębie, Lotnisko we Wrocławiu (Wrocław-Strachowice), Lotnisko w Krakowie-Balicach (Balice), Lotnisko w Katowicach (Pyrzowice), Baza Sił Powietrznych w Dęblinie.

Ponadto w ramach umowy Polska będzie płacić USA rocznie pół miliarda złotych. Dokument podpisali sekretarz stanu USA, Mike Pompeo oraz szef MON Mariusz Błaszczak. Umowa właśnie została zaakceptowana przez Sejm głosami PiS i PO, a jedynym ugrupowaniem, które nie zgodziło się na niekorzystne, wręcz fatalne warunki dla Polski była #Konfederacja! Tylko my bronimy Polski, naszej suwerenności i godności!
facebook.com/…a-okazuje-si/2402651763374753/