pl.news
4K

Zimny prysznic dla Franciszka od bułgarskich "prawosławnych"

Bułgarski "Synod Świętego Kościoła Prawosławnego" nie jest pod wrażeniem pielgrzymki papieża Franciszka do tego kraju (5-7 maja).

Synod opublikował jednogłośnie przyjęte 3 kwietnia oświadczenie skierowane do Anselma Guidy Pacorariego, nuncjusza Bułgarii, którego nie uznano ani za dyplomatę, ani za arcybiskupa.

W oświadczeniu podkreślono, że Franciszek został zaproszony przez władze państwowe i to one mają obowiązek zatroszczyć się o niego.

"Patriarcha Bułgarii" jest gotów przyjąć Franciszka w swojej katedrze, "zgodnie z ramowym programem", ale "jakakolwiek forma celebracji liturgicznej czy wspólnej modlitwy oraz włożenie szat liturgicznych przy tej okazji jest nieakceptowalna". "Niemożliwy" jest też udział w wydarzeniu chóru patriarchalnego.

"Prawosławny Kościół Bułgarii" nie będzie brał udziału w żadnym wydarzeniu towarzyszącym pielgrzymce. "Prawosławny" diakon, Ivan Ivanov, nie uzyskał pozwolenia na pracę w charakterze tłumacza w czasie podróży Franciszka, z wyjątkiem wydarzenia w katedrze.

Żaden "prawosławny" kleryk nie dostał też pozwolenia na udział w wydarzeniach związanych z papieską podróżą.

Grafika: © Иван Иванов, CC BY-SA, #newsNucyvxuckh