tommy1
1.1K

W ROWEROWYM RAJDZIE PIAŚNICKIM UDZIAŁ MOŻE WZIĄĆ KAŻDY, KTO CZUJE SIĘ NA SIŁACH

[TYLKO U NAS] M. KOWALSKI:
25 września 2022


Liczymy na dużą frekwencję. W Rajdzie każdy może wziąć udział może wziąć każdy, kto czuje się na siłach. Chcieliśmy też poszerzyć formułę tego wydarzenia. O godz. 10.00 spod Władysławowa również wyruszy autokar, który zabierze pielgrzymów, bo nie każdy jest w stanie przejechać trasę 25 kilometrów – mówił w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Michał Kowalski, radny powiatu puckiego, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Cetniewo, jeden z organizatorów i uczestników Rowerowego Rajdu Piaśnickiego – pielgrzymki upamiętniającej Polaków zamordowanych przez Niemców na Pomorzu na początku okupacji.

1 października 2022 roku z Władysławowa w kierunku Piaśnicy wyruszy Rowerowy Rajd Piaśnicki pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Patronat medialny sprawują m.in. Radio Maryja oraz TV Trwam.

Wydarzenie ma upamiętniać ofiary niemieckiego ludobójstwa na Pomorzu, znanego jako zbrodnia w Lasach Piaśnickich . W masowych egzekucjach trwających od października 1939 r. do kwietnia 1940 r. zamordowano (według niektórych szacunków) nawet do 20 tys. przedstawicieli polskiej inteligencji, w tym Kościoła. [czytaj więcej] .Warto podkreśli, że jest to już drugi Rowerowy Rajd Piaśnicki. [więcej]

– W ubiegłym roku rowerzyści mieli do pokonania 25 km po malowniczych ścieżkach rowerowych gminy Władysławowo oraz gminy Puck. Wyjechaliśmy spod kościoła we Władysławowie o godz. 9.00 i dotarliśmy do Piaśnicy o godz. 11.00. W tym roku trasa jest podobna. W zeszłym roku udział brało ponad 100 rowerzystów-pielgrzymów. W tym roku liczymy, że liczba będzie przynajmniej dwa razy większa – mówił Michał Kowalski.

Tak jak w poprzednim roku, tegoroczny Rajd także będzie w sposób szczególny upamiętniał pomordowanych kapłanów Ziemi Puckiej.

Kapłani ci byli zamordowani, zastrzeleni na przełomie października i listopada 1939 r. czyli w pierwszych miesiącach II wojny światowej. (…) Jako rowerzyści, jako samorządowcy, chcielibyśmy ponownie uczcić pamięć pomordowanych kapłanów. W zeszłym roku szczególnie czciliśmy pamięć ks. wikariusza Ludwika Angryka, który służył we Władysławowie. W tym roku będziemy szczególnie wspominali podczas Mszy świętej ks. Alojzego Kaszubowskiego, który swoją posługę miał w gminie Kosakowo w powiecie puckim. Co roku chcielibyśmy wspominać podczas kazania innego księdza – zwrócił uwagę radny powiatu puckiego.

Do tej pory zidentyfikowano 12 księży zamordowanych przez Niemców w zbrodni piaśnickiej.

– Większość tych kapłanów została zamordowana 11 listopada, czyli Niemcy celowo wybrali taką datę, aby upokorzyć polskie kapłaństwo i polskie społeczeństwo – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Tego dnia zginęła też [bł. s. Alicja Kotowska].

Drugi Rowerowy Rajd Piaśnicki jest wydarzeniem o charakterze otwartym. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych. Trasa jest tak zoptymalizowana, by nie sprawiała większych problemów uczestnikom. Rajd odbywa się też wcześniej niż w zeszłym roku – w pierwszą sobotę października (01.10.2022), a nie w listopadzie, by warunki pogodowe były bardziej sprzyjające.

– Liczymy na dużą frekwencję. W Rajdzie udział może wziąć każdy, kto czuje się na siłach. Natomiast chcieliśmy też poszerzyć formułę tego wydarzenia. O godz. 10.00 spod Władysławowa również wyruszy autokar, który zabierze pielgrzymów, bo oczywiście nie każdy jest w stanie przejechać trasę 25 kilometrów – wskazał dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Cetniewo.


Więcej informacji dot. organizacji Rajdu można znaleźć w mediach społecznościowych.

Całość rozmowy z Michałem Kowalskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl