L. E.
277

Inicjatywa honorowania Polaków ratujących Ukraińców i Ukraińców ratujących Polaków

Prezydenci Andrzej Duda i Petro Poroszenko chcą honorować osoby, które “zachowały człowieczeństwo w czasach tragedii i zbrodni” – Polaków ratujących Ukraińców i Ukraińców ratujących Polaków – powiedział PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Krzysztof Szczerski poinformował, że konkretna propozycja mogłaby zostać przedstawiona w grudniu podczas wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce. Zastrzega, że ta inicjatywa, m.in. jej instytucjonalny kształt, jest wciąż dyskutowana.

– Intencją obu prezydentów jest przypomnieć historię, losy polsko-ukraińskie tych osób, które zachowały człowieczeństwo w czasach tragedii, w czasach zbrodni II wojny światowej: Polaków pomagających Ukraińcom i Ukraińców pomagających Polakom – powiedział minister Szczerski.

Zaznaczył, że chodzi o pokazanie i wpisanie w pamięć historyczną pozytywnych przykładów człowieczeństwa “zachowania się wobec bliźniego w sposób przyzwoity i właściwy”.

Podkreślił, że pamięć rodzin i lokalnych społeczności zaciera się w naturalny sposób wraz z odchodzeniem bohaterów.

– Chodzi przede wszystkim o to, żeby wskazać i uhonorować Polaków, którzy ratowali Ukraińców, Ukraińców, którzy pomagali Polakom w czasach, kiedy dziś wiemy, że dokonywano strasznych zbrodni, by także pokazać i przypomnieć te losy, które mogą być także wychowawcze i przykładem dla kolejnych pokoleń, dlatego, że dziś potrzebujemy także w relacjach polsko-ukraińskich takich wzorców osobowych, które mogłyby również wychowywać kolejne pokolenia Polaków i Ukraińców – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

– Dziś pracujemy nad modelem, także instytucjonalnym kształtem tego typu możliwości. Jeśli te rozmowy będą szły w dobrym kierunku, to intencją jest, by w grudniu podczas wizyty pana prezydenta Poroszenki w Warszawie konkretną propozycję zgłosić i wskazać do realizacji – powiedział prezydencki minister.

Pod koniec sierpnia w Kijowie prezydenci Polski i Ukrainy mówili o konieczności kontynuowania dialogu historycznego. Można się spodziewać wspólnych działań w tym zakresie – zapowiedział wówczas Andrzej Duda.

– Mam nadzieję, że już w grudniu będziemy w stanie mówić o konkretach – zapowiedział prezydent.

Podczas wizyty w Kijowie z okazji 25-lecia niepodległości Ukrainy polski prezydent ponowił zaproszenie dla prezydenta Poroszenki do odbycia oficjalnej wizyty w Warszawie. Jak mówił, mogłaby się ona odbyć 2 grudnia – w 25. rocznicę uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy.

RadioMaryja.pl