Kardinál Burke: „Laici v Cirkvi majú povinnosť brániť vieru!“

Kardinál Burke: „Laici v Cirkvi majú povinnosť brániť vieru!“

Čo majú robiť katolícki laici, keď vidia obrovskú krízu v katolíckej Cirkvi? Podľa kardinála Raymonda Lea Burkeho musia stáť pri Kristovi –, ktorý sľúbil, že svoju Cirkev nikdy neopustí – a trvať na pravej viere. Aktívna obrana katolíckej viery je dokonca povinnosťou katolíkov, zdôraznil.
Kardinála Raymonda Lea Burkeho sa na to pýtali v rozhovore pre nemecké katolícke noviny Die Tagespost. Novinári ho upozornili na skutočnosť, že niektorí katolíci v Nemecku, rozhorčení Synodálnou cestou, formálne opúšťajú Cirkev, pretože nechcú platiť cirkevnú daň, ktorá zahŕňa podporu mnohých nekatolíckych iniciatív.
„Katolíci musia svedčiť o pravdivosti viery. (…) Myslím si, že títo dobrí katolíci musia, aj keď je to bolestivé, zostať vo svojich komunitách a bojovať za pravdu viery. Ak sa všetci stiahnu, Cirkev jednoducho padne do rúk tých, ktorí chcú zničiť katolícku vieru a cirkevnú prax. Je dôležité, aby veriaci neopúšťali Cirkev, pretože Kristus nám prisľúbil, že v Cirkvi zostane vždy s nami. Preto stojíme pri Kristovi, aj keď musíme často hovoriť s vlastnými biskupmi, keď navrhujú niečo, čo nezodpovedá katolíckej viere. Musíme sa vrátiť k posvätnej Tradícii,“ povedal kardinál.

Purpurát zdôraznil, že veriaci laici majú nielen právo, ale aj povinnosť vyjadriť svoj záujem o Cirkev a vieru. „To je jasne uvedené v Kódexe kánonického práva,“ zdôraznil.

„V prípadoch, keď sa viera zrádza dokonca aj v samotnej Cirkvi, je pre laikov o to dôležitejšie, aby stáli na strane katolíckeho učenia a praxe. Musia pochopiť, že to nie je niečo, čo môžu, ale nemusia robiť. Je ich povinnosťou brániť katolícku vieru v týchto časoch. Poslušnosť nás nikdy nesmie viesť k tomu, aby sme robili niečo, čo je proti viere a dobrým mravom,“ zdôraznil.
Kardinál poukázal na to, že táto obrana je potrebná hoci len vo forme propagovania pravej viery, ako ju učili Otcovia a učitelia Cirkvi.

MH
Kardinál Burke: „Laici v Cirkvi majú povinnosť brániť vieru!“
veritas18
Mohou byt tito konzervativni tradicni kardinalove jak chteji zbozni, kdyz toto tvrdi, tak je to alibisticke. Samy nezasahnou radikalne proti cernemu papezovi, protoze nechteji prijit o koryta a kardinalsky purpur. Kecaji vsude kolem, ale proti Bergogliovi primo nezasahnou. Oni maji jit prikladem a za cenu vlastni krve, vyhnanstvi od koryta daleko maji hajit Jezisovu nauku a pravdu, bojovat primo …More
Mohou byt tito konzervativni tradicni kardinalove jak chteji zbozni, kdyz toto tvrdi, tak je to alibisticke. Samy nezasahnou radikalne proti cernemu papezovi, protoze nechteji prijit o koryta a kardinalsky purpur. Kecaji vsude kolem, ale proti Bergogliovi primo nezasahnou. Oni maji jit prikladem a za cenu vlastni krve, vyhnanstvi od koryta daleko maji hajit Jezisovu nauku a pravdu, bojovat primo vsemi prostredky proti herezim a heretikovi. Kardinalsky purpur musi bolet za zachranu prave viry a cirkve. To neni hlavne ozdoba, aby se odlisili papousci od jinobarevnych papousku
. ARMATA .
I.svetová vojna, II.svetová vojna,ale akoby to tým Nemcom stále nestačilo.Teraz aj odklon od Krista a pravej viery,akoby stále potrebovali nejakého vodcu,ktorý by ich stále niekam viedol a ukazoval smer.Dúfajme,že nás to v takom veľkom rozsahu nezasiahne.Nedopusťme prijímanie na ruku.
Antonia Orosova
A ti čo počúvajú tohto kardinála, vedia že počujú Božiu múdrosť a ti ktorí sú v područí sveta neporozumeju a neveriaci budú pohŕdať. Všetko je božia milosť a je dôležité spolupracovať s božiu milosťou a požívať dary, ktoré sme bez opytania dostali a aby soľ nestratila chuť.
apredsasatoci
To by laici vieru najprv museli mat.
milboy
@apredsasatoci ..to by tí knazi a farári museli mať vieru
Ja ju nevidím v 90% cirkevnej vrchnosti.
apredsasatoci
Slobodná vôľa! Pani kňazi a biskupi sa rozhodli. Mňa to v ničom nezaväzuje.
Antonia Orosova shares this
560