Clicks2
jili22

Ars Kutsal Eğrisi'nin Katekizmi: Pazar gününün kutsallaştırılması üzerine

"Esprit du Curé d'Ars, M. Vianney dans ses katekismes, ses homélies et sa conversation" (1864) alıntısı:

Çalışıyorsunuz, çalışıyorsunuz, çocuklarım, ama kazandığınız şey ruhunuzu ve bedeninizi mahvediyor. Pazar günleri çalışanlara, "Az önce ne yaptınız?" diye sorulsa, "Ben az önce ruhumu şeytana sattım, Rabbimizi çarmıha gerdim ve vaftizimden feragat ettim. Ben cehennemdenim. sonsuza kadar boşuna ağlamak gerekecek... Pazar günleri devam edenleri gördüğümde, ruhlarını cehenneme taşıdıklarını düşünüyorum.

Aman! daha fazla para kazanacağı ya da daha fazla iş yapacağı düşüncesiyle pazar günleri mücadele eden hesaplarında ne kadar yanılıyor! İki üç frank, yüce Allah'ın kanunlarını çiğneyerek kendisine verdiği zararı telafi edebilecek mi? Her şeyin işinize bağlı olduğunu hayal edersiniz; ama burada bir hastalık var, işte bir kaza... Çok az şey gerekiyor! Fırtına, dolu, don. Yüce Tanrı'nın elinde her şey vardır. İstediği zaman ve istediği gibi intikam alabilir; imkanlardan yoksun değildir. Her zaman en güçlüsü değil midir? Sonunda efendi olarak kalması gerekmez mi?

Bir keresinde, pazar günü zamanlarını almasını istemek için papazına gelen bir kadın vardı. "Ama," dedi cemaat rahibi, "gerekli değil; İnancın hiçbir şeyi riske atıyor. Bu kadın ısrar etti, "Yani mahsulümün yok olmasına izin vermemi mi istiyorsun? Aynı akşam ölen oydu... hasadından daha fazla tehlikedeydi...

İş, yok olan yiyecekler için değil, sonsuz yaşamda yaşayan yiyecekler için (St. John, VI, 27). Pazar günleri çalışmış olmak senin için nasıl bir şey? Siz yeryüzünden ayrılırken olduğu gibi ayrılırsınız. Yanında hiçbir şey götüremezsin. Ey! Yeryüzüne bağlı olduğunuz zaman, !... bırakmak iyi değildir. İlk hedefimiz Tanrı'ya gitmek; biz sadece bunun için dünyadayız...

Kardeşlerim, pazar günü ölmeli ve Pazartesi günü diriltmeliyiz.

Pazar günü Allah'ın diri diridir; Bu onun günüdür, Tanrı'nın günüdür. Haftanın her günü yaptı; Hepsini elinde tutabilirdi; Sana altı tane verdi, sadece yedincisini ayırdı. Sana ait olmayan bir şeye dokunmaya ne hakkın var? Çalıntı malların asla fayda sağlamadığını biliyorsun. Tanrı'dan çaldığın gün sana da fayda sağlamaz. Fakir olmanın iki yolunu biliyorum: Pazar günleri çalışmak ve başkalarının iyiliğini almak.

le-petit-sacristain.blogspot.com/…-cure-d-ars-sur-la-sanctification-du-dimanche.html