Clicks763

Čilskí biskupi reagujú na podpaľačské útoky na kostoly

CIRKEV

Čilskí biskupi reagujú na podpaľačské útoky na kostoly

V Santiagu de Chile boli v nedeľu 18. októbra zničené skupinovými podpaľačmi dva katolíckej kostoly v centre mesta. Útoky sú neospravedlniteľné, reagujú miestni biskupi, a žiadajú spravodlivosť.

Skupina demonštrantov s kapucňami na hlavách podpálila v nedeľu 18. októbra v hlavnom meste Kostol sv. Františka Borgiáša, ktorý zvyčajne využívali ozbrojené zbory polície a Carabineros pri oficiálnych ceremóniách. Podpálený bol aj Kostol Nanebovzatia Panny Márie, jeden z najstarších v meste, s asi 150-ročnou históriou.

Útoky sa udiali v dobe, keď krajina stojí pred referendom o ústavných zmenách, vyhláseným na 25. október. Čile práve pred rokom zažilo vandalistické plienenie kostolov v kontexte verejných protestov pri 30. výročí návratu demokratického režimu.

„Násilie je zlo, a kto rozsieva násilie, zožne deštrukciu, bolesť a smrť. Nikdy neospravedlňujme násilie,“ uviedol arcibiskup Santiaga de Chile Mons. Celestino Aós v tlačovom komuniké zverejnenom na internetovej stránke Biskupskej konferencie Čile. Veriacich požiadal o odprosujúce modlitby za akty znesvätenia posvätných miest.

Na všetkých katolíkov krajiny a ľudí dobrej vôle sa Mons. Aós obrátil s výzvou: „Neospravedlňujme neospravedlniteľné, Boh nechce násilie. Zjednotíme sa ako spoločenstvo veriacich, aby sme konali skutky odčinenia a vynáhrady.“

Predseda Konferencie biskupov Čile Mons. Santiago Silva Retamales v reakcii na udalosti z nedele vyzýva dištancovať sa od iracionálneho násilia. Čilskí biskupi zdôrazňujú potrebu prekonať napätú situáciu v krajine podporovaním spravodlivosti a znižovaním nerovnosti, keď v spoločnom komunikáte píšu:

„Drvivá väčšina Čile túži po spravodlivosti a účinných opatreniach, ktoré prispejú k prekonaniu nerovnosti, korupcie a zneužívaní. Veríme, že táto väčšina nepodporuje a neospravedlňuje násilné akcie, ktoré spôsobujú bolesť jednotlivcom i rodinám, poškodzujúc komunity, ktoré nemôžu pokojne žiť vo svojich domácnostiach, vystrašené tými, ktorí nechcú nič budovať, ale skôr všetko ničiť.“

Svoju výzvu zakončujú čilskí biskupi pripomenutím encykliky pápeža Františka Fratelli tutti o bratstve otvorenom voči všetkým a o sociálnom priateľstve, ktoré nikoho nevylučuje. „S týmto postojom bratstva sa dokážeme vyjadrovať s úctou, participovať na demokracii bez strachu a prispievať k spoločnému dobru“, uzatvárajú biskupi Čile svoje komuniké.
agnesino
Toto bolo myslím minulý mesiac...toto si zaslúži krásna socha Božského srdca?
jezofiko
Aja som si myslel, že prívrženci komunistu aliendeho už vymreli A oni ako huby po daždi znovu sa rozmnožili.
miloš pavel
podle všeho přebírají kontrolu nasd zemí, oni nepotřebují žádnou encykliku ale nového pinocheta , který ukáže komunistům a anarchistům jak se mají slušně chovat a to co to nebudou akceptovat nechá zastřelit je to stále stejné od velké francouzské revoluce
jezofiko
No myslím, že dávam za pravdu. Chile bola najrozvinutejšia juhoamerická ze, ktorá už zdaleka nie je tým čo bývala. ZAse sa musel, opakujem musel doviesť komunizmus ako revolúcia. Okolo Chile je štátov dosť, ktoré majú revolucionárov zapálených viac ako slno na nebi.