Clicks882
pl.news
2

Arcybiskup Viganò odpowiada na zarzuty kardynała Brandmüllera

Arcybiskup Viganò zaprzeczył na AldoMariaValli.it (4 lipca) twierdzeniom kardynała Brandmüllera, jakoby Watykan II zachowywał Tradycję Katolicką i że należy unikać "hermeneutyki podejrzeń".

Oskarża on Brandmüllera o "legalistyczną postawę", która – co do zasady – uważa za niewyobrażalne, że Sobór mógłby popełnić błąd.

Viganò twierdzi, że rewolucjoniści w Watykanie II używali etykiety "soboru", aby narzucać swoje herezje "ze złymi zamiarami i w celach wywrotowych".

Cytuje on ojca Edwarda Schillebeecksa (+2009), jednego z najbardziej aktywnych teologów w czasie Soboru Watykańskiego II, który powiedział o dokumentach soborowych: "teraz mówimy to w sposób dyplomatyczny, ale po Soborze wyciągniemy bezpośrednie wnioski".

Z tego Viganò wnioskuje, że termin "hermeneutyka podejrzeń" jest używany do oczerniania tych, którzy "potępiają soborowe oszustwo", choć "etykieta »sobór« na opakowaniu nie odzwierciedla jego zawartości".

Postrzega on Sobór Watykański II jako "podstępne dzieło oszustwa przygotowanego przez ludzi zarażonych modernizmem i nierzadko wprowadzanych w błąd nawet w swoim postępowaniu moralnym".

Viganò zauważa, że drzewo poznaje się po owocach: "nie wystarczy mówić o soborowej wiośnie, by ukryć srogą zimę, która ogarnia Kościół".

Odpowiadając na neokonserwatywny argument, że "Sobór nie zmienił nic z naszej wiary", Viganò stwierdza, że jeśli to prawda, to neokonserwatyści mogą również wrócić do Katechizmu Piusa X i Mszału Piusa V.

#newsPnubrlenlh
pielgrzym55
w punkt