Quas Primas
183.4K
01:40:14
,Ks. Jacek Bałemba - dyskusja po wykładzie "Zachować wiarę" - Łomża 18.11.2015 Głos katolickiego Kapłana w odpowiedziach na pytania po wykładzie. Warto posłuchać wykładu - TUTAJ ALBUM www.youtube.com …More
,Ks. Jacek Bałemba - dyskusja po wykładzie "Zachować wiarę" - Łomża 18.11.2015
Głos katolickiego Kapłana w odpowiedziach na pytania po wykładzie.
Warto posłuchać wykładu - TUTAJ ALBUM
www.youtube.com/watch
Quas Primas
Warto posłuchać odpowiedzi na pytania. Głos KATOLICKIEGO KAPŁANA jest odtrutką na 50- cioletnią manipulację wiarą katolicką.
Tutaj wykład poprzedzający dyskusję.
Ks. Jacek Bałemba - Zachować wiarę - Łomża 18.11.2015More
Warto posłuchać odpowiedzi na pytania. Głos KATOLICKIEGO KAPŁANA jest odtrutką na 50- cioletnią manipulację wiarą katolicką.
Tutaj wykład poprzedzający dyskusję.

Ks. Jacek Bałemba - Zachować wiarę - Łomża 18.11.2015
Quas Primas
Warto wysłuchać wykładu katolickiego Kapłana - "Zachować wiarę"
a w powyższym linku wysłuchać odpowiedzi na pytania...
Jasno, mądrze i bez owijania w bawełnę.
2 more comments from Quas Primas
Quas Primas
W związku z dzisiejszą dyskusją pod artykułem Kraków: Kard. Rajmund Burke o kryzysie w Kościele i sytuacji FSSPX, zachęcam do wysłuchania prelekcji ks. Jacka Bałemby pt. "Zachować wiarę" i odpowiedzi na pytania po prelekcji. (powyżej).
Quas Primas
Łomża po wiekach.... odzyskuje prymat apologii wiary rzymskokatolickiej w Polsce.
Skromna Łomża
młotem na heretyków.
Agata.B
Warto posłuchać odpowiedzi na pytania. Głos KATOLICKIEGO KAPŁANA jest odtrutką na 50- cioletnią manipulację wiarą katolicką.
REUEL
Dziekuje za sposob myslenia
Quas Primas
Warto posłuchać odpowiedzi na pytania. Głos KATOLICKIEGO KAPŁANA jest odtrutką na 50- cioletnią manipulację wiarą katolicką.
ps. Spisuję te pytania i odpowiedzi w komentarzach. Jestem w połowie. Myślę, że wkrótce dokończę.
Agata.B
Polecam katolikom 🤗
Agata.B
Każdy katolik powinien wysłuchać koniecznie Ks Bałemby.Niejednemu sekciarzowi w rożnych tzw ruchach 😀 rozjaśni się natychmiast pod kopułą .Polecane dla Tylko prawda wyzwala i modernitka
Quas Primas
Pytanie: Kto tak naprawdę jest gospodarzem w świątyni, skąd się bierze określony porządek.
Określony porządek bierze się stąd, że jakiś gospodarz pozwala na takie a nie inne zachowania, jakiś proboszcz, wikary? Jak my mamy na to patrzeć? Czemu tak się dzieje, jak się dzieje, czy jest może problem na poziomie formacji kapłańskiej? Jak Ksiądz to widzi, gdzie szukać przyczyny? My to widzimy, ale... …More
Pytanie: Kto tak naprawdę jest gospodarzem w świątyni, skąd się bierze określony porządek.
Określony porządek bierze się stąd, że jakiś gospodarz pozwala na takie a nie inne zachowania, jakiś proboszcz, wikary? Jak my mamy na to patrzeć? Czemu tak się dzieje, jak się dzieje, czy jest może problem na poziomie formacji kapłańskiej? Jak Ksiądz to widzi, gdzie szukać przyczyny? My to widzimy, ale... dlaczego tak się dzieje?
Odp: Tak.... Pan Bóg zna sekrety serca. Można jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa domniemać, że źródło tego zamieszania, to jest między innymi w braku tej cnoty, o której dzisiaj był wykład, albo - delikatnie mówiąc w ubytkach tej cnoty. Oczywiście to cnota teologiczna wiary. Popatrzmy praktycznie... Jeżeli człowiek miałby wiarę prawdziwą, że tu w Tabernaculum jest żywy Bóg, z całym Majestatem, potęgą, Wszechmocą, pełnią łask, choć tak skromnie ukryty, to jakie byłoby nasze zachowanie?
Czy jakaś kobieta-katoliczka, odważyłaby się przekroczyć próg prezbiterium? Przekroczyć!
Czy jakiś katolik, odważyłby się przyjąć Komunię świętą stojąc albo do ręki - tak wielki dar samego Boga?
Mogę zinterpretować... Nie przypadkowo Pan Bóg wybiera takie a nie inne tematy na wykłady... Dziś był temat o cnocie wiary.Jeśli są ubytki w tej cnocie, jeśli jest jej brak, to trzeba się pokornie modlić i robić wszystko, co jest możliwe... Oczywiście my nie odpowiadamy za sytuację w całym świecie, ale u siebie możemy pokazać własnym przykładem, staraniem, rozmowami..., wziąć dobre lektury do ręki..., dać świadectwo w swojej parafii np. przyjąć komunię świętą na klęcząco....
Pan - ( ks. wskazał ręką na kogoś) powiedział, że kapłan odmówił Panu podania komunii świętej na klęcząco. Nikt nie może tego odmówić. Żaden duchowny nie ma takiego prawa ! To jest na poziomie Stolicy Apostolskiej. W książce bp-a Schneidera Corpus Christi jest przytoczony fragment dokumentu z 2004 roku o przyjmowaniu Komunii świętej.
Polecam również książkę - nie tylko do własnej lektury, ale do rozpowszechniania - "Uniżenie przed Bogiem - centralną kwestią kultury". To jest książka, która wielu wiernym w Polsce i na emigracji, ludziom prześladowanym za klękanie do Komunii św - dodała odwagi, że robią dobrze, że klękają.. Jeżeli ta książka choć troszkę dodała ludziom odwagi, to już swoją rolę spełniła...
Podobna książka pt."Uniżenie przed Chrystusem - fundamentalnym wyrazem uznania Jego Królewskości" - tu jest temat Majestatu Królewskiego Chrystusa Króla, Chrystusowego Królestwa... Tenże Król przychodzi do nas w Najświętszym Sakramencie, więc wypada zachować maniery, jakie przystoją poddanym Króla.
I kolejna pozycja - "Elementarz katolika" - gdzie jest więcej elementów doktrynalnych, zachęcających do trwania przy zdrowej nauce katolickiej. W dzisiejszym zamęcie katolik powinien trwać przy katolickiej wierze, bo jest to możliwe...Mimo trudnej sytuacji jaką mamy dzisiaj w kościele, jest możliwe zachować wiarę katolicką i zbawić swoją duszę.
Quas Primas
cd. poprzedniej wypowiedzi:
Biskup Atanasius Schneider w swej książce Corpus Christi - Komunia święta i odnowa Kościoła pisze o komunii świętej na rękę.
Wiara katolicka uczy, czyli rozpoznaje jaka jest prawda, że w każdej, nawet najmniejszej cząstce - to są tak zwane partykuły, jest obecny cały Chrystus. I... co się teraz dzieje? Wprowadzono nonszalancką praktykę Komunii świętej na rękę... …More
cd. poprzedniej wypowiedzi:

Biskup Atanasius Schneider w swej książce Corpus Christi - Komunia święta i odnowa Kościoła pisze o komunii świętej na rękę.
Wiara katolicka uczy, czyli rozpoznaje jaka jest prawda, że w każdej, nawet najmniejszej cząstce - to są tak zwane partykuły, jest obecny cały Chrystus. I... co się teraz dzieje? Wprowadzono nonszalancką praktykę Komunii świętej na rękę... Rozdając komunię świętą, za każdym razem, kiedy biorę patenę od ministranta patrzę a tam zawsze jest przynajmniej jedna partykuła, czasem dwie, trzy, kilka.... Każdy wierzący Kapłan z szacunkiem zbiera te partykuły do kielicha i spożywa. Natomiast, kiedy nie ma pateny, te partykuły trafiają na rękę, potem są strzepywane i lądują na podłodze! Ludzie je depczą! Depczą Pana Boga!
Ten STRASZLIWY GRZECH dzieje się na skalę masową przede wszystkim w NEOKATECHUMENACIE !!!
Niech was Bóg broni przed wstępowaniem do Neokatechumenatu!
Tam jest NIEUSTANNA profanacja i deptanie Pana Boga. łamią te konsekrowane Hostie, czy placki - nie wiem jak nazwać i... jeśli konsekracja jest ważna to problem jest najpoważniejszy. Często te okruchy lądują na podłodze!
Miałem osobiście nie jeden telefon, kiedy ludzie sprzątający salkę po ich mszy dzwonili i mówią - proszę księdza, pozostało pełno okruchów na podłodze, a wszyscy już sobie poszli ! Czy mogą więc być większe grzechy na świecie niż deptanie Pana Boga?
Ktoś to musi w końcu powiedzieć. Tu ( w neo) znieważa się Boga ! Znieważa się Najświętszy Sakrament!
Dlatego jeszcze raz powtarzam - w tradycyjnym rycie byłoby NIE do pomyślenia tego typu działanie, tego typu profanacje, znieważanie Najświętszego Sakramentu. Więc nawet z tego punktu widzenia, już niezależnie od doskonałości doktrynalnej, kultycznej, gestów, zachowania, duchowości tradycyjnej Mszy świętej, to ten aspekt ZABEZPIECZA przed profanacją Najświętszego Sakramentu. Ten jeden aspekt powinien wam dać do myślenia, że tutaj Kościół uczył szacunku, a dzisiaj wtargnęła do polskich Kościołów mentalność ZABAWOWO, KLASZCZĄCO, PRZEWRACAJĄCA SIĘ, przy współudziale ogłupiałych katolików !
W Polsce - katolik się NIE przewracał w Kościele! W Polsce - katolik rzymski przez wieki z pokorą i rozumnie, trzeźwo - klękał i klęka przed Bogiem. Taka jest nasza rzymskokatolicka pobożność. Mamy dużo do zrobienia. Rzymski katolik w miarę swoich możliwości zabiega o to, aby WRACAŁA do kościołów tradycyjna Msza Święta, aby przybywało księży, którzy się uczą tego rytu i żeby przybywało świeckich i wspólnot zakonnych... tu jest kolejny problem: całkowitej prawie destrukcji niektórych zakonów... Trzeba wracać do źródeł prawdy, źródeł łaski - najpiękniejszych Tradycji także w zakresie Liturgii...
2 more comments from Quas Primas
Quas Primas
Głos z sali: Jaka jest różnica między Mszą Wszechczasów i Mszą Pawła VI.
Odp: Proszę Pana, odsyłam Pana do tekstów teologicznych. W internecie można znaleźć takie zestawienie... Ale, tak pierwszy z brzegu element - wyrzucono Offertorium, istotna część Mszy świętej, a wprowadzono na to miejsce żydowskie modlitwy sederowe, czyli modlitwy nad posiłkiem i włączyło się w to, zmanipulowało się …More
Głos z sali: Jaka jest różnica między Mszą Wszechczasów i Mszą Pawła VI.
Odp: Proszę Pana, odsyłam Pana do tekstów teologicznych. W internecie można znaleźć takie zestawienie... Ale, tak pierwszy z brzegu element - wyrzucono Offertorium, istotna część Mszy świętej, a wprowadzono na to miejsce żydowskie modlitwy sederowe, czyli modlitwy nad posiłkiem i włączyło się w to, zmanipulowało się zagubioną młodzież oazową przed kilkudziesięciu laty. Wmówiono im, że już nie ma ofiarowania, bo teraz jest przygotowanie darów. Tak indoktrynowano ich fałszywie i anty-katolicko wmawiając, że to jest teraz oczywiste, że nie ma żadnego ofiarowania... To było działanie i "doktryna" anty-mszalna, anty-katolicka, wykraczająca poza istotę Mszy świętej.

Drugi element - kwestia języka. Kto dzisiaj stanie w obronie języka łacińskiego? Język łaciński to był nasz język, język polskiej kultury. W tym języku powstawały dokumenty królów, poetów, duchowieństwa i Kościoła. To jest nasz język, naszej polskiej kultury... Ale... i o to też "zadbano", by i ten sektor zniszczyć i odciąć duszę polską od znajomości języka łacińskiego. Udało się to i to w znacznej skali. Są na szczęście dzisiaj takie środowiska, które się budzą i uczą się języka łacińskiego - 1x w tygodniu. To jest proszę państwa konkretna robota, by wiarę katolicką,kulturę i zakorzenienie przywracać w Polsce. Jeżeli będziemy znali język łaciński, to będziemy mieli dostęp do Biblioteki 58' w szerokim zakresie. Nie mówię już o tym, że znajomość języka łacińskiego bardzo pomaga uczenia się innych języków.

Kolejna sprawa - wszystkie nadużycia, które zdarzyły się od 50 lat w zakresie Mszy świętej, kultu Eucharystii, jest związane z wprowadzeniem nowego rytu !
Nie do pomyślenia byłoby, aby w rycie tradycyjnym wprowadzać tak istotne zmiany, jak Komunia na stojąco, czy do ręki, żeby mogła być Komunia udzielana bez pateny, żeby komunia była udzielane bez balasek z przykrytym z szacunkiem białym, lnianym obrusem. Nie do pomyślenia!!!
W rycie tradycyjnym nie do pomyślenia byłoby, aby jakieś kobiety przekroczyły próg prezbiterium, żeby się tam rządziły, żeby przebywały przy Tabernakulum , gdzie jest największa świętość ! Kiedyś, kobietom nawet sprzątać nie pozwolono w prezbiterium...
Proszę zobaczyć jakie SPROSTACZENIE nastąpiło przez ostatnie 50 lat!
To wszystko NIE sprzyja wierze katolickiej, to wiary NIE buduje, to NIE przymnaża czci do Najświętszego Sakramentu.
Biskup Schneider - to niemalże głos wołający na pustyni, napisał piękną książkę pt. "Komunia święta i odnowa Kościoła". Pisze w niej o tych wszystkich nadużyciach. Woła i przestrzega...
cdn...
Quas Primas
Głos z sali: Czy Tradycja ma charakter w pełni niezmienny, czy ona się buduje, czy się udoskonala, jak na to patrzeć, jak my, katolicy powinniśmy to widzieć, jaka jest perspektywa ewentualnej zmiany tego, co nazywamy Tradycją w Kościele.
Odp: Powiem o fundamentach bezpiecznych , teologicznych i katolickich. Pan Bóg jest PRAWDĄ. Pan Bóg objawia się człowiekowi, czyli daje poznać Siebie - Prawdę,…More
Głos z sali: Czy Tradycja ma charakter w pełni niezmienny, czy ona się buduje, czy się udoskonala, jak na to patrzeć, jak my, katolicy powinniśmy to widzieć, jaka jest perspektywa ewentualnej zmiany tego, co nazywamy Tradycją w Kościele.
Odp: Powiem o fundamentach bezpiecznych , teologicznych i katolickich. Pan Bóg jest PRAWDĄ. Pan Bóg objawia się człowiekowi, czyli daje poznać Siebie - Prawdę, którą objawia. Ta Prawda Boża jest zawarta w Piśmie Świętym i Tradycji. Uczciwa postawa poznawcza to skromnie, dociekliwie poznać to, co Bóg objawia i zachować wierność wobec rozpoznanego Słowa Prawdy. Wszystkie inne działania typu np zmieniać, wyskakują poza perspektywę wiary, czyli UCZCIWEJ odpowiedzi Bogu wiarygodnemu, bo to On tę Prawdę objawia. To jest temat dzisiejszego wykładu (TUTAJ ALBUM). Przyjmuję to, co Bóg objawił, a nie wzbudzam w sobie jakieś ambicje ZMIENIANIA depozytu wiary, czyli objawionego przez BOGA DEPOZYTU !
Jezus Chrystus ten Sam wczoraj i dziś i ten Sam także na wieki. Nam jest dziś to trudno zrozumieć. Kolejne zagadnienie teologii dogmatycznej - sprawa przymiotów Boga. Wszystkie przymioty w Bogu są obecne równocześnie, nieodwracalnie w sposób najdoskonalszy i najpełniejszy. Jeżeli mówimy o przymiocie niezmienności, to pytanie podstawowe - o jakim odniesieniu się zmiennym do depozytu wiary jest sens mówić? Owszem, można mówić, ale to nie jest odpowiedź wiary serca katolickiego. Nic w Tradycji nie zmieniamy, ale dodajemy - w zależności do czasu i warunków w jakich pozostajemy. Np. Kult Serca Pana Jezusa, dodany był w późniejszym czasie, ale on w żadnym punkcie NIE ZAPRZECZA i NIE ZMIENIA tego, czego Kościół do danej chwili uczył, tylko pogłębia i i wzbogaca pewne aspekty . Tak samo jak kult Najświętszego Sakramentu, procesje Bożego Ciała, to ubogacenie tego, o czym Tradycja Apostolska nauczała...
22Cecylia
Wspaniała inicjatywa!
Na allegro można często kupić perełki w atrakcyjnych cenach.
Quas Primas
Mamy straszliwe zaniedbania w lekturze tradycyjnej doktryny katolickiej. "Ktoś zadbał" o to, byśmy w tej kwestii mieli zaniedbania, więc katolik teraz musi zadbać o siebie i te zaniedbania nadrobić. Biblioteka 58' - to prawdziwe źródło katolickiej doktryny.
Quas Primas
Głos z sali: Jak rozumieć dzisiejszy ekumenizm? Dialogują, dialogują i nic !
Odp. Zachęcam do bardzo pewnego źródła w tym temacie.
Leon XIII - Encyklika Satis Cognitum
Pius XI - Encyklika Mortalium Animos
2 more comments from Quas Primas
Quas Primas
Głos z sali: Podobało mi się powiedzenie Matki Teresy z Kalkuty. Kiedy przyjmowała do swojego szpitala nie katolików, to mówiła do nich - ty módl się do swojego boga, ja będę modliła się do swojego Boga, przecież jest jeden Stwórca.
Odp. Muszę Pana rozczarować, to nie jest zdanie katolickie. To jest błąd teologiczny. Święty Jan w 1-wszym liście mówi, że kto nie uznaje Syna, nie uznaje także …More
Głos z sali: Podobało mi się powiedzenie Matki Teresy z Kalkuty. Kiedy przyjmowała do swojego szpitala nie katolików, to mówiła do nich - ty módl się do swojego boga, ja będę modliła się do swojego Boga, przecież jest jeden Stwórca.
Odp. Muszę Pana rozczarować, to nie jest zdanie katolickie. To jest błąd teologiczny. Święty Jan w 1-wszym liście mówi, że kto nie uznaje Syna, nie uznaje także Ojca, więc nie mówimy o tym samym Bogu. Zachęcam do wydobycia się z tych oparów błędu. Staliśmy się (bez winy) ofiarami fałszu, który wpuszczono w "krwioobieg" Kościoła. Jeśli jest zatruta kroplówka, trzeba ją czym prędzej odłączyć. Wyjście jest jedno - poznawać naukę Kościoła pewną...
Quas Primas
Jeśli chcesz poznać prawdę, czym jest wiara katolicka, to posłuchaj wykładu (TUTAJ ALBUM) i odpowiedzi na pytania (powyżej).