Clicks134
m.rekinek

Bułgaria: protesty rodziców uczniów przeciw maseczkom w szkołach

Protesty rodziców uczniów przeciw nakazowi noszenia maseczek w szkołach odbyły się w poniedziałek (14 września) w Sofii, Płowdiwie, Warnie, Błagojewgradzie i innych miastach Bułgarii. Protestujący określili nakaz jako "medyczny faszyzm". Planowane są kolejne protesty.

Zdaniem liczących po kilkadziesiąt osób grup protestujących z organizacji Zjednoczeni Rodzice, noszenie maseczek w szkołach nie ma sensu. Według obecnych rozporządzeń maseczki będą obowiązkowe na szkolnych korytarzach i na salach do wychowania fizycznego, lecz nie w klasach. - Nie rozumiem, jak wirus będzie obecny w korytarzu, a w klasie nie - powiedział ojciec siedmiolatka.

Rodzice protestują również przeciw planowi utworzenia pomieszczeń, w których mają być umieszczane dzieci, u których przypuszcza się zakażenie, do czasu odebrania ich ze szkoły przez rodziców. Rodzice z kolei mają być karani grzywną, jeżeli spóźnią się z odebraniem potencjalnie zakażonego dziecka.

Według Michaeły Bożankowej, organizatorki protestu w Sofii, noszenie maseczek powinno być zalecane, lecz nie obowiązkowe.

- Jeżeli ktoś uważa, że maseczka chroni, niech ją nosi, lecz dzieci nie należy zmuszać. Istnieje wiele sygnałów, że maseczki, zwłaszcza dla dzieci poniżej 12 lat, szkodzą - powiedziała w wywiadzie dla radia publicznego. Ograniczenia kontaktów między dziećmi na szkolnych podwórkach również nie mają sensu, bo dzieci mogą kontaktować się poza szkołą - dodała.

Kolejne protesty planowane są na poniedziałek wieczór i na wtorek, kiedy w Bułgarii zaczyna się rok szkolny.

Minister oświaty Krasimir Wyłczew powiedział, że w myśl ogłoszonych restrykcji dzieci będą nosiły maseczki przez mniej niż 10 proc. czasu spędzanego w szkołach, czyli mniej niż pół godziny dziennie. Według ministra rozporządzenia do walki z pandemią w bułgarskich szkołach należą do najbardziej liberalnych w Europie.

Wyłczew poinformował również, że około 300 dzieci rozpocznie rok szkolny w domu. Chodzi o uczniów, dla których zakażenie mogłoby okazać się szczególnie niebezpieczne. Aby uzyskać dla dziecka tryb nauki z domu, rodzice powinni złożyć specjalne podanie.

Według ostatnich danych resortu zdrowia w ostatniej dobie odnotowano w kraju 27 nowych zakażeń koronawirusem i trzy zgony na Covid-19. Jest to najniższy dobowy bilans infekcji od trzech miesięcy. Łącznie od marca stwierdzono w Bułgarii 17 918 zakażeń i 720 ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Z Sofii Ewgenia Manołowa - PAP