Dobrze zrobiłeś, zwracając się do Boga z prośbą o wyjaśnienie tego co przed ludźmi jest zakryte. Zdarzył się cud: strzała ugodziła człowieka, który ją wypuścił, aby jasnym było, że wszystko to dzieje się z mojej woli.

Mistycyzm Włoskich Sanktuariów
Monte Sant’Angelo


W południowo – wschodniej części półwyspu apenińskiego w regionie Apulia, w prowincji Foggia, znajduje się malownicze położone na wzgórzach Gargano,


miasteczko Monte Sant’Angelo – co znaczy Góra świętego Anioła .
Tam znajduje się Sanktuarium ku czci Świętego Michała Archanioła. Jadąc od strony San Giovianio Rotondo,a stanowiącą „ostrogę” włoskiego buta, widnieje na wysokości 856 m n.p.m. Góra świętego Anioła.

Pielgrzymi często nawiedzają Bazylikę jak mówi się "Dom Boży i Bramę Niebios".
Zatrzymajmy się na chwilę, aby poznać Świątynię nie poświęconą ręką ludzką, a Księcia Wojsk Anielskich- Świętego Michała Archanioła.
Początki Sanktuarium sięgają końca V i pierwszych dziesięcioleci VI wieku.
Pierwsze źródła podają że były to listy papieża św. Gelazego I pisane na przełomie 493 i 494 roku do biskupów oraz Liber de apparitione Sancti Michaelis in Monte Gargano (Apparitio) .

Po raz pierwszy książę Wojsk Anielskich - Święty Michał Archanioł objawił się biskupowi Sipontu św. Wawrzyńcowi w 490 roku.
Objawienie to miało związek z pewnym wydarzeniem:
„Żył w tym mieście bardzo bogaty człowiek o imieniu Gargano,(….) Pewnego dnia, kiedy jego stada pasły się tu i tam, na stokach kamienistej góry, jeden z byków, który zwykł był gardzić towarzystwem innych zwierząt, także i tym razem oddalił się od nich i nie wrócił na noc do ogrodzenia. Gargano, zgromadziwszy swoich poddanych, wyruszył na poszukiwania ulubionego byka, i po długich wspinaczkach w najodleglejsze zakamarki góry, znalazł go w końcu na szczycie, u wejścia do groty. Powodowany wielkim gniewem, ponieważ byk pasł się sam, chwycił za łuk i postanowił go zabić przy pomocy zatrutej strzały. Ta jednak, jakby pod wpływem podmuchu wiatru zawróciła ze swojego toru i uderzyła w łucznika.”

Zranionego Gargano zaniesiono do miasta. Niepokój powodowany dziwnym zdarzeniem był silniejszy od bólu fizycznego, Garagano postanowił spotkać się z biskupem Wawrzyńcem.
Po wysłuchaniu niezwykłej opowieści, biskup niezwłocznie zarządził trzy dni publicznych modlitw i pokuty, w intencji otrzymania światła z nieba potrzebnego do zrozumienia tego co się stało. Kiedy chylił się ku wieczorowi ostatni pokutny dzień, a było to 8 maja, św. Michał ukazał się biskupowi i powiedział:

Dobrze zrobiłeś, zwracając się do Boga z prośbą o wyjaśnienie tego co przed ludźmi jest zakryte. Zdarzył się cud: strzała ugodziła człowieka, który ją wypuścił, aby jasnym było, że wszystko to dzieje się z Mojej Woli. Ja jestem Archanioł Michał, stojący zawsze przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona. Ja jestem jej strażnikiem. A ponieważ zadecydowałem, że będę bronił tego miejsca i jego mieszkańców, chciałem zaświadczyć w ten właśnie sposób, że jestem patronem tego miejsca i stróżem wszystkiego co się wydarza. Tam, gdzie się otwiera skała, będą przebaczone grzechy ludzkie. Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane. Idź w góry i przeznacz tę grotę dla kultu chrześcijańskiego.’’
Przerażony biskup wahał się dość długo przed podjęciem ostatecznej decyzji i wypełnieniem polecenia Archanioła.

Drugie objawienie św. Michała Archanioła, zwane „epizodem Zwycięstwa”, miało miejsce w 492 rok. Sipont został oblężony przez Gotów pod wodzą Odoakra. W obliczu pewnej porażki, św. Wawrzyniec znowu zarządził trzy dni pokuty i publicznych modlitw, ukazał mu się w nocy św. Michał Archanioł, obiecując zwycięstwo, jeśli mieszkańcy Sipontu przystąpią do ataku następnego dnia i o wskazanej przez niego godzinie.

„ […] W noc poprzedzającą dzień bitwy, objawił się biskupowi święty Michał zapewniając, że modlitwy zostały wysłuchane. Zapewni też o swojej obecności w czasie bitwy, która ma nastąpić następnego dnia o godzinie czwartej.” (Apparitio- księga objawień )
Zwycięstwo dokonało się 8 maja 492 roku

Trzecie objawienie Michała Archanioła miało miejsce 493 roku w przekazie do biskupa Wawrzyńca tak powiedział dotyczącej kultu groty:

„Zaniechaj myśli o poświęceniu groty, ja wybrałem ją na swoją siedzibę i już poświęciłem razem z moimi aniołami. Znajdziesz w niej znaki na skale i mój wizerunek, ołtarz, paliusz i krzyż. Wy tylko wejdziecie do groty i odmówicie przy mnie modlitwy. Jutro odprawicie dla ludu Najświętszą Ofiarę i zobaczycie, jak sam poświęcam tę świątynię.”

Biskup Wawrzyniec, wraz z innymi siedmioma biskupami Apulii, klerem sipontyjskim oraz ludnością, wyruszyli w procesji do świętego miejsca.
W czasie procesji nastąpił cud:

-cztery potężne orły pojawiły się nagle z znikąd i zaczęły krążyć nad biskupami. Dwa z nich ochraniały rozłożonymi skrzydłami podeszłych już w wieku biskupów przed palącymi promieniami słońca, a dwa wachlowały ich swoimi ogromnymi skrzydłami. Po przybyciu na miejsce wszyscy usłyszeli dobywające się z groty, cudowne śpiewy anielskie. Kiedy zaś weszli do środka groty znaleźli w niej surowy ołtarz przykryty szkarłatnym płótnem, a nad nim przepiękny, kryształowy Krzyż. Oprócz tego, na pobliskim głazie, zauważyli także odciśniętą stopę, ponadludzkich rozmiarów, świętego Michała Archanioła.
Biskup Wawrzyniec z radością ofiarował w grocie po raz pierwszy Boski Sakrament.
A wszystko wydarzyło się 29 września 493 roku.
Od tego dnia grota św. Archanioła na Monte Gargano cieszy się tytułem Niebiańskiej Bazyliki.

Kolejne ostatnie objawienie Świętego Michała Archanioła było to 25 września 1656 roku, gdy ukazał się Archanioł arcybiskupowi Pucciarellemu podczas epidemii dżumy i powiedział:

„ Jestem Archanioł Michał. Każdy, kto dotknie kamieni z mojej groty, wyzdrowieje. Pobłogosław kamienie: wykuj na nich znak krzyża i moje imię.”

Bazylika w Monte Sant’Angelo od wieków była nawiedzana przez pielgrzymki zwykłych ludzi, ale też papieży, świętych i władców.
Wśród papieży pielgrzymujących do Monte Sant’Angelo przybywali św. Gelazy I, św. Agapita I, św. Leona IX, św. Celestyna V, Aleksandra III, Grzegorza X, bł. Urbana II, Kaliksta II, który ogłosił Michała Archanioła „Księciem i opiekunem całego świata”.

Papież Bonifacy IX przyznał odwiedzającym to miejsce odpust zupełny.
W grocie modlił się papież Leon XIII, autor modlitwy-egzorcyzmu do św. Michała Archanioła.(Tutaj modlitwa)
24 maja 1987 roku przybył tu z pielgrzymką papież-Polak Jan Paweł II.

Sanktuarium nawiedziło także wielu świętych – m.in. założyciel surowego zakonu kartuzów św. Bruno z Kolonii, św. Anzelm z Canterbury,
św. Bernard z Clairvaux, św. Franciszek z Asyżu, oraz Św. ojciec Pio .

Gościł tu także król Polski Zygmunt Stary.

Mieszkańcy miasteczka Monte Sant’Angelo pamiętają o objawieniach Michała Archanioła i w wielu budynkach i uliczkach można zobaczyć pomniki i znak poświęcony Księciu Wojsk Anielskich
Jacek Źróbek
Anmelden – Google Konten

Autor: swiat znany mniej znany o 15:00:00
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w usłudze TwitterUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest
Etykiety: 29 IX 493, 490, 8 V 492, biskup, Brama Niebios, byk, Gelazy I, Jan Paweł II, łuk, Michał Archanioł, mistycyzm, Monte Sant’Angelo, objawienia, Ojciec Pio, Papież, Wawrzyniec, Włochy, Zygmunt Stary