Coburg
41.3K

Nóri blokujú Rusov na súostroví Špicbergy

25. júna 2022 10:44


Nórska vláda zinscenovala blokádu Rusov žijúcich na Svalbarde (Špicbergy). Súostrovie je oficiálne kontrolované Nórskom, má však osobitné postavenie. Jeho územie a pobrežné vody sú demilitarizovanou zónou. Rusko má na Svalbarde tri dediny: súčasný Barentsburg, ako aj dve zakonzervované - Piramida a Grumant, kde sa v sovietskych rokoch aktívne ťažilo uhlie.

V Barentsburgu funguje baňa, tepelná elektráreň a prístav. Nachádza sa tu nemocnica, škôlka, škola a múzeum. Žije tu päťtisíc ľudí: baníci, učitelia, mnohí vedci – geofyzici, geológovia, archeológovia, biológovia, glaciológovia, geografi.

"Na Špicbergoch som od roku 2001. Kontajnery sú vraj pre nás naložené potravinami, ale nedostanú sa k nám. Zatiaľ máme na sklade. A koncom júna čakáme ďalšie. No asi z Estónska. Ale z Murmanska áno, problém. No, ako sa hovorí, je to pri srdci teplejšie, lebo už sú tu ruské klobásy, tvaroh, človek si chce dať svoje,“ hovorí Zinaida Popova. fyzik na hydrometeorologickom observatóriu v Barentsburgu.

Sedem ton jedla pre obyvateľov Špicbergov uviazlo na rusko-nórskych hraniciach, na kontrolnom stanovišti Stor-Skoog. Celkovo sa tam nahromadilo už 20 ton tovaru. Medzi nimi sú náhradné diely pre autá a námorné plavidlá. Nórsko neprepúšťa nákladné autá a blokuje pozemné koridory. Oficiálne Oslo motivuje blokádu dodržiavaním protiruských sankcií.

"Nórsko a ja sme susedia po stáročia. Táto štvrť bude pokračovať. Prečo je Nórsko pripravené obetovať to pre nejaké chvíľkové rozmary washingtonského regionálneho výboru." pýta sa politológ Jurij Svetov.

Dodávky na Svalbard z Ruska prebiehajú už desaťročia. Po súši z Murmanska do nórskeho Tromsø. A odtiaľ - po mori na súostrovie. Prístavy sú teraz otvorené. Ich zablokovanie by bolo hrubým porušením Dohovoru OSN o morskom práve. Ale posielať lode priamo z Murmanska na Svalbard je nerentabilné. Ruská strana preto žiada Nórsko, aby urobilo výnimky zo sankcií a otvorilo tranzit tovaru do Barentsburgu.

"Stále čakáme na odpoveď nórskeho ministerstva zahraničných vecí, ruské veľvyslanectvo v Osle situáciu monitoruje. Pokiaľ ide o guvernéra Špicbergov, prikyvuje Oslo: ak bude z Osla kladná odpoveď, budeme mať výnimku na tento tovar, sám guvernér rozhoduje málo,“ hovorí Sergej Guščin, generálny konzul Ruskej federácie na Svalbarde.

Blokáda je jednoznačne politickým rozhodnutím Nórska. Je to tiež jasné porušenie medzinárodného práva. Veď ani jedlo a lieky nie sú povolené. Sankcie sú dobrým dôvodom na zabránenie Rusku v rozvoji územia súostrovia. No aj bez nich sa o to skôr pokúsili Nóri. Hneď ako naša krajina začala aktívne rozvíjať svoju prítomnosť na Svalbarde, Oslo začalo zavádzať rôzne obmedzenia. Hoci sú ostrovy bežne využívané, všetky činnosti na nich prebiehajú podľa nórskych zákonov.

„Práve z hľadiska ekológie Nórsko začalo zavádzať čoraz viac rôznych nariadení a noriem, ktoré neumožňovali výstavbu nových domov, vrátane používania lietadiel, ktoré z nórskeho pohľadu používajú -ekologicky šetrný typ paliva a preto spôsobuje škody na životnom prostredí a mnohé "Mnoho iných vecí. Všetko viedlo k tomu, že ruské vedecké organizácie zaviedli obmedzenia na používanie vrtuľníkov, čo im vlastne neumožňovalo vykonávať mobilný terénny výskum ,“ hovorí Konstantin Zaikov, prorektor pre medzinárodnú spoluprácu Severoarktickej federálnej univerzity.

"Geológovia, archeológovia, glaciológovia - z Moskvy, z Petrohradu, z Geografického ústavu Ruskej akadémie vied, botanici, biológovia - bola tu veľmi rozvinutá vedecká činnosť. Momentálne majú problémy s vízami, so sťahovaním sa. Je veľa miest, kde to Nóri vyhlasujú za chránenú oblasť a už nemôžu všade pracovať,“ hovorí Zinaida Popova.

Vedúci podniku Arktikugol, ktorý pôsobí na súostroví, apeloval na Svalbardské úrady hovorí "oneskorenie v tranzite tovaru by mohlo viesť k núdzovým situáciám. Ale zdá sa, že toto je účel blokády."

Prihláste sa na odber našich stránok v sociáln"ych sieťach:
"Looking" - VKontakte , Odnoklassniki , Yandex.Zen a Telegram
Vesti.Ru - VKontakte , Odnoklassniki , Yandex.Zen a Telegram .


Норвежский выпад: россиянам устроили блокаду на Шпицбергене
Alexis Nor
Také v Norway máme strašná hovada, poklonkující před hroutící se Amerikou.
forthetruth333
Nóri blokujú Rusopv na súostroví Špicbergy,,,,odpoveď príde skoro