Clicks3.3K
Coburg

Liek na koronavírus potvrdený, miera úmrtnosti sporná

Subject: Clanok Tutkovej-Dnes rano na webe,na obed uz stiahnuty, este ze som ho rano som ho kopiroval...treba žiadať pre seba a svojich blízkych s vážnejším priebehom podanie nie drahého infúzneho vitamínu C.

Jana Tutková
Liek na koronavírus potvrdený, miera úmrtnosti sporná


Ten istý liek, ktorý sa v Číne osvedčil pri liečbe SARS-COV-2, ešte oveľa ľahšie účinkuje ako liečba na COVID-19. Ide o antivirálny liek na maláriu Chloroquine. Nedávne testy tohto lieku potvrdili pozitívne výsledky pri liečbe ochorenia zápalu pľúc spôsobenom týmto vírusom. Aj obdobné lieky sa už spomínajú ako účinné. Zároveň sa ako úspešná potvrdila liečba infúznym vitamínom C, ktorá bola testovaná na nakazených týmto novým koronavírusom. Čínski lekári zaznamenali výborné výsledky s vitamínovou liečbou aj s klinickými testami. Teraz už napr. Šanghaj, tretie najväčšie veľkomesto sveta, oficiálne odporúča liečbu infúznym vitamínom C.

No ešte predtým sa stretli Facebook, Amazon a Google so zástupcami Svetovej zdravotníckej organizácie (áno, tej ktorá tlačí na legálnosť umelých potratov po celom svete, že to má byť ľudské právo, a ktorá v minulosti dokonca lobovala slovenský parlament proti prijatiu poučenia pred potratom!), aby údajne zastavili dezinformácie k tejto epidémii – jednou z nich má byť práve posilňovanie imunity ako prevencia ale i liečba vitamínom C. Tá je efektívna (a pritom lacná) aj pre najdrahšiu diagnostickú kategóriu, ktorá v USA predstavuje 6,2% federálnych nákladov na zdravotníctvo, týka sa ročne 1 milióna pacientov, z ktorých doteraz polovica zomierala. Kombinácia vitamínu C a hydrokortizonu znižuje úmrtnosť na sepsu 5-násobne a v laboratórnych testoch ukazuje, že predchádza odumieraniu buniek pri napadnutí toxínom. Prvotné klinické testy ukázali, že vitamín C vie efektívne zvrátiť sepsu pri zápale pľúc a teraz je v USA testovaný práve na liečbu zápalu pľúc spôsobenom COVID-19.

Ale ani o už spomínanej liečbe ochorenia na COVID-19 antivirálnymi liekmi v médiach nepočuť. Jediná spása, zdá sa, sa očakáva od vakcíny. Je pravda, že tá by zarobila azda viac, ak by bola šírená globálne a dokonca mala v niekoľkých štátoch imunitu (t.j. napr. v USA je to jediná oblasť podnikania, kde výrobcu nemôžete dať na súd za poškodenie) než lieky len pre najproblematickejšie prípady. Ako prezidentovi Trumpovi potvrdili experti, vakcína môže byť k dispozícii najskôr o rok. A to ak vôbec bude do júna vyvinutá, potom je potrebné ju ešte testovať. To sa teda nedá urýchliť, ako to vysvetlil Leonard Schleifer, CEO Regeneron Pharmaceuticals: „pretože existuje precedens, že vakcíny chorobu ešte zhoršia… Nechcete sa ponáhľať a podať vakcínu milión ľuďom a zistiť, že 900 tisíc z nich sa ma horšie.“

Už je pomerne známe, ako uvádza aj CDC, že 80% prípadov nakazených všetkých vekových kategórií má mierny priebeh ochorenia. Zjavne tých 80% je z tých, ktorým to potvrdili testy. No nie každý so symptómami nachladenia, ktoré tento vírus spôsobuje, beží k lekárovi. Niektorí majú dobrú imunitu, aby sa z takého ochorenia ľahko dostali. Takže oveľa väčšia skupina ľudí, ktorá vírus má a pravdepodobne aj roznáša, sa nikdy ani nezaradí do štatistík. Preto po porade s expertami sa k odhadu miery úmrtnosti Svetovej zdravotníckej organizácie (3,5%) postavil Donald Trump asi tak, že ráta, že úmrtnosť je len pod 1%. Američania vôbec nestresujú, hoci tiež viac nakupujú.

Zatiaľ najextenzívnejšie testovanie v Južnej Kórei, kde testovali najvyšší počet obyvateľov na 1 milión (viď obr.), ukázalo mieru úmrtnosti 0,6%. Pritom úmrtnosť na sezónnu chrípku je 0,1%. Ďalej podľa tohto zdroja SARS, obdobný koronavírus, zabil až 10% nakazených a ešte viac MERS 36%. Taliansko však vykazuje 4% úmrtnosť na COVID-19, Británia a Švajčiajsko pod 1%. Zdá sa, že veľa závisí aj od testovacej stratégie, no čím viac otestovaných tým je úmrtnosť nižšia – lebo sa tam zaradí práve viac nakazených bez príznakov alebo len s ľahkým priebehom.


Inzercia


Niektorí zdravotnícki komentátori však namietajú štúdiami, že len znečistenie ovzdušia v USA spôsobuje ročne 100 tisíc úmrtí. Nie sú títo ľudia náchylnejší ku komplikáciam z koronavírusu? V Európe je počet úmrtí pre znečistenia ovzdušia pritom 8-krát vyšší ako v USA. V Číne to bude nepochybne oveľa vyššie číslo. V USA urobili odborný odhad, že až 400 tisíc pacientov zomiera pre chyby lekárov. Aj preto je potrebné, aby sa každý zodpovedne zaujímal o možnosti prevencie a liečby a preto treba žiadať pre seba a svojich blízkych s vážnejším priebehom podanie nie drahého infúzneho vitamínu C. Vyššie orálne dávky však môžete brať už vopred, alebo pri prvých príznakoch nachladenia, aby ste sa do tej nemocnice ani nemuseli dostať.