Ksiądz Joaquín Sáenz y Arriaga (1899-1976) – PIERWSZY Z PIERWSZYCH? ARCYBISKUP LEFEBVRE PODPISAŁ DEKLARACJĘ O WOLNOŚCI RELIGIJNEJ. Któż jej jednak wtedy nie podpisał? Każdy chciał być wtedy "z …More
Ksiądz Joaquín Sáenz y Arriaga (1899-1976) – PIERWSZY Z PIERWSZYCH?

ARCYBISKUP LEFEBVRE PODPISAŁ DEKLARACJĘ O WOLNOŚCI RELIGIJNEJ. Któż jej jednak wtedy nie podpisał? Każdy chciał być wtedy "z papieżem". To zdrowa postawa katolicka. Na palcach jednej ręki można policzyć duchownych takich jak bohater naszej historii, ksiądz JOACHIM ARRIAGA, który dostrzegł przyczynę postępów modernizmu bardzo szybko. Pytanie zatem: co arcybiskup LEFEBVRE zrobił później, gdy sytuacja zdecydowanie się wyjaśniła,a wnioski, do jakich doszedł meksykański duchowny nasuwały się same?
V.R.S.
"ARCYBISKUP LEFEBVRE PODPISAŁ DEKLARACJĘ O WOLNOŚCI RELIGIJNEJ"
--
Nie podpisał. Podpisał zbiorczy arkusz z nazwami dokumentów tej sesji jak na skanie powyżej.
Co może być oceniane jakkolwiek bądź, bo jest niejednoznaczne jak całe Vaticanum II. Nb. podpis taki lub jego brak żadnego skutku prawnego nie wywoływał, bo dokument i tak został przegłosowany (L był przeciw) i zaaprobowany przez Pawła VI. …More
"ARCYBISKUP LEFEBVRE PODPISAŁ DEKLARACJĘ O WOLNOŚCI RELIGIJNEJ"
--
Nie podpisał. Podpisał zbiorczy arkusz z nazwami dokumentów tej sesji jak na skanie powyżej.
Co może być oceniane jakkolwiek bądź, bo jest niejednoznaczne jak całe Vaticanum II. Nb. podpis taki lub jego brak żadnego skutku prawnego nie wywoływał, bo dokument i tak został przegłosowany (L był przeciw) i zaaprobowany przez Pawła VI.

Reszta to baśnie z mchu i paproci.
Martyr Martyr
Dziękujemy za ten ważny przypis do sprawy. Istotne jest i to wydaje nam się kluczowe w sprawie, czy człowiek potrafi zrewidować swój pogląd w istotnej sprawie poznawszy nowe fakty i mając dłuższą perspektywę czasową?