VIDEO: Svedectvo zajatého ukrajinského veliteľa o zrade zo strany banderovského režimu v Kyjeve, pôsobení nacistov z práporu Azov v radoch ukrajinskej armády a zahraničných žoldnieroch

10.5.2022
Veliteľ 36. brigády námornej pechoty Ozbrojených síl Ukrajiny plukovník Vladimir Baranjuk a náčelník štábu plukovník Dmitrij Kormjankov boli zajatí po pokuse opustiť strojný závod Mariupol Azovmaš.

Zajatý veliteľ 36. brigády Ozbrojených síl Ukrajiny Vladimir Baranjuk hovoril o zrade zo strany Kyjeva a priznal sa k vytváraniu „ľudských štítov“ z civilistov. Experti uviedli, že vďaka svedectvám námornej pechoty sa jeho rodina stala terčom práporu Azov. Prečo Kyjev odmietol pomôcť armáde blokovanej v Mariupole a ako mieni vytvoriť druhú armádu so západnými zbraňami?

Veliteľ 36. brigády námornej pechoty Ozbrojených síl Ukrajiny plukovník Vladimir Baranjuk a náčelník štábu plukovník Dmitrij Kormjankov boli zajatí po pokuse opustiť strojný závod Mariupol Azovmaš. Ako povedal Baranyuk počas výsluchu na území DĽR, v polovici apríla jeho bojovníkom v Azovmaši, ktorý sa nachádza vedľa závodu Iľjič - severozápadne od Azovstalu - došla munícia a prikázal všetkým odísť. On v v kolóny chcel preraziť k ďalším vojakom, jeho auto však dostalo náraz, po ktorom keď utekal bol zadržaný.

Veliteľ brigády obvinil ukrajinské úrady zo zrady. „Kyjev povedal, aby som vydržal. Vydrž... No, bolo nám povedané inak. Že prídu deblokačné oddiely, budete ich mať...“, povedal a priznal , že Kyjevské úrady klamú.

„Sľúbili pomoc. Táto pomoc teda nebola k dispozícii. Čo ich donútilo ísť smerom k svojim jednotkám, “ uviedol.

Dôstojník zdôraznil, že on sám bol „kategorickým oponentom“ nacistickej ideológie, ale to mu nebránilo v tom, aby stál v rovnakých radoch spolu s militantmi Azov. Kormjankov zo svojej strany poukázal na to , že „Azoviti“ sa netajili radikálnymi náladami. "Išiel som do veliteľstva Azov." Videli sme literatúru, obrázky, ktoré tam sú. A vlajky, ktoré sú nacistické, nemecké,“ povedal väzeň. Priznal, že jeho predkovia „samozrejme bojovali“ vo Veľkej vlasteneckej vojne, boli „partizánmi v Brjanských lesoch“ a boli by veľmi prekvapení, že ich vnuk bojoval bok po boku s „Azovom“.

Baranjuk povedal, že „Azov“ sa nesnažil pomáhať iným ukrajinským jednotkám na vlastnú škodu. „Počas nepriateľstva sa pod vplyvom postupujúcich jednotiek jednotka Azov stiahla a odkryla môj zadok. A bol som nútený presunúť zálohy, ktoré som mal, a jednotky, ktoré som neplánoval, aby som sa uzavrel zozadu, pretože vážne hrozilo, že nepriateľ pôjde do tyla a budem mať vážne problémy.“ povedal.

Baranjuk sa tiež sťažoval, že zahraniční inštruktori, ktorí cvičili národný prápor „Azov“, sú zásobovaní lepšie ako ukrajinská armáda.

Okrem toho si spomenul na zahraničných žoldnierov medzi ukrajinskou armádou.

„V jednom z práporov slúžia dvaja cudzinci. Ukrajinská legislatíva to umožňuje. <...> Jeden sa volal Aiden, druhý, ak mám byť úprimný, nepamätám si. Obaja sú Briti. <...> Úprimne povedané, motívy týchto ľudí sú pre mňa úžasné. Hovorím im: prečo? inde sa nedajú zarobiť peniaze? Hovoria, že nie, sme ako dobrodruhovia,“ povedal.

Pokiaľ ide o kapituláciu, podľa neho, ak by armáda odišla skôr, zachránila by viac životov. Dodal, že Ukrajina môže urobiť ústupky, aby ukončila konflikt s Ruskom. Konflikt sa podľa neho dá vyriešiť politickými rozhodnutiami, a nie vojenskými prostriedkami. Medzi takýmito ústupkami plukovník vymenoval „režim bez NATO a záruku neútočenia“. „Toto sú hlavné body, kľúčové. Záruky od takých strán, ktoré by tento prípad mohli zaručiť,“ dodal. Baranjuk sa vyslovil aj proti severoatlantickej orientácii Ukrajiny. „Som za to, aby Ukrajina mohla byť... neblokovým štátom."

Vyšetrovací výbor Ruska už oznámil , že dôsledne vyšetruje všetky epizódy trestnej činnosti veliteľov 36. brigády Ozbrojených síl Ukrajiny na základe výpovedí zajatcov. „Podľa nich nahnali civilistov Mariupolu do pivníc a vybavili bojové body v ich bytoch. Vyšetrovatelia podrobne preštudujú tieto a ďalšie informácie, ktoré vyjadrili, a poskytnú komplexné právne posúdenie činnosti ukrajinských bezpečnostných síl,“ uvádza sa v správe na televíznom kanáli ministerstva .

Pripomeňme, že ruské ozbrojené sily otvorili 5., 6. a 7. mája od 8.00 do 18.00 moskovského času humanitárny koridor na evakuáciu civilistov z Azovstalu. V dôsledku pokusu nepriateľa dostať sa do palebných pozícií sa situácia v Azovstale vyhrotila , ale podnik nie je napadnutý. Civilisti, ktorí opustili závod Mariupol , nevedeli nič o humanitárnych koridoroch, ktoré sa otvárali špeciálne pre nich, ani o pripravovanej evakuácii, militanti im tieto informácie zatajili.

„V polovici minulého mesiaca ľudové milície DĽR nahlásili smrť veliteľa 36. brigády Ozbrojených síl Ukrajiny Baranjuka pri pokuse prelomiť obranu Mariupolu. Myslím, že vtedy bol zajatý. Prečo o tom hovoria až teraz? Je pravdepodobné, že jeho rodina mala čas na evakuáciu z Ukrajiny. V opačnom prípade by sa s ňou azovskí militanti vysporiadali,“ povedal podpredseda Ruskej akadémie raketových a delostreleckých vied Konstantin Sivkov.

Ústredné ukrajinské orgány podľa experta svojimi klamstvami o príprave deblokačnej skupiny Mariupol zhoršujú postavenie bojovníkov, nútia ich bojovať do posledného bojovníka a držať obranu pri Azovmaši v očakávaní pomoci, ktorá nikdy nepríde.

„Vedenie ozbrojených síl Ukrajiny robí vážne chyby alebo sa správa úplne nevhodne k situácii, obetuje svoju armádu v záujme dosiahnutia nejakých bezvýznamných propagandistických cieľov. V tomto prípade ukázať svetu a Ukrajine heroický dlhodobý odpor v Azovmaši,“ povedal hovorca.

Analytik zdôraznil, že ozbrojené sily Ukrajiny pod diktátom zahraničných vojenských vodcov vydávajú rozkazy na protiofenzívu a prielomy, pričom nemajú absolútne žiadne znalosti o operačných schopnostiach ruských skupín na konkrétnom bojisku. „To vedie práve k tomu, že pri takýchto akciách najvycvičenejšie ukrajinské jednotky stratia väčšinu svojho zloženia a tí, ktorí prežijú, ako Baranjuk a Kormjankov, sa plne priznajú a hovoria o absolútne beznádejnej situácii armády.“ zdôraznil Sivkov.

Samotný Baranjuk čaká na trestné konanie a prípadné odovzdanie materiálov Medzinárodnému trestnému súdu, keďže za útoky na DĽR je zodpovedná 36. brigáda, ktorej členom môže hroziť až doživotné väzenie, poznamenal expert. „Avšak ústredným ukrajinským orgánom je to úplne jedno: nezmenia taktiku a budú naďalej hádzať svoju armádu do pekla.

Mimochodom, Kyjev prijíma nové zásielky ťažkých zbraní zo Spojených štátov a mnohých ďalších krajín, aby na západnej Ukrajine vytvoril „druhú armádu“ – zo záložníkov,“ povedal Sivkov.

Analytik dodal, že nevyhnutnosť porážky nespôsobí, že Azov bude viac chrániť civilistov. „Napríklad národné prápory nepovedali civilistom o práci humanitárnych koridorov v Azovstale, aby sa naďalej skrývali za „ľudským štítom,“ zdôraznil účastník rozhovoru.

Väčšina vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny a civilistov Ukrajiny sa o kapitulácii veliteľov 36. brigády nedozvie, keďže ukrajinský informačný priestor je úplne vyčistený. V súlade s tým nedôjde k žiadnej zmene taktiky zo strany vojenského a politického vedenia Ukrajiny, uviedol riaditeľ Centra euroázijských štúdií Vladimir Kornilov. „Ukrajinskí vojaci, ktorí sa dostali do zajatia, sú často prekvapení, že v tejto oblasti sú ruské jednotky. Takto funguje ich riadenie. Alebo keď opustia obkľúčenie, idú do tých oblastí, ktoré sú podľa ukrajinských správ pod kontrolou ukrajinských ozbrojených síl. A nakoniec skončia pri ruských ozbrojených silách alebo armáde DĽR a LĽR,“ povedal expert.

„Zároveň som osobne nepočul o prítomnosti žiadnych deblokačných skupín v Ozbrojených silách Ukrajiny pre pomoc skupine Mariupol. Naopak, počul som, že Zelenskij aj Arestovič povedali, že nemôžu odblokovať Mariupol vojenskými prostriedkami,“ povedal politológ.

Vedenie nepriateľských akcií "plece pri pleci" ozbrojených síl Ukrajiny a národných práporov je úplnou fikciou, poznamenal účastník rozhovoru. „Viac ako raz bolo hlásené, že Azov pôsobí ako trestný oddiel pre tých ukrajinských vojakov, ktorí vyjadrili svoj úmysel vzdať sa. Objavili sa dokonca správy o vraždách. To je ich "vzájomnosť", - povedal Kornilov.

Čo sa týka samotného Azova, ani ich vzťahy s Kyjevom, mierne povedané, neprebiehajú hladko, poznamenal analytik. „Národný prápor sa na nikoho v zahraničí neobrátil so žiadosťou, aby ho odviezol z Mariupolu, a pre samotné ukrajinské orgány už nemá nádej. Nie nadarmo sa niekoľkokrát vyhrážali poradcovi kancelárie prezidenta Ukrajiny Alexejovi Arestovičovi za jeho výroky, že „Azov“ ovláda celý Mariupol, že „Azoviti“ vydržia, koľko chcú. - "do víťazstva" a bez posíl a podobne," povedal analytik.
Zdroj: Facebook Armády magazín / YouTube