jili22
1

Don Bosco'nun Rüyası

Kasım 1854'te bir gün Don Bosco yeniden beslenme töreninde bekliyordu. Yemek onsuz tamamlandı, herkes işine geri dönüyor; Sadece Don Victor Alasonatti ve birkaç din adamı masanın etrafında tartışılmaya devam ediyor.
"Don Bosco neden gelmiyor?" Dominique Tomatis'e sorar. Gidip almalıyız.
Don Alasonatti, "İşinde rahatsız olmaktan hoşlanmıyor", diyor. Büyük endişeleri olduğunu biliyorum.
Bizim için mi? bir aydır cassock'ı giyen Jean Cagliero'ya sorar. Oratoryo hakkında mı?
"Hayır, Kilise için. Bildiğiniz gibi, Liberaller Meclis'te Piedmont-Sardunya Kilisesi'ni mülkünün mülkiyetini ortadan kaldıran ve manastırların çoğunu ortadan kaldıran bir yasa tasarısı sunmayı planlıyorlar. Bu haksızlığa Babamızdan daha fazla üzülen yoktur ama kralımızın bu projelere kendini ödünç vermesi halinde yaşadığı talihsizliklerden daha az endişe duymaz.
— Kiliseyi mülksüzleştirme, manastırları kapatma, kolera sırasındaki özverileri için dindarlara teşekkür etmenin güzel bir yolu! Çığlıklar Don Michel Rua.
Don Bosco geldi:
"Gecikmemi bağışlayın dostlarım. Umarım bana bir kaşık çorba tutmuşsundur.
"Annen onu sıcak tuttu. Gidiyorum! Félix Reviglio'ya teklifte bulunuyor.
Don Bosco şöyle devam ediyor: "Hala biraz işim vardı." Bugün üç önemli kişiye yazdım, Papa' ya, krala ve cellata.
Başrahipler bu tekil yakınlaşmayı duyduklarında güldüler. Babalarının Papa'ya yazması çok sıra dışı değil. Cellat, mesleğine rağmen, oratoryo arkadaşı ve hayırseverdir. Ama krala bir mektup? Don Bosco krala ne yazmak zorunda?
"İşte Kral'a mektubum. Gerçekten kopyalamak ister misin, Angel Savio?
Dominique'in akrabası bu, "Çok isteyerek" diye yanıtlıyor.
"Güzel! İşte orada. Ama yüksek sesle okuyarak başla! Hepiniz içinde ne olduğunu bilmelisiniz.
Angel Savio mektubu gözden geçiriyor ve daha da hayretler içinde okuyor:
"Dün gece garip bir rüya gördüm. Oratoryo korosunun ortasındaydım, aniden, mahkemenin dalkavuklarının kırmızı ciğerini giyen bir haberci geldi: "Önemli haber!" "Ne haberi?" diye sordum. "Duyurun: Mahkemede büyük yas! Mahkemede büyük yas!" Ona kimin öldüğünü sormak istedim, ama binici çoktan gidiyordu. »
Başka bir şey yok mu? Ange Savio soruyor.
"Hayır, hepsi bu. Bunu düşünmek krala kalmış! Ben yemek yiyeceğim. İşte Felix çorbayla geliyor. Teşekkür ederim, çocuğum!
Beş gün sonra, rüya tekrarlanır. Don Bosco yine kraliyet kuryesinin toynaklarını duyar, ancak bu sefer haberci duyurur: "Mahkemede büyük yas! Mahkemede büyük yas! »
Ertesi gün, kendi yazısında Don Bosco, krala bu ikinci vizyonu bildirdi ve yeni tasarıya karşı çıkarak bu tür talihsizlikleri reddetmesi için yalvardı.
"Bu yasa mahkemeye büyük bir talihsizlik getirecektir." diyen Yetkili, bu yasanın mahkemeye büyük bir talihsizlik getirdiğini söyledi.
Birkaç gün sonra, oratoryo hayırseveri Marquis Dominique Fassati gelir:
Don Bosco'ya "Ne yaptın!" dedi. Mektupların tüm mahkemeyi karıştırdı. Kral çok etkilenmiş, öfkeli. Yine de iyi eğilimleri için ona ne kadar teşekkür borçlu olduğunu biliyorsun.
"Evet, bunu biliyorum! Don Bosco sessizce cevap veriyor. İşte bu yüzden onu uyarmanın görevim olduğunu hissediyorum. Ona sadece gerçeği yazdım.
Adalet Bakanı Urbain Rattazzi yine de manastırların kaldırılmasına ilişkin tasarıyı 28 Kasım'da masaya yatırdı ve iki yıllık hükümet başkanı olan Cavour Kontu tasarıyı geçirmekte kesinlikle kararlıydı. Muhafazakarların şiddetli muhalefeti göz önüne alındığında, Liberaller yasayı bariz kötü niyetle desteklediler.
Raportör, "Kilise'nin sahip olma hakkı yoktur," diyor. Kilisenin malları fakirlere aittir. Eğer ulus fakirse, onu meşru bir şekilde ele geçirebilir. »
Kont Solaro della Margherita'nın bu yasayı korkunç bir sahtekarlık olarak tanımladığı ateşli tartışmalardan sonra dava ertelendi.
Ama ertesi yılın başında Don Bosco'nun hayalleri gerçek oldu. 12 Ocak'ta, Victor Emmanuel II'nin annesi Marie-Thérèse kısa bir hastalıktan sonra öldü. Don Bosco olağanüstü bir hayırseveri kaybeder. Kral üzüntüden bunalmış ve uyku ondan kaçar.
Bu ilk yas zar zor geçti, Kralın karısı Adelaide bir erkek çocuk doğuruyor. Birkaç hafta sonra, kralın kardeşi Savoy Prensi Ferdinand onu mezara kadar takip eder.
Cennetten gelen tüm bu uyarılara rağmen, Meclis 2 Mart 1855'te Rattazzi Yasası'nı kabul etmeye karar verdi.
Dördüncü kez, ölüm kralın kapısını çalar. 17 Mayıs'ta onu en küçük oğluyla sevindirdi. Sağır bir kulağı böyle darbelere nasıl çevirebiliriz? Ancak Senato, beş gün sonra, Casale Piskoposu Piskopos di Calabiana'nın spoliasyon projesinin terk edilmesine karşı hükümete yaklaşık bir milyon liret teklif etmesine rağmen yasayı az farkla kabul etti.
Son söz şimdi kralda, Don Bosco ertesi gün gençlerine söyledi. İmzasına göre bir grup manastırın kapatılmasına bağlı. Ama korkarım ki Cennet, Evine bir talihsizlik daha getirecek.
"Krala yazmak iyi olmaz mıydı?" Jean Cagliero'ya sorar.
Evet, evet. Bununla ilgilenmek ister misin Angel?
İsteyerek. Ne yazmam gerektiğini söyle.
"Majesteleri," diyor Don Bosco, "Dün Don Bosco da dahil olmak üzere birkaç kişiyle bir röportaja katıldım. Görüşmede, günün olayları ve sonuç olarak Senato'da geçtiğimiz günlerde kabul edilen Rattazzi yasası üzerinde durulup durulur. Eğer kralla konuşmam mümkün olsaydı," dedi Don Bosco, Majesteleri, ona derdim ki, "sizi ve ailenizi büyük bir felakete çekmemek için bu yasayı imzalamamaya dikkat edin. "Majestelerinin sadık ve itaatkar bir öznesi olarak sizi bilgilendirmek için bir noktaya değineceğim şey budur. İmza: Aange Savio, Châteauneuf d'Asti'den.
Bu mektubu okurken, Victor-Emmanuel paled. Cennetin uyarıları onu çok etkiledi; Birkaç ay içinde dört yas, annesi, karısı, kardeşi ve oğlu.
"Bu Don Bosco beni rahat bıraksın!" diye titreyen bir sesle fısıldıyor.
Yasa metni kısa bir süre sonra imzaya sunulduğunda, birkaç gün yansıma gerektirdi. Birkaç ilahiyatçıya, dinsel hukuk doktorlarına danışma fırsatını yakaladı ve don Bosco'nun uyarılarından ve ezici gerçekleşmelerinden haberdar olmalarını sağlamadı. Bu dinsizler, Kilise'nin haklarını görevlerine göre savunmak yerine, müstehcen bir şekilde cevap verirler: "Majesteleri Don Bosco'nun mesajları hakkında endişelenmesin! Vahiy zamanı geçti! Kehanetler ve tehditler artık övgüyü hak etmiyor! »
Kral Victor Emmanuel daha sonra kalemi aldı ve üç yüz otuz dört dini kuruluşu ortadan kaldıran ve beş binden fazla erkek ve kadını evlerinden eden bu yasayı imzaladı.
Dahası, hükümdar Don Bosco'ya önsezileri için kızmadı; sık sık onu bir aziz olarak gösterir. Ama olan oldu. Kovulan dindarların arkasında manastırlarının kapılarını kapattılar. Yüzyıllardır Allah'a ve yoksullara hizmet etmek için kullandıkları bütün mal varlıkları devlete geçer. Hırslı Cavour Kontu hedeflerine ulaştı.

(Don Bosco, Gençlik Havarisi, G. Hünermann)

le-petit-sacristain.blogspot.com/2022/01/le-songe-de-don-bosco.html