Clicks474
Libor Halik
7

Výjimečný gynekolog, který je proti umělým potratům. Bohu díky.

Úryvky: Koľko je vás dnes v Ružinove gynekológov s takýmto nastavením?
Keď som začínal, tak nás bolo takto zadefinovaných najviac osem.
A dnes?
Je ich asi o polovicu menej.
...
Alebo sme mali pred rokmi prípad pôrodu chlapčeka bez rúk a nôh, ktorý “ušiel” ultrazvukovému vyšetreniu. Boli to starší rodičia, pre ktorých to bola posledná šanca mať dieťa a narodilo sa im takto postihnuté dieťa. A viacerí kolegovia vtedy strašným spôsobom odsúdili prenatálnu starostlivosť obvodného gynekológa so slovami, ako sa “toto” mohlo narodiť.
Po rokoch som v obchodnom centre videl zvláštne utekať chlapčeka na špičkových protézach na rukách i na nohách. Hneď mi napadlo, či nejde o toho chlapčeka z našej nemocnice. Mne to nedalo a prihovoril som sa otcovi a opýtal som sa ho, či sa nenarodil náhodou v Ružinove v tom a v tom roku.
Bol to on a jeho otec mi vyrozprával dojímavý príbeh o tom, že by svojho syna nevymenil za nič na svete, že je najšikovnejší v triede, že mu vybavili protézy z Rakúska preplatené poisťovňou a že ich chlapec je poklad. Ja som vtedy povedal, že všetci tí kolegovia, ktorí mi tam rozprávali tie historky, by mali dnes stretnúť tohto chlapca a najmä jeho rodičov, ktorí sa tešili zo svojho jediného syna.
---
My lekári často riešime len zdravotné riziká, ale nevnímame, čo rozhodnutie ísť na potrat urobí so ženskou psychikou.
Postabortívny syndróm je realita a ja sa stretávam s tým, že trvá roky. Mal som pacientku, ktorá užila „tabletku po“, nezafungovala, a kvôli patologickému tehotenstvu, ktoré sa uhniezdilo mimo maternice, musela ísť na zákrok a podstúpiť aj ďalšiu liečbu .
Dostala sa ku mne s druhým tehotenstvom a takmer celú graviditu sme riešili jej depresie, postabortívny syndróm. Ona sa až nevedela tešiť na svoje druhé dieťa, často plakala, mala nočné mory z toľkých výčitiek, skončila na liekoch. Tento syndróm jej dlho nedokázalo prekryť ani ďalšie krásne zdravé dieťa. Bolo mi jej naozaj ľúto.

Verejná podpora pochodu za život vám ako lekárom s týmto nastavením pomôže?
Mne to robí veľmi dobre, lebo vo svojom pracovnom prostredí si pripadám často ako úplný exot, a zrazu sa tu vynorí masa ľudí, ktorá ide do ulíc s rovnakým názorom, aký mám aj ja, s veľkou podporou, že v tom nie som sám. Že tu nezastupujem názor nejakej fanatickej menšiny, ale že nás je veľa normálnych rodín, ktoré zastávajú rovnaký názor a majú úctu k životu najmenších, ktorí nemajú hlas.

...Ona sa až urazila, zmenila výraz tváre a úplne vážne mi povedala: “Ja pochádzam z krajiny, kde sa toto (potrat) nerobí.” Tam mi došiel ten kontrast, ako dnes vnímame seba samých ako civilizovanejších než sú Afričania.
Veľakrát sestra už od dverí mamičku víta, že na čo vám je tretie, nemáte dosť starostí? To nie je o krížiku na stene, to je veľakrát o životnom nastavení lekárov a sestier, ktorým môžu meniť nastavenie žien.
Mnohem více na: nm.sk/…/pre-moje-postoj…
warez and 6 more users like this.
warez likes this.
Mates5485 likes this.
pehol likes this.
Ignac72 likes this.
ľubica likes this.
OAMDG1 likes this.
apredsasatoci likes this.