Clicks2.9K
PiotrM
5

Czy Franciszek oszalał?

Papież Franciszek w motu proprio "Spiritus Domini" zmienia paragraf 230 Kodeksu Prawa Kanonicznego, umożliwiając kobietom przyjmowanie posług lektora i akolity. Praktycznie lektorki będą robiły to, do czego kobiety u nas już są dopuszczane na liturgii - czytanie lekcji/modlitwy wiernych etc.
Widoczna zmiana idzie z dopuszczeniem kobiet do akolitatu. Kobiety będą mogły przy ołtarzu pomagać diakonowi, będą mogły rozdawać komunię (przed "zwykłymi" nadzwyczajnymi szafarzami). Wreszcie, będą mogły przewodniczyć nie tylko różnym nabożeństwom (Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, Rożaniec...) ale i np. stacjom pogrzebu.
Lektorzy i akolici mają mieć udział w formacji liturgicznej wiernych (troszczyć się również o swoją), a akolici nadto mają być wrażliwi na dzieła miłosierdzia - promować je i brać w nich udział.

Czy kobiety pełniące posługę akolity będą mogły być np. subdiakonem na liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego? Raczej nie. Po pierwsze, do tej formy rytu rzymskiego stosowane są inne przepisy nawiązujące do dawnych tradycji, i tak np. kobiety nie są ministrantkami, nie mogą śpiewać lekcji, nie udziela się komunii na rękę etc. Po drugie, raczej żadnej kobiecie zainteresowanej tą liturgią nie przyjdzie to do głowy.

Jednocześnie papież przypomina, że posługi te nie stanowią etapów przygotowania do sakramentu kapłaństwa i że kobiet nie można wciąż wyświęcić.

Polscy biskupi będą musieli dostosować aktualne przepisy do nowego prawa i życzliwie odpowiedzieć na ewentualny szturm niewiast na te posługi.
wlowoj
Nie, nie oszalał. Konsekwentnie wprowadza w życie plan. Kapłan w nowej mszy ma wychodzić tylko do konsekracji. Po zmianie tekstu nawet konsekracja będzie na niby.
mk2017
Kobiety w Ameryce już od dawna rozdają Komunię św. Zostało to teraz tylko przyklepane.
PiotrM
Idzie chłop w zaparte. Ciekawe czy pedofilia przejdzie teraz na dziewczynki? Drań!!
PiotrM
Rafał_Ovile
PiotrM o ile mi wiadomo to żyjący papież Benedykt XVI nie zmienił ani kodeksu kanonicznego ani nauczania Kościoła.
"Nie przeszkadzaj swojemu wrogowi gdy popełnia błędy"