Papež: Do Argentiny se nevrátím, umřu v Římě, ako Pán Boh dá svatý Otče

“Zemřu tady v Římě, do Argentiny se nevrátím,” řekl papež František v rozhovoru uděleném v roce 2019 novináři a lékaři Nelsonu Castorovi. Nevyloučil v něm, že by se mohl stát emeritním papežem jako jeho předchůdce. V rozhovoru publikovaném v argentinském deníku La Nación hovořil také o svém zdravotním stavu a vzpomínal na léta diktatury.

František v rozhovoru před necelými dvěma léty ujišťoval, že se cítí dobře a je pln energie. Ve vzpomínkách se však vrátil také k “těžké chvíli” z roku 1957, kdy mu ve věku 21 let odstranili horní část pravé plíce. “Když jsem se probral po anestézie, pociťoval jsem velmi intenzívní bolest,” vyprávěl. “Měl jsem obavy, ale vždycky jsem věřil, že se uzdravím,” dodal. Další léta jeho intuici potvrdila. Papež ujišťuje, že jej nemoc nikdy neomezovala. “Dokonce ani během zahraničních cest jsem nemusel nikdy omezovat nebo odvolávat žádnou z plánovaných aktivit. Lékaři mi vysvětlili, že pravá plíce zastoupila vyjmutý fragment,” řekl Svatý otec.

Novinář papeži položil také otázku, zda někdy absolvoval psychoanalýzu. “To jsem nikdy neudělal,” odpověděl František. Dodal nicméně, že se radil s jistou psychiatričkou, v době, kdy byl v časech argentinské diktatury jezuitským provinciálem. “Pomohla mi překonat tehdejší strachy. Stávalo se, že jsem ukrýval nějaké lidi a pomáhal jim k odchodu ze země. Představte si, jak jsem se bál, když sem převážel v autě někoho ukrytého jen pod dekou a musel jsem projet přes tři vojenské kontrolní stanice. Napětí, jaké to ve mně působilo, bylo ohromné,” vyprávěl papež František. Jak dodal, konzultace s psychiatrem mu napomohly také k lepšímu sebeovládání a vyhýbání se ukvapeným rozhodnutím.

František se vyznal také z neklidu spojeného s chutí všechno ihned vyřešit a nutnosti učit se v životě zpomalovat. Jednou z metod, kterou k tomu užívá, je poslouchání Bachovy hudby. “Upokojuje mě a pomáhá mi k lepší analýze problémů,” přiznal papež.

Na závěr rozhovoru se novinář Františka zeptal, zda přemýšlí o smrti. “Ano - odpověděl papež - ale nebojím se jí.” Na dotaz jak si ji představuje, odvětil, že “jako papež, úřadující nebo emeritní. V Římě. Do Argentiny se nevrátím,” zakončil František.
ekans
nadutost tohoto papeže je nebetyčná