tr.news
4

Kardinal Pell Cehennem Konusundaki Görüşlerini "Değiştirdi"

Kardinal George Pell, FirstThings.com sitesine yaptığı açıklamada (15 Kasım), Tanrı'nın sevgisini ebedi cezayla uzlaştırmak için mücadele ettiğini söyledi.

Her ne kadar Kilise Doktorlarının insan ırkının çoğunun lanetlendiğini öğrettiğini bilse de, on yıllar boyunca, neredeyse herkesin kurtarılacağına, çok azının cehenneme gideceğine ve birçoğunun Araf'ta arınmaya ihtiyaç duyacağına inanıyordu.

Kardinal ayrıca Mesih'in Luka 13:24'teki uyarısının da farkındaydı: "Dar kapıdan girmeye gayret edin. Size şunu söyleyeyim, çok kişi içeri girmek isteyecek, ama başaramayacak."

Bir Amerikalı piskopos, ebedi cezanın olmadığı durumda, Mesih'in çarmıha gerilmesinin ve rahiplik faaliyetinin yararsız olacağını söylediğinde görüşlerini "değiştirdi".

Artık Pell, günahın neden olduğu korkunç acıyı görmezden gelen ve "insan iradesinin inatçılığını" küçümseyen "korunaklı bir duygusal" olduğunu söylüyor.

Mesih'in son gün herkesi yargılayacağı gerçeğini ciddiye almamanın "inanç ve ahlak krizinin merkezinde" olduğuna inanıyor.

Resim: George Pell, © Mazur, CC BY-NC-SA, #newsAqnuljqrzn