Clicks1.4K
pl.news
1

Atak na biskupa: księża działali ze świeckimi

Trzech księży jest wśród 12 (według innych źródeł 24) osób aresztowanych 26 kwietnia, parę godzin po tym, jak biskup-elekt Rumbeku, Christian Carlassare, został postrzelony, donosi AciAfrica.org.

Policja podążała za kluczowymi wskazówkami z telefonu komórkowego znalezionego na miejscu zbrodni. Jeden z napastników, którzy strzelali do Carlassare'a, upuścił go, a duchowny upadł na niego.

Wśród aresztowanych są prominentne osobistości świeckie diecezji Rumbek. Prezydent Sudanu Południowego, Salva Kiir, katolik, poprosił o szybkie śledztwo w sprawie zbrodni.

Pełniący obowiązki ministra informacji i komunikacji, William Kocji Kerjok, powiedział Radiu Tamazuj 26 kwietnia: "traktujemy [sprawę] jako politykę w samym Kościele Katolickim".

Dodał, że kierownictwo Kościoła powinno za to odpowiedzieć, "dlatego rząd aresztuje prawie wszystkich [w związku z biskupem], aby zostali za to pociągnięci do odpowiedzialności."

Niedbały Watykan potrzebował prawie dziesięciu (!) lat na zastąpienie zmarłego w 2011 roku biskupa Rumbeku, Cesarego Mazzolariego. Jest prawdopodobne, że ci, którzy wypełnili tę próżnię władzy, czują się zagrożeni przez nowego biskupa.

#newsLtfyfnhoku