Clicks999
csk.news
197

Maďarský biskup chce, aby sa kňazi ženili

Biskup Miklós Beer, (74) z mesta Vác v Maďarsku plánuje požiadať pápeža Františka o ukončenie celibátu pre kňazov, ako povedal pre szemlelek.blog.hu. Beer žiada, aby sa kňazi mohli ženiť, pretože by to pomohlo vyriešiť údajný nedostatok kňazov v súčasnosti.

Jeho diecéza má 220 farností, z ktorých desať je bez stáleho farára. Beer navrhuje vysvätenie ženatých mužov, ktorí "vedú

príkladný rodinný život."

V apríli radikálny kardinál Walter Kasper povedal pre katholisch.de, že pápež František chcel, aby mu jednotlivé konferencie biskupov predkladali návrhy na vysvätenie ženatých mužov. Kasper naznačil, že František by mal vôľu zrušiť celibát kňazov.

Obrázok: Miklós Beer, © Thaler Tamas, CC BY-SA, #newsVbhjsionvx
ľubica
wacula25wp.pl
dobrze A MYLISZ SIĘ wzorem i prawem jest JEZUS CHRYSTUS i PAPIEŻ i jego SŁUCHAJCIE gdyż papież idzie drogą do nieba natomiast inne od wieków drogi są MYLNE i odwracają wiernych od radości CZYSTOŚCI ŚLUBOWANIA NA KRZYŻ w J.CH.
ľubica
Maria Dubovska
jak povieš aobubo 😀 😀 😀
wacula25wp.pl
WZOREM JEST JEZUS CHRYSTUS ON JEST ZAŁOŻYCIELEM wiary chrześcijan NIE MIAŁ ŻONY zastępcą Chrystusa na ziemi jest papież też bez żony . Tak i też duchowięństwo ma być takie same a wszystko inne nie jest miłe BOGU
aobubo
Celibát není panictví.
aobubo
Samé keci Username.
Filofej
Môžeš písať fejtóny do Pravdy alebo Rudého Práva,Maria Dubovska 😂
Len kto ich bude čítať 😉
Maria Dubovska
Čím si mám robit tú srandu? Ved to bolo presne tak to je ako som písala. Filofej tu rysoval nejakú podivnú selanku o vynikajúcej, pestrej krajine východu odkial prichádzajú výnimočne pastoračne zruční bohatieri a o jakýchsi nudných a zaostalých oblastiach západu, kde splašene pobehuje takmer retardovaný, navyše celé roky dobre nevyspovedaný ľud. Až teraz trochu srandujem, ale nejak tak podobne …More
Čím si mám robit tú srandu? Ved to bolo presne tak to je ako som písala. Filofej tu rysoval nejakú podivnú selanku o vynikajúcej, pestrej krajine východu odkial prichádzajú výnimočne pastoračne zruční bohatieri a o jakýchsi nudných a zaostalých oblastiach západu, kde splašene pobehuje takmer retardovaný, navyše celé roky dobre nevyspovedaný ľud. Až teraz trochu srandujem, ale nejak tak podobne tomu bolo. Sa nediv, že som pocítila potrebu trochu túto idylku rozkopnut.
Filofej
Zedad, rád píšeš o tom čo nepoznáš?
Prídi sa presvedčiť najskôr o realite života medzi grekokatolikov (žijú hlavne na východe Slovenska a je ich okolo 300000) a potom sa vyhneš stupídny príspevkom.
aobubo
Username ty si teď ze mě děláš srandu viď, že se vykrucuješ.
Maria Dubovska
neni pravda aobubo. v živote som neriešila to jak technicky fungujú grékokatolícki knazi , v podstate ma to absolutne nezaujima a možno prave ten nezaujem irituje. len som sa postavila len na obranu svojich knazov. predsa ked ja uznam že tito knazi su lepší spovedníci, tak automaticky aj ked nevypovedané odznie, že naši knazi sú horší spovednící. a tento pokus, možno nevedomý, o ich elegantné …More
neni pravda aobubo. v živote som neriešila to jak technicky fungujú grékokatolícki knazi , v podstate ma to absolutne nezaujima a možno prave ten nezaujem irituje. len som sa postavila len na obranu svojich knazov. predsa ked ja uznam že tito knazi su lepší spovedníci, tak automaticky aj ked nevypovedané odznie, že naši knazi sú horší spovednící. a tento pokus, možno nevedomý, o ich elegantné hejtovanie som proste nepripustila . tak hned je chyba že som riešila, pretože som proste niekomu nevyhovela. ale zlý bol samotný ten pokus, ja som len bránila.
aobubo
Mě Username vadí, že mluvíš jako by my nic, ale opak je pravdou, vy a tobě podobní pořad něco řešíte, takový syndrom latiniků se vyvyšovat tak vysoko, že pohrdají ostatními. Pohrdáte spoluvěrci, bratry a sestry ve víře, neustale jim dáváte najevo, svou povýšenost a to kvůli čemu? Jste snad lepši? Já věřím Kristu. Nevím čemu nebo komu věříte, když se takto chováte.
Samson1
No, P. Maria ve zjevení v Amsterdamu na konci světové války Idě Peergemanové řekla, že celibát má být zachován, ať sv. Otec na něm trvá, že je stále velkou silou církve, ale někteří chtějí něco jiného. Takže ještě rozluštit pravdivost zjevení a třeba je důležitější 5 Mariánské dogma. Dnes se třeba slaví Nanebevzetí, což je též Mariánské dogma a my ve farnosti máme dnes svátek, kostel je zasvěcen …More
No, P. Maria ve zjevení v Amsterdamu na konci světové války Idě Peergemanové řekla, že celibát má být zachován, ať sv. Otec na něm trvá, že je stále velkou silou církve, ale někteří chtějí něco jiného. Takže ještě rozluštit pravdivost zjevení a třeba je důležitější 5 Mariánské dogma. Dnes se třeba slaví Nanebevzetí, což je též Mariánské dogma a my ve farnosti máme dnes svátek, kostel je zasvěcen Panně Marii Nanebevzaté. I biskupa asi někdy tahá jeho tělesnost a vlastní chtění víc než je zdrávo.
Maria Dubovska
myslím to tak že spoločná skúsenost sa dá nájsť v mnohých iných oblastiach. nemusíš riešiť len manželstvo, môžeš trebars riešit i vzťah k rodičovi. a trebárs on má podobný problém a prežil podobné jak ty. aj zdravotný problém rovnaký vás može spájat, ktorý ti zabranuje plnit povinnosti niektoré a on to tiež može prežívat podobne. skrátka je plno vecí kde sa vaše osobné skúsenosti môžu pretnut.
Filofej
Manželstvo ťažko nazvať hobby 😉
Skôr je to rehoľa 😀
Maria Dubovska
sú proste na jednej lodi v nejakej oblasti, ale to som aj ja s knazom fajčiarom alebo proste môžeme mať nejaké spoločné hobby, alebo rovnaké trable. nic so mnou takáto spolupatričnost v spovednici nikdy nerobila. proste nejaký spoločný priesečník sa môže najst, sme ludia, máme mnoho spoločného.
Filofej
To súhlasím,Maria Dubovska.
Ale ten pocit,keď hovorí chlap s chlapom v spovedelnici a majú spoločnú skúsenosť s výchovou detí,alebo s rôznymi krízami v manželskom vzťahu ,je o poznanie iný.Hovorim z toho,čo som za tie roky zažil a preto mám ku ženatým kňazom pozitívny vzťah.
V misiách sú určite viac vhodní celibatnici ale v bežnej pastorácii sú ženatí kňazi prínosom.
Ďalšou výhodou je ,že ich …More
To súhlasím,Maria Dubovska.
Ale ten pocit,keď hovorí chlap s chlapom v spovedelnici a majú spoločnú skúsenosť s výchovou detí,alebo s rôznymi krízami v manželskom vzťahu ,je o poznanie iný.Hovorim z toho,čo som za tie roky zažil a preto mám ku ženatým kňazom pozitívny vzťah.
V misiách sú určite viac vhodní celibatnici ale v bežnej pastorácii sú ženatí kňazi prínosom.
Ďalšou výhodou je ,že ich manželky majú tiež dôležité postavenie vo farnosti,kantorujú,spolupracujú so ženami a matkami a kňazovi nehrozí ,že sa naň zavesí kŕdeľ zranených žien,ako sa to občas stáva v RKC farnostiach,pretože majú rešpekt pred "matuškou" a držia si potom ten správny odstup.
Maria Dubovska
filofej to aby knaz správne chápal rodinu nenu vec osobnej skúsenosti ale proste empatie. tú bud človek má alebo nemá. empatia sa nezískava skúsenosťami ale je skôr záležitost inteligencie a psychiky. ja nemusím ist do severnej korei aby som vedela že je to tam naprd, tak jak nemusím ist do litmanovej aby som vedela, že zjavenie neni schvalene.