Clicks1.2K
Ladislav Suchý
41

Společné koupání - stále ještě zakázáno!

pokani.cz/nestydaty-pohled/ - Věděli jste, že společné koupání Církev zakazovala? Konečně jsem pochopil, jaké k tomu měla důvody.

U osob jiného pohlaví je pohlížení na nepočestné části těl smrtelný hřích.

Problematika mravnosti lidského pohledu se zvlášť dotýká konkrétních míst, kde se lidé obnažují. Jsou to především koupaliště, sluneční nebo vodní lázně. Je pozoruhodné, že ještě do poloviny minulého století Církev svatá zakazovala společné koupání mužů a žen. Nepoť právě zde je pohled lidský nejvíce drážděn. Není dovoleno bez závažného důvodu vystavovat se pokušení, anebo sám být pokušením pro druhé. Především je třeba dbát na to, aby děti nebyly pohoršovány, což se snadno může stát i skrze vlastní rodiče, kteří se koupou.

Celý zajímavý článek je zde: pokani.cz/nestydaty-pohled/

niedopytalski
Mě by zajímalo, zda o těchto textech vědí budouci lékaři – psychiatři, religionisté a budouci psychologové na vysokých školách.
Tyto texty by měly být používaný při vyuce. aby pomohly hodně objasnit.
Ladislav Suchý
Příhoda o Tansanovi a Ekidovi je fakt poučná. Jinak pod článkem se objevila citace od Posvátné kongregace koncilu z roku 1930. Také je zajímavá.

Líbí se mi, že je možné konfrontovat osobní pocity s fakty.
Kallistratos likes this.
Kallistratos
Web s minimem transparentnosti. Zdroje nevalné. Podivná aktivita: pokani.cz/vysvetlujici-po… Silně mi to připomíná jinou skupinu ultimativních aktivistů dohnalitů ve stylu - buď a nebo... Někdy mi určité postoje připomínají lidi odtržené od reality a prosazující spíše náboženskost než opravdový vztah, rigidní disciplinárnost než trpělivost a poznávání... Určitá forma sociálního izolacionismu je …More
Web s minimem transparentnosti. Zdroje nevalné. Podivná aktivita: pokani.cz/vysvetlujici-po… Silně mi to připomíná jinou skupinu ultimativních aktivistů dohnalitů ve stylu - buď a nebo... Někdy mi určité postoje připomínají lidi odtržené od reality a prosazující spíše náboženskost než opravdový vztah, rigidní disciplinárnost než trpělivost a poznávání... Určitá forma sociálního izolacionismu je přirozenou součástí života a sekty nebo uzavřené náboženské proudy v tomto vynikají obzvlášť. Pokud vzpomenu na Amiše a jejich oblékání, ignorace aut a elektřiny, tak je to něco obdobného. Podobně tak zahalování, dodnes čepeček a čtvery šaty... A stejně tak si připomenu vzpomínku jednoho člověka na Usámu bin Ládina, když mu přišla otevřít žena s nezahalenou tváří. Ihned odvrátil svůj zrak a možná v dálce pohladil pohledem stádo koní... Od koho se učil Usáma později - od Zavahrího. Hlupáci to nebyli, ani nemajetní lidé... Islám se pro jistotu umí tak dobře zahalovat až skrývat, že? A jaké jsou projekce mudžahedínů směrem ke světu a jaký je pohled na ženy? Jaký byl pohled na ženy v polovině 19. století třeba v Anglii? Doporučuji dohledat. Takže ono tak nějak to zahalování není klíčem ke zbožnosti a úctě k Bohu. To podstatné musíme vyřešit na osobní rovině, podobně jako jakékoli pokání.
----------------------
Pro poučení:
Putovali spolu dva zenoví mniši Tansan a Ekido a dospěli k brodu. Na břehu stála překrásná mladá dívka v hedvábném kimonu. Očividně měla strach přejít přes řeku, protože ji vzedmuly silné deště.
Ekido se rychle podíval jinam. Naproti tomu Tansan nezaváhal a beze slova vzal dívku do náruče a přenesl ji přes řeku. Na druhém břehu ji opatrně postavil a oba mniši pokračovali mlčky v cestě. Uplynula čtvrthodina, půlhodina, celá hodina. Tu Ekido vyhrkl: "Co to do tebe vjelo Tansane! Porušil si několik mnišských pravidel naráz. Jak sis té hezké dívky vůbec mohl všímat, natož se jí dotknout a přenést jí přes řeku?" Tansan klidně opáčil: "Já jsem jí nechal u řeky, ty jí ještě neseš?".
Peter(skala)
prečital som celý članok a musim skonštatovať že je velmi aktualny, len mi tam chýba upresnenie prečo je dovolene sa obliekať od laktí po kolená.

Podla mna to je kompromis, ktorý schvaluju klerici, aby ludia nechodili do kostola ešte v kratších šatách, ale v skutočnosti aj to farari lutuju, lebo vedia, že už aj takýto odev neprislucha tomu ako sa oblieka(la) Panna Mária a ako by sa mali …More
prečital som celý članok a musim skonštatovať že je velmi aktualny, len mi tam chýba upresnenie prečo je dovolene sa obliekať od laktí po kolená.

Podla mna to je kompromis, ktorý schvaluju klerici, aby ludia nechodili do kostola ešte v kratších šatách, ale v skutočnosti aj to farari lutuju, lebo vedia, že už aj takýto odev neprislucha tomu ako sa oblieka(la) Panna Mária a ako by sa mali obliekať cudné ženy.

Samozrejme to isté platí o mužoch a čo sa týka tých klerikov, ktorým to je "jedno", ked povoluju krátky odev na posvätných miestach, tak tí by radšej ani nemali rozhodovať o tom, nakolko su nekompetentní vo svojom usudku.

Tiež by bolo dobré citovať vyjadrenie cirkevneho dokumentu, kedy sa zakazovalo spoločné kupanie.
Theodorá-Máriá likes this.