Clicks210
Peter(skala)
3

Výročie Novembra 1989 ako nekonečné potvrdzovanie „pravdy“ liberálnej demokracie? Slovensko potrebuje revolúciu vedomia a mysle

Bratislava 16. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Blíži sa ďalšie výročie Novembra 1989 a tak sa v mainstreamových médiách čoraz viac objavujú aj príspevky týkajúce sa tejto historickej udalosti. Bežní občania sú však zamestnaní skôr súčasnosťou a keďže majú pocit, že ich štát dlhodobo ukracuje o ich práva, sú pripravení opäť demonštrovať na námestiach v Bratislave

Ilustračné foto: Na snímke zábery z archívnych materiálov Národného filmového archívu Slovenského filmového ústavu

Oslava liberálnej demokracie

Liberálne médiá sa každoročne snažia vyzdvihnúť Nežnú revolúciu, dať jej vo svojom vysielaní či vo svojom online alebo printovom obsahu dostatočný priestor. Nuž, niet sa čomu čudovať! Činnosť väčšiny novinárov v súčasnej podobe a aj ich spoločenské možnosti, ktoré majú, by boli pred rokom 1989 nemožné. Aj majitelia a predstavitelia médií patria nepochybne k „víťazom“ Novembra 89.

Čo však s tými, ktorí k týmto víťazom transformácie nepatria? Myslíte si, že ich zaujíma pripomínanie nejakého Kňažka či Budaja a vôbec pripisovanie novembrových udalostí jednostranne len akejsi liberálnej klike? Pričom v tom čase išlo vzopätie podstatnej časti národa a na námestiach stáli voliči všetkých neskorších strán a prúdov.

Dnes sa však Deň boja za slobodu a demokraciu kľúčovými médiami a elitami jednostranne presadzuje len ako oslava modelu tzv. liberálnej demokracie. Podľa tejto interpretácie Slovensko dosiahlo počas Nežnej revolúcie to podstatné – a pokiaľ pred nami stoja nejaké výzvy, tie si vlastne podľa tohto výkladu nevyžadujú podstatné systémové zmeny. Skôr sa operuje s takými vyjadreniami, že áno, treba zlepšiť boj proti korupcii, súdnictvo, podnikateľské prostredie a tak ďalej. Ale v zásade systém, v ktorom žijeme, je dobrý a správny.

Podstatná časť občanov si však toto už dávno nemyslí.

Štát zavádza tvrdú represiu

Doba pandémie koronavírusu len zvýraznila trendy, ktoré tu boli už predtým. Štát sa čoraz viac vzďaľoval od potrieb ľudí a častokrát plnil objednávku len rôznych elitných skupín. Bolo treba prispieť na nejaké mimovládky s agendou mulitikulturalizmu či LGBT? Štát prispel. Bolo treba zamestnať odborníčku na rodovú rovnosť? Štát ju zamestnal. A tak ďalej. Ale podstatná časť ľudí sa cítila odstrkovaná.

No a po vypuknutí pandémie koronavírusu a procesov s ňou spojených už vlastne nehovoríme len o odstrkovaní. Štát zavádza čoraz tvrdšiu represiu a začína praktizovať delenie spoločnosti podľa zaočkovania či nezaočkovania proti covidu. Porušuje zásady právneho štátu, vedie pochybné trestné stíhania, ľudia sedia z pochybných dôvodov a absurdne dlhú dobu vo väzbe. Arogancia vlády akoby nemala svoj strop a to všetko „posväcuje“ ešte aj prezidentka, ktorá sa proti zásadným pochybeniam vlády prakticky nikdy neozve.

A za tejto situácie má občan pozerať v televízii nejaké nostalgické spomienky Kňažka na svoju mladosť? Mimochodom, toho Kňažka, ktorý zhruba pred rokom tvrdil, že polícia mala proti protestujúcim tvrdo zasiahnuť?

Teda za éry Nežnej revolúcie boli protesty dobré a dnes už podľa výkladu istých ľudí protestujú len zmanipulovaní „dezoláti“?

Normalizačné zmýšľanie dnešnej elity

Ak má byť poučením z Nežnej revolúcie a významom jej pripomínania ako štátneho sviatku len udržiavanie spoločenského statusu quo a nekritická obhajoba tzv. liberálnej demokracie, tak to, prosím, radšej celý ten sviatok zrušme!

Aj komunisti si v roku 1989 iste hovorili, čo im čo majú „kecať“ do štátnych záležitostí nejakí pouliční demonštranti a nejakí študenti, ktorí ešte o živote nič nevedia. Určite by tiež radšej 17. november vtedy strávili len ako deň voľna. Určite aj oni by si len donekonečna radi pripomínali desaťročia staré historické udalosti, ktoré umožnili, že sa niekedy mohli dostať do funkcií.

Ak sa dnes niektorí príslušníci elity vyjadrujú pohŕdavo o občanoch protestujúcich proti vláde a opatreniam, pričom im zároveň podsúvajú akési trápne a absolútne nevýstižné nálepky „antivaxerov“, tak tým len o sebe prezrádzajú, že ich zmýšľanie má veľmi blízko k zmýšľaniu komunistickej elity na konci 80. rokov.

Navyše – čo si má bežný občan vôbec pomyslieť na adresu mediálnej prezentácie výročia Novembra, keď si uvedomí, že jeden z jeho „tribúnov“ dnes ako minister vlády fakticky kryje všetky jej protizákonné prešľapy?

Revolúcia mysle a ducha

Ak neprepojíme odkaz Novembra 89 s našimi aktuálnymi problémami a túžbou ich riešiť, ak budeme ďalej rečniť len o tom, že systém je fajn, len ešte treba zabojovať proti korupcii a za súdnictvo a tak ďalej – to potrebnú katarziu do spoločnosti ani zďaleka neprinesie. Problémy sa budú ďalej len kopiť.

Slovensko vlastne potrebuje ďalšiu revolúciu. Viac než o jednoduchú zmenu vlády by však skôr malo ísť o revolúciu v nás všetkých, o revolúciu vedomia a povedomia o zodpovednosti za to, čo sa v štáte deje. Že na to máme všetci vplyv a v prvom rade, že pri tom všetkom musíme nášho oponenta aj rešpektovať a počúvať ho – a nielen púšťať sa do jeho bezbrehej démonizácie.

Takáto revolúcia sa bezpochyby neudeje ani zajtra, na tú bude treba čas, tá bude musieť v Slovákoch dozrievať postupne. Ale určite je čas s takouto „revolúciou mysle a ducha“ aspoň konečne začať.

Ladislav Kováčik
Metod
Revolúcie nikdy nepriniesli niečo dobré! Tragédia všetkých revolucionárov bolo, že najprv chceli zmeniť svet. Nie, najprv zmeň seba a svet sa zmení!
Freddy Gargamel
Práve to autor aj navrhuje, ak ho správne chápem.
Peter(skala)
jedno aj druhé (revolucia a zmenu), lebo nedá sa urobiť zmena bez revolucie. Ked prišiel Ježiš na svet, tak započal revoluciu svojou obetou a jeho nasledovnici potom prinašali dalšie obety, lebo to vyustilo k prenasledovaniu a to pokračovalo až do prichodu novej vlády cisára sv.Konštantina.

Dá sa povedať, že 1.kresťanská revolucia trvala cca300 rokov, až kým konečne do vlády neprišiel kresťan. …More
jedno aj druhé (revolucia a zmenu), lebo nedá sa urobiť zmena bez revolucie. Ked prišiel Ježiš na svet, tak započal revoluciu svojou obetou a jeho nasledovnici potom prinašali dalšie obety, lebo to vyustilo k prenasledovaniu a to pokračovalo až do prichodu novej vlády cisára sv.Konštantina.

Dá sa povedať, že 1.kresťanská revolucia trvala cca300 rokov, až kým konečne do vlády neprišiel kresťan. Dovtedy sa menili vlády pohanských cisárov ale odmena prišla.

Na Slovensku vyše 100 rokov su kresťania prenasledovaní a nemôžu sa dočkať kresťanskej vlády, stale tu boli len cirkevní masoni, alebo socialisti, komunisti, nacionalisti, ... ale tak ako prišiel čas kresťanskeho cisára, tak príde čas katolickeho krala Henriho.

Dovtedy všetky revolucie budu len obmenou jednej vlady za druhu, pričom sa sice zmenia nejaké pomery k lepšiemu, ale pridu iné horšie a tak sa to bude meniť, až kým nepríde kráľ Henrich

Vedia to priatelia Boha aj nepriatelia Boha, už len dovtedy vydržať vo viere.