Gloria.tv Needs Your Help - An Urgent Appeal
L. E.
512

W Budapeszcie powstał skwer poświęcony bł. ks. Jerzemu Popiełuszce

Skwer poświęcony bł. ks. Jerzemu Popiełuszce został w niedzielę odsłonięty w dzielnicy Budapesztu, Obudzie, w obecności przedstawicieli rządu węgierskiego, ambasadora RP na Węgrzech Romana Kowalskiego oraz licznie zgromadzonych Polaków i Węgrów.

Na skwerze umieszczono pomnik. Jest to wielki różaniec z dużych wapiennych kamieni połączonych łańcuchami.

“Na części tych kamieni są napisy z cytatami z wystąpień księdza Popiełuszki, a na tablicy obok jest informacja i krótki opis życia błogosławionego” – powiedział PAP ambasador.

Obok posadzono trzy drzewa: pamięci ks. Popiełuszki, kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz św. Jana Pawła II.

“Z Polski przywieziono ziemię z rodzinnego miasta ks. Jerzego Popiełuszki (urodził się w Okopach na Podlasiu – PAP), która została umieszczona pod drzewem jego pamięci” – zaznaczył Kowalski.

Skwer, powstały z inicjatywy Samorządu Mniejszości Polskiej dzielnicy Obuda-Bekasmegyer oraz burmistrza tej dzielnicy Balazsa Busa, znajduje się obok skweru poświęconego ofiarom zbrodni katyńskiej.

W uroczystości uczestniczyli m.in. minister gospodarki narodowej Węgier Mihaly Varga, sekretarz stanu odpowiedzialny za kontakty z Kościołami Miklos Soltesz, goście z Polski, w tym burmistrz i zastępca burmistrza partnerskiej dzielnicy Obudy, warszawskiego Bemowa, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy Obudy i Polonia.

Uroczystą Mszę św. celebrował w pobliskim kościele bp pomocniczy archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej Gyoergy Snell.

RadioMaryja.pl