Maja 21
1211
Joachim Gasiorczyk
Jest taki film "Temple Grandid" (2010). Autystyczna dziewczynka źle się czuje w towarzystwie rówieśników. Woli przebywać na farmie wśród zwierząt. Obserwuje je całymi dniami. Poznaje ich zwyczaje i reakcje.
Już jako dorosła osoba odwiedza ubojnię. Jest wstrząśnięta cierpieniem zwierząt przeczuwających, że to ich ostatnie chwile. Znając zwyczaje zwierząt jest przekonana, że można to zmienić. …More
Jest taki film "Temple Grandid" (2010). Autystyczna dziewczynka źle się czuje w towarzystwie rówieśników. Woli przebywać na farmie wśród zwierząt. Obserwuje je całymi dniami. Poznaje ich zwyczaje i reakcje.
Już jako dorosła osoba odwiedza ubojnię. Jest wstrząśnięta cierpieniem zwierząt przeczuwających, że to ich ostatnie chwile. Znając zwyczaje zwierząt jest przekonana, że można to zmienić. Projektuje nowy typ ubojni, w której zwierzęta do samego końca nie przeczuwają co je czeka. Nadal w pełni korzystają ze swoich zmysłów. Wypatrują niebezpieczeństw. Nie są otumanione farmakologicznie, a mimo to nic nie budzi ich niepokoju. Wydaje im się, że wszystko jest ok, chociaż ok nie jest.

Projekt bohaterki został doceniony przez branżę. Podobno co druga ubojnia w USA jest zaprojektowana wg jej wytycznych.

Dlaczego o tym piszę? Bo wg mnie współczesny internet -a social media w szczególności- są taką nowoczesną ubojnią dla naszych umysłów. Niby jesteśmy samodzielni, niby stosujemy zasady analizy krytycznej, ale z góry wiadomo gdzie mamy dojść w ocenie. Propaganda związana z wojną na/w Ukrainie jest tego najlepszym przykładem.

Czas zacząć traktować media społecznościowe jako broń groźniejszą nawet od bomb i rakiet.
Krytycznie podchodzić do otrzymywanych treści.
Brać odpowiedzialność za like's czy share's. Spróbować przewidzieć skutek publikacji swojego postu.
ZROBIĆ PRZEGLĄD internetowych znajomych. Ilu z nich lajkuje lub udostępnia posty bez opamiętania? Sprawdzone i niesprawdzone. Nawet jeśli działają w dobrej wierze to sieją tylko zamęt. Utrwalają w użytkownikach odruchy stadne. Niektórzy uważają, że jest to zaleta bo mogą np. więcej sprzedać, ale dla więzi społecznych jest to zabójcze.
Rozmawiać nieco dłużej z innymi ludźmi w realu.
Inteligencja zbiorowa to potężne narzędzie, ale nie można z niego korzystać za pośrednictwem mediów społecznościowych w obecnym kształcie.