Clicks661
pl.news
1

Czy kardynał Parolin osobiście złamał międzynarodowe umowy finansowe?

Kardynał Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Franciszka, osobiście poprosił Administrację Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) w 2014 o 50 mln Euro pożyczki, która miała uratować katolicki szpital IDI w Rzymie od bankructwa.

Parolin 20 listopada poinformował o tym CatholicNewsAgency.com. IDI wygenerował zadłużenie na poziomie 800 milionów Euro. Część z byłych administratorów, również ksiądz, zostało skazanych na więzienie za machinacje finansowe.

Oświadczenie Parolina to zapewne przykrywka, która ma chronić Franciszka, ponieważ sam Parolin znany jest z tego, że trzyma się z daleka od afer finansowych.

Pożyczka zainteresowała Moneyval, komitet EU ds. prania brudnych pieniędzy, który przeprowadził kontrolę w związku z naruszeniem umów międzynarodowych, które zabraniają APSA zaciągania pożyczek komercyjnych.

W konsekwencji Parolin wspólnie z kardynałem Wuerlem opracowali plan, by poprosić Fundację Papieską o spłacenie złych długów APSA.

Wuerl okłamał Fundację, twierdząc, że fundusze są potrzebne, by pokryć krótkoterminowe deficyty operacyjne. Mimo pewnych obiekcji pieniądze zostały przyznane.

Koniec końców APSA na tej operacji straciła 30 milionów Euro. Poza tym Watykan wykorzystał 30 milionów Euro z 80-milionowej dotacji włoskiego rządu na szpital Bambino Gesu.

Grafika: © Mazur, CC BY-SA, #newsWnquslahtz
ELOHIM.
@news.pl Kardynał czy Kardzynał?