szuirad1
3715

Św. Jakuba Większego Apostoła 25 lipca

Święty Jakub zwany jest Większym albo Starszym, ponieważ został powołany przez Pana Jezusa wcześniej niż jego imiennik – syn Kleofasa i Marii. Współcześnie jego postać kojarzy się przede wszystkim z miastem Santiago de Compostela w Hiszpanii, dokąd prowadzą wielowiekowe szlaki pielgrzymie z różnych miejsc świata. Tradycja związana z kultem Jakuba Zebedeuszowego jest niezwykle bogata i obejmuje trzy wizerunki Świętego – pierwszy związany z historyczną postacią Apostoła, drugi ukształtowany przez ogromny ruch pielgrzymkowy mający swój początek w średniowieczu, i trzeci popularny szczególnie na Półwyspie Iberyjskim, powstały w wyniku wstawiennictwa tego ucznia Chrystusowego w walce z muzułmanami.

Apostoł narodził się prawdopodobnie w którejś z osad żydowskich nad Jeziorem Tyberiadzkim jako syn rybaka Zebedeusza i Salome. Jego rodzonym bratem był umiłowany uczeń Pana święty Jan Ewangelista. Pewnego razu, gdy wraz z bratem siedzieli nad Jordanem po dniu spędzonym na połowie ryb, przechodził tamtędy Zbawiciel i nakazał, aby poszli za Nim. Odtąd rozpoczęła się długa i niełatwa formacja świętego Jakuba. Niełatwa, ponieważ obaj bracia byli obdarzeni porywczym usposobieniem, dzięki któremu zyskali sobie określenie „synów gromu” (Łukasz IX, 54; Marek III, 17), a ponadto ich apostolska droga wymagała przekroczenia szeregu światowych i małostkowych uwarunkowań, o czym świadczy chociażby sytuacja, w której ich matka pytała Chrystusa Pana, czy zasiądą oni po Jego prawicy i lewicy w Królestwie Niebieskim – chcąc ziemską zapobiegliwością uczynić porządki w Królestwie Boga i nie wiedząc, przez jakie cierpienia musi przejść głosiciel Ewangelii, by dostąpić chwały królowania z Bogiem w Niebie (Mateusz XX, 20-28).

Może właśnie z powodu trudnego charakteru, który wymagał większej pracy i samozaparcia, Jakub stał się jednym z uprzywilejowanych uczniów Pańskich – obok Szymona Piotra i swego brata Jana – którzy mieli zaszczyt towarzyszyć Mesjaszowi podczas przemienienia na górze Tabor czy też podczas krwawej modlitwy w ogrodzie Getsemani. Wiadomo też, że po zesłaniu Ducha Świętego piastował godność biskupa Jerozolimy i dzięki silnemu charakterowi, który z pomocą łaski Bożej umiał wykorzystać dla głoszenia Dobrej Nowiny, cieszył się poważaniem zarówno swoich wiernych, jak i nieprzyjaciół. W pamięci potomnych przechował się obraz świętego Jakuba, który na wzór dawnych patriarchów, surowy i bogobojny, dzierżył mocno ster duchowego przewodnictwa nad ludem Bożym.

Śmierć na chwałę Bożą i zbawienie dusz

Dzieje Apostolskie podają, iż zginął on śmiercią męczeńską (około roku 44) właśnie dlatego, że zbyt wiele... Trzy wizerunki świętego Jakuba Większego
szuirad1
Św Maria del Carmen Sallés y Barangueras 25 lipca .:ILG:. - Czytelnia: 25 lipca - Św. Maria del Carmen
szuirad1
One more comment from szuirad1
szuirad1