Clicks383
Maja 21
1
Kard. Czerny: nie możemy zapominać o gościnności
Maja 21
3,5-metrowa marionetka o imieniu Amal dotarła na Plac św. Piotra. Marionetka przedstawia syryjską dziewczynkę w wieku ok. 9 lat i symbolizuje wszystkie dzieci, które cierpią z powodu wojen i konieczności opuszczenia swoich domów, a także oddzielenia od rodziców.

Projekt o nazwie „The Walk” (ang. przejście, droga) to wędrowny happening, który rozpoczął się w Gaziantep, w pobliżu turecko-syryjskie…More
3,5-metrowa marionetka o imieniu Amal dotarła na Plac św. Piotra. Marionetka przedstawia syryjską dziewczynkę w wieku ok. 9 lat i symbolizuje wszystkie dzieci, które cierpią z powodu wojen i konieczności opuszczenia swoich domów, a także oddzielenia od rodziców.

Projekt o nazwie „The Walk” (ang. przejście, droga) to wędrowny happening, który rozpoczął się w Gaziantep, w pobliżu turecko-syryjskiej granicy, a zakończy w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. Amal przemierzy w sumie ponad 8 tys. kilometrów, przypominając ludziom w mijanych miastach i wsiach o losie syryjskich dzieci.

W Watykanie przywitał ją kard. Michael Czerny. Przypomniał historię Abrahama, który przyjął pod swój dach nieznajomych i w ten sposób ugościł Aniołów. Podkreślił, że gościnność wobec obcych otwiera na możliwość spotkania Boga. Podsekretarz watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka przypomniał, że akt przyjęcia kogoś pod swój dach przemienia człowieka. „Bardzo wiele wspólnot i rodzin może o tym zaświadczyć. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy opiekują się nieletnimi, wyrwanymi ze swoich rodzin” – powiedział kard. Czerny.

Wskazał, że jako chrześcijanie nie możemy nigdy zapomnieć o gościnności. Przypominać ma nam o tym Światowy Dzień Uchodźcy, który obchodzony będzie na całym świecie w niedzielę 26 września. „Do nas należy przyjęcie i ochrona migrantów i uchodźców, a także ich integralny rozwój, który ma być znakiem lepszej przyszłości, jakiej wszyscy pragniemy” – zaznaczył kard. Czerny.

Z kolei abp Gianpiero Palmieri wezwał do zwrócenia uwagi na dramat dzieci oddzielanych od rodzin. „W ostatnich dniach byliśmy świadkami tragedii Afgańczyków, którzy nie mogli opuścić swojego kraju zajętego przez talibów, ale powierzali swoje dzieci obcym żołnierzom, aby je ratowali. Nasza wspólnota chrześcijańska jest wezwana do zaangażowania się w przyjmowanie i wspieranie rodzin uchodźców, a zwłaszcza nieletnich, którzy pozostają sami” – powiedział wiceregent diecezji rzymskiej.

Z okazji przybycia Amal diecezja rzymska zorganizowała spotkanie dla kilkudziesięciu dzieci z różnych rzymskich parafii. Najmłodsi wzięli udział w warsztatach budowania latawca, natomiast rzymscy skauci postawili namiot, przypominający domostwo Abrahama, w którym przyjął nieznanych przybyszów, którzy okazali się aniołami. Impreza zakończyła się poczęstunkiem dla wszystkich dzieci i pożegnaniem Amal, która wyruszyła w dalszą podróż po Europie.

Łukasz Sośniak SJ – Watykan
Kard. Czerny: nie możemy zapominać o gościnności (opoka.news)