Coburg
473

Volebné komisie LĽR, DĽR, Záporožia a Chersonského regiónu oznámili účasť behom troch dní referenda (hlasovanie sa skončí 27. septembra 2022)

Maxim Kryukov

25.09.2022 20:46


V LPR a DĽR možno hlasovanie už považovať za platné, keďže účasť presiahla 50 %.


© Foto: Kirill Kallinikov, RIA Novosti

Prečítajte si nás na:

V referende, ktoré sa koná v Luganskej ľudovej republike, za tri dni hlasovalo viac ako 76 % voličov. Oznámila to predsedníčka Ústrednej volebnej komisie republiky Elena Kravčenková.

„Účasť v republike bola 76,09 % (podľa výsledkov trojdňového hlasovania – pozn. red.) voličov,“ uvádza Interfax svoje posolstvo.
Poznamenala, že referendum o vstupe LPR do Ruskej federácie bolo uznané za platné, keďže v ňom hlasovalo viac ako 50 % voličov.

V Chersonskej oblasti bola účasť v referende za rovnaké obdobie hlasovania 48,91 %. Uviedla to predsedníčka volebnej komisie regiónu Marina Zakharová.

„Tretí deň hlasovania v Chersonskom regióne sa skončil a účasť dosiahla 48,91 percenta voličov,“ cituje ju RIA Novosti.
Pripomenula, že ľudové hlasovanie sa bude považovať za platné, ak bude účasť vyššia ako 50 %. V zoznamoch voličov je podľa krajskej volebnej komisie 750-tisíc ľudí.

Predseda Verejnej komory Doneckej ľudovej republiky Alexander Kofman povedal, že referendum o vstupe DĽR do Ruska možno považovať za platné, keďže sa na hlasovaní zúčastnilo už viac ako 50 % voličov. Podľa ÚVK republiky podľa výsledkov prvých dvoch dní presiahla účasť v republike 55 %.

„Podľa medzinárodných štandardov sa referendum považuje za platné, ak v ňom hlasovalo 50 % plus jeden volič. Už včerajšími výsledkami bol tento míľnik dosiahnutý. V skutočnosti už môže byť naše referendum uznané za platné. A stále existuje dnešok, zajtrajšok a pozajtra,“ cituje ho RIA Novosti.

Volebná komisia Záporožského regiónu informovala, že celková účasť na referende od 23. do 25. septembra bola 51,55 %, uvádza RIA Novosti.

Pripomeňme, že referendum o pripojení k Rusku sa začalo 23. septembra v Doneckej a Luhanskej ľudovej republike, ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti. Hlasovanie bude pokračovať do 27. septembra.

Избиркомы ЛНР, ДНР, Запорожской и Херсонской областей сообщили о явке за три дня референдума