Clicks131

Nové obmedzenia z vlády SR na Sviatky 8-13.4.2020

Matovič preto už zajtra bude tlmočiť vláde návrh na obmedzenie pohybu – od 8. apríla do 13. apríla.

Premiér zverejnil aj výnimky daného obmedzenia – ide o cestovanie do práce, nákup, návštevu lekára či pobyt v prírode v okrese, pohreb príbuzného, starostlivosť o príbuzného i susedská výpomoc.

„Cieľom opatrení je, aby sme sa vyhli zbytočnému cestovaniu a stretávaniu sa. Aby sme sa vyhli zbytočnému nakazeniu našich príbuzných alebo známych,“ konštatoval Matovič.

Ako dodal, osloví aj ministrov vnútra a obrany, aby boli jednotlivé zložky v pohotovosti a aby kontrolovali dodržiavanie tohto nariadenia.

Ako pripomenula exministerka zdravotníctva a odborníčka na cudzokrajné choroby Andrea Kalavská, návšteva rodinných príslušníkov je v čase pandémie veľmi nebezpečná, najmä čo sa týka dôchodcov. Apelovala preto na občanov, aby v čase sviatkov obmedzili cestovanie. Pripomenula dôležitosť nosenia rúšok. Možnosť pohybovať sa v okolí svojho bydliska, návšteva lekární, obchodov, cesta do práce by mala zostať zachovaná. Pobyt v prírode vysoko odporúča a hovorí, že je zdravý, no je potrebné sa vyvarovať styku s viacerými ľuďmi, teda aby do prírody šla len jedna rodina a aby sa viaceré rodiny nestretávali.

Premiér dodal, že nechce, aby sa v krajine zastavil život, no podľa jeho slov treba tiež myslieť najmä na seniorov. Zdôraznil však, že ohrození sú aj mladší ľudia. Dôvody na obmedzenie dopravy nateraz nevidí.

Technické záležitosti zákazu voľne sa pohybovať chce riešiť v pondelok. Komentoval však, že za nedodržiavanie zákazu by mali byť postihy. Dodržiavanie zákazu by podľa jeho slov mali kontrolovať zložky rezortov vnútra a obrany.

ľubica